Centrum Ostrowca Świętokrzyskiego do wynajęcia

Listopadowy spacer po centrum Ostrowca Świętokrzyskiego jest wręcz przygnębiający. Gołym okiem widać, że wielu właścicieli sklepów, sklepików, zakładów fryzjerskich po prostu nie wytrzymało finansowego dyktatu panującego kryzysu i związanego z nim wzrostu opłat czynszowych. W efekcie, albo zawiesili swą działalność handlową, albo przenieśli ją w inne, znacznie tańsze miejsce.

Wiele się mówi, a my od lat piszemy o tzw. ożywieniu ostrowieckiego Rynku. Życie w samym centrum, zwłaszcza po likwidacji przed laty restauracji ?Margherita?, zamarło i nie zanosi się na to, by ten fakt szybko uległ zmianie. Tak naprawdę to dzieje się tam coś dopiero wtedy, gdy są jakieś uroczystości na płycie Rynku lub, jak przyjeżdżają food trucki. Teraz w Rynku, tak na jego górnej, jak dolnej połaci, najczęściej na sklepowych witrynach możemy teraz ujrzeć karteczki: ?Lokal do wynajęcia? lub ?Sprzedam?.

DSCF1541
DSCF1542
DSCF2790
DSCF2791
DSCF2792
DSCF2794
DSCF2796
DSCF2797
DSCF2798
DSCF3077
DSCF3082
DSCF3083
DSCF3085
DSCF3087
DSCF3090
DSCF3091
DSCF3092
DSCF3095
previous arrow
next arrow
DSCF1541
DSCF1542
DSCF2790
DSCF2791
DSCF2792
DSCF2794
DSCF2796
DSCF2797
DSCF2798
DSCF3077
DSCF3082
DSCF3083
DSCF3085
DSCF3087
DSCF3090
DSCF3091
DSCF3092
DSCF3095
previous arrow
next arrow

W Rynku, obok banku nie ma już delikatesów ?U Roberta?. W ich miejsce będzie za to ?Żabka?. To trzeci, po sklepach przy alei 3 Maja i Siennieńskiej, obiekt tej sieci usytuowany w samym centrum Ostrowca Świętokrzyskiego. Obok, do wynajęcia pozostaje lokal po byłym punkcie Canal+. Wciąż nie ma chętnych na wynajęcie lokalu po byłej aptece przy ulicy Starokunowskiej 1/7, usytuowanej w dolnej pierzei Rynku. Tak w górnej, jak i w dolnej części Rynku znów jest kilka pustych lokali?

Na dolnej połaci Rynku trzyma się sklep obuwniczy ostrowczanina z krwi i kości, Alberta Chodały. Przez wiele lat pracował na swoją markę i jak podkreśla – potrafi z tego biznesu jeść małymi łyżeczkami. W sklepie słyszymy, że jeśli nie rozwiąże się kwestii związanej z parkingiem, to centrum miasta tak naprawdę nigdy nie uda się ożywić.
Najbardziej kryzys widać jednak w ?Wąskiej uliczce?, w której praktycznie przetrwały sklepy innej starej gwardii ostrowczan – komputerowy Tomasza Gogola i z męską odzieżą młodzieżową Zbigniewa Łukaszewskiego. 

-Obecnie w centrum, jak naliczyłem, jest aż 14 pustych lokali użytkowych, a kolejni najemcy noszą się z zamiarem zakończenia działalności lub jej przeniesienia w inne miejsce ? mówi Zbigniew Łukaszewski, który swój sklep prowadzi w ?Wąskiej uliczce? już od 27 lat, a w tym roku w ogóle obchodzi jubileusz 32-lecia swej działalności handlowej.

Jak mówi pan Zbyszek, nie wszyscy właściciele lokali, w dobie trwającego kryzysu, podnieśli stawki czynszu, które w centrum wynoszą, według jego orientacji, od 1200 do 1600 zł.

-Kilku z nich, zwłaszcza w trakcie lockdownu, wstrzymało się z płatnościami lub rozłożyło je na raty. Dzięki takiej polityce przetrwał mój sklep ?podkreśla Zbigniew Łukaszewski. – Inni, niestety, nie mieli takiej możliwości. Kiedy dostali podwyżkę czynszu, to albo przenieśli swą działalność w inne miejsce, albo ją całkowicie zawiesili.
Tak na marginesie, pan Zbigniew wyraźnie ucieszył się z naszej wizyty w jego sklepie. -Odkąd przenieśliście redakcję, brakuje mi naszych częstych rozmów. Zresztą, teraz to w wolnej chwili nawet nie wychodzę przed sklep, bo nie ma do kogo buzi otworzyć – mówi nam.


Kolejnych kilka pustych lokali dostrzegaliśmy także przy ulicy Kościelnej. Kiedy skręciliśmy w ulicę Górzystą, mogliśmy tylko żałować, że nie ma już tu tego markowego sklepu odzieżowego, w którym można się było zatrzymać w drodze do obleganej niegdyś ?Dekady?. Zresztą, nie ma także już kilku innych punktów usługowych.
Jaskółką nadziei za to jest więc trwający dość gruntowny remont lokalu użytkowego, znajdującego się w zabudowie usytuowanej przy banku PKO BP. Jak się dowiedzieliśmy, właścicielowi lokalu udało się go wynająć, a po zakresie i jakości prac remontowych widać, że będzie tu jakaś nietuzinkowa działalność. Nadzieję budzi także trwająca budowa przylegającego do górnej połaci rynku obiektu usługowego i handlowego przy ulicy Siennieńskiej. Tę inwestycję prowadzi Grzegorz Mirga i jego firma Mirgastone. Trzymamy kciuki za to, by ta lokalizacja okazała się atrakcyjna i nie było problemów ze znalezieniem przyszłych najemców. W budynku najemcy mają prowadzić różnorodną działalność. Kto wie, czy na jego parterze nie znajdzie siedziby sklep lub lokal gastronomiczny, a na jego piętrze nie urządzą się firmy ze swymi biurami, czy chociażby kancelarie prawne?


Nasz spacer po Śródmieściu pozostaje w zderzeniu z tym, co się mówi, że Ostrowiec Świętokrzyski zasługuje na drugi Rynek, który miałby być usytuowany po bazie MZK przy alei Jana Pawła II. Ten w centrum nazywany jest na razie, być może złośliwie, placem bankowym, a przecież wszyscy chcielibyśmy, by był miejscem integracji i spotkań ostrowczan. O ile jednak władze miasta, przy tym profilu właścicielskim kamieniczek w Śródmieściu nie mają wiele do powiedzenia przy urządzaniu życia w Rynku, o tyle będą mieć decydujący wpływ na to, czy w ogóle powstanie drugi Rynek, a jeśli tak, to jaki będzie miał charakter.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Centrum Ostrowca Świętokrzyskiego do wynajęcia

 • 18 listopada 2021 at 22:43
  Permalink

  Ceny za wynajem lokali są popsute od wielu lat.
  W dwóch lokalach o podobnych powierzchniach niekiedy jest różnica 600zl i więcej.
  Psują to wynajmujący,którzy robią wszystko aby tylko wynająć, ale co im się dziwić.
  Większość biznesów takich,które były czy też są na rynku, wąskiej uliczce czy schodach kościelnych przenosi się do galerii. Na ich miejsce najlepiej,ale to wg mnie najlepiej jakby powstały lokale gastronomiczne. Żeby tak się zadziało miasto musi wymyślić inny koncept rynku taka prawda niestety.

  Prawda jest taka że świat idzie do przodu a najemcy jak Pan Zbigniew najchętniej by utrzymali cenę za wynajem lokalu sprzed 15lat. Inflacja robi swoje ,wszyscy mają opłaty więc nie ma co się dziwić że każdy ciągnie w swoją stronę.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *