?Pier(w)si badamy profilaktycznie!?

Narodowy Fundusz Zdrowia w listopadzie kontynuuje ogólnopolską akcję Mamo! Mamo! Mammobus! tym razem pod hasłem ?Pier(w)si badamy profilaktycznie!?. W Ostrowcu Świętokrzyskim mammobus stanie w dniu 22 listopada w godzinach od 9 do 14 przy ulicy Mickiewicza 25, tuż obok Pływalni Rawszczyzna. Rejestrować się można pod nr telefonu 583 257 602.

Kampania ma na celu obniżenie wskaźnika umieralności kobiet z powodu raka piersi poprzez promocje badań mammograficznych, które są najskuteczniejszą metodą służącą wczesnemu wykryciu zmian nowotworowych.

Systematyczne badania mammograficzne umożliwiają rozpoznanie choroby w jej początkowym stadium, co wpływa na skuteczność leczenia oraz zwiększa szanse powrotu do zdrowia.

Badanie mammograficzne jest bezpłatne i nie wymaga skierowania.

Jednak ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna. 

 Mammografia w mammobusie:

  • mammografia to proste i nieinwazyjne badanie rentgenowskie;
  • umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych i nowotworowych w piersi;
  • jest bezpłatna, nie wymaga skierowania i nie ma znaczenia adres pacjentki;
  • wykonywana w mammobusie w żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania w placówce stacjonarnej.

Dla kogo?

  • z badań mammograficznych w ramach programu profilaktyki raka piersi mogą skorzystać wszystkie ubezpieczone kobiety w wieku 50-69 lat, które przez ostatnie 24 miesięcy nie korzystały z tego programu i nie chorowały na raka piersi.

Co zabrać z sobą na badanie?

  • dokument tożsamości potrzebny przy rejestracji;
  • okulary będą potrzebne przy wypełnianiu ankiety (dotyczy osób z wadą wzroku);
  • zdjęcie i opis poprzedniego badania, jeżeli mammografia jest wykonywana po raz kolejny. Pomoże to lekarzowi zinterpretować wynik, a w wielu przypadkach pozwala uniknąć wykonywania dodatkowych badań.

Jak przygotować się do badania?

  • do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy nie zakładać biżuterii na szyję oraz ubrać się wygodnie, ponieważ będzie konieczne rozebranie się do pasa. W dniu badania na umytą skórę nie należy stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu.
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *