Nietulisko Duże z nową drogą (zdjęcia)

W miniony piątek w Nietulisku Dużym, w gminie Kunów, uroczyście oddano mieszkańcom do użytku nową drogę. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: poseł Andrzej Kryj, burmistrz Kunowa, Lech Łodej, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Piotr Rakoczy, sołtys miejscowości, Henryk Jabłoński oraz mieszkańcy i pracownicy Urzędu Miejskiego w Kunowie. Nową drogę poświęcił proboszcz miejscowej parafii.

-To 300-metrowy odcinek nowej nawierzchni, o szerokości 3 metry oraz pobocza. Tu drogi asfaltowej nigdy nie było. Wcześniej już staraliśmy się o dofinansowanie z tzw. ?powodziówek? , ale ten fundusz został wstrzymany na czas pandemii. Jednak środki na budowę tej drogi  udało nam się pozyskać z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w wysokości blisko 85 tysięcy oraz z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości blisko 175 tysięcy. Całość zadania to 260 tysięcy -mówił burmistrz Lech Łodej.

Droga ta od wielu lat spędzała sen z powiek mieszkańcom. Była też przedmiotem naszych redakcyjnych interwencji. Ludzie skarżyli się, że po deszczach toną w błocie, a dzieci nie mogą bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Początek drogi był wyłożony płytami, z których wystawały druty. Uniemożliwiały one bezkolizyjny przejazd, dotarcie do domów, a także dojazd kontrahentów do firmy, która nieopodal prowadzi tu swoją działalność. Od dziś nowy asfalt  bezpiecznie prowadzi do dziewięciu domostw. Burmistrz L. Łodej od początku nie miał wątpliwości, że to konieczna inwestycja, lecz prosił o cierpliwość mieszkańców, a teraz spełnił składane dwa lata temu obietnice.

-Cieszymy się, że mamy nową drogę i że pan burmistrz dotrzymał danego nam słowa. Była tu tragedia, woda płynęła, a dookoła pełno błota. Dziś nareszcie żyjemy w XXI wieku ? mówią Ewa i Roman Wawrzosek, którzy dwa lata temu odwiedzili naszą redakcję w  sprawie drogi, bijąc na alarm.

Jak zapewnia burmistrz Lech Łodej to nie koniec inwestycji w Nietulisku Dużym. W drugim etapie wymiany oświetlenia, który realizuje gmina, zostaną tu zamontowane lampy ledowe. Na ukończeniu jest także projekt modernizacji remizy strażackiej z elewacją i wymianą dachu, w części zabytkowej zostanie tu także wybudowane 18 mieszkań socjalnych, inny wizerunek przyjmą również ruiny, gdzie będzie między innymi tężnia solankowa i zrekultywowany cały teren. Już niebawem zostanie także wyremontowany około 100m odcinek drogi powiatowej od krajowej ?Dziewiątki? do nowo wybudowanej drogi gminnej w Nietulisku Dużym, co będzie zamykało cały kompleks komunikacyjny na tym odcinku. Środki na ten cel będą pochodzić z budżetu powiatu. Dodatkowo gmina Kunów przy okazji realizowanej inwestycji  wyremontowała pobliski przepust pod drogą, przeznaczając na ten cel 8 tysięcy środków własnych.

Burmistrz L. Łodej zaznacza dobrą passę gminy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

-Droga w Nietulisku Dużym to piąta inwestycja, którą udało nam się wykonać bez udziału środków własnych. Oprócz tego w trakcie realizacji jest ulica Szkolna w Janiku, winda przy budynku urzędu w Kunowie, budowa drogi w Chocimowie w kierunku Piotrowa i oświetlenie w Chocimowie. Wszystkie te zadania w stu procentach finansowane są ze środków rządowych ? przyznaje burmistrz Lech Łodej.

Jak podkreślał poseł Andrzej Kryj, każda inwestycja, na którą mieszkańcy czekali wiele lat, a która poprawia jakość ich życia, jest bardzo ważnym wydarzeniem  dla lokalnych społeczności, gdyż rozwiązuje ich problemy na długie lata. Stąd istotne jest dostrzeganie nawet tych najmniejszych potrzeb i spełnianie oczekiwań mieszkańców.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *