Zamknij

Centrum Ostrowca Świętokrzyskiego do wynajęcia

18:29, 17.11.2021 Aktualizacja: 07:57, 23.11.2021
Skomentuj

Listopadowy spacer po centrum Ostrowca Świętokrzyskiego jest wręcz przygnębiający. Gołym okiem widać, że wielu właścicieli sklepów, sklepików, zakładów fryzjerskich po prostu nie wytrzymało finansowego dyktatu panującego kryzysu i związanego z nim wzrostu opłat czynszowych. W efekcie, albo zawiesili swą działalność handlową, albo przenieśli ją w inne, znacznie tańsze miejsce.

?php>

Wiele się mówi, a my od lat piszemy o tzw. ożywieniu ostrowieckiego Rynku. Życie w samym centrum, zwłaszcza po likwidacji przed laty restauracji ?Margherita?, zamarło i nie zanosi się na to, by ten fakt szybko uległ zmianie. Tak naprawdę to dzieje się tam coś dopiero wtedy, gdy są jakieś uroczystości na płycie Rynku lub, jak przyjeżdżają food trucki. Teraz w Rynku, tak na jego górnej, jak dolnej połaci, najczęściej na sklepowych witrynach możemy teraz ujrzeć karteczki: ?Lokal do wynajęcia? lub ?Sprzedam?.

?php>

?php>

W Rynku, obok banku nie ma już delikatesów ?U Roberta?. W ich miejsce będzie za to ?Żabka?. To trzeci, po sklepach przy alei 3 Maja i Siennieńskiej, obiekt tej sieci usytuowany w samym centrum Ostrowca Świętokrzyskiego. Obok, do wynajęcia pozostaje lokal po byłym punkcie Canal+. Wciąż nie ma chętnych na wynajęcie lokalu po byłej aptece przy ulicy Starokunowskiej 1/7, usytuowanej w dolnej pierzei Rynku. Tak w górnej, jak i w dolnej części Rynku znów jest kilka pustych lokali?

?php>?php>

Na dolnej połaci Rynku trzyma się sklep obuwniczy ostrowczanina z krwi i kości, Alberta Chodały. Przez wiele lat pracował na swoją markę i jak podkreśla - potrafi z tego biznesu jeść małymi łyżeczkami. W sklepie słyszymy, że jeśli nie rozwiąże się kwestii związanej z parkingiem, to centrum miasta tak naprawdę nigdy nie uda się ożywić.
?php>

Najbardziej kryzys widać jednak w ?Wąskiej uliczce?, w której praktycznie przetrwały sklepy innej starej gwardii ostrowczan - komputerowy Tomasza Gogola i z męską odzieżą młodzieżową Zbigniewa Łukaszewskiego. 

?php>

?php>

-Obecnie w centrum, jak naliczyłem, jest aż 14 pustych lokali użytkowych, a kolejni najemcy noszą się z zamiarem zakończenia działalności lub jej przeniesienia w inne miejsce ? mówi Zbigniew Łukaszewski, który swój sklep prowadzi w ?Wąskiej uliczce? już od 27 lat, a w tym roku w ogóle obchodzi jubileusz 32-lecia swej działalności handlowej.

?php>

?php>

Jak mówi pan Zbyszek, nie wszyscy właściciele lokali, w dobie trwającego kryzysu, podnieśli stawki czynszu, które w centrum wynoszą, według jego orientacji, od 1200 do 1600 zł.

?php>

-Kilku z nich, zwłaszcza w trakcie lockdownu, wstrzymało się z płatnościami lub rozłożyło je na raty. Dzięki takiej polityce przetrwał mój sklep ?podkreśla Zbigniew Łukaszewski. - Inni, niestety, nie mieli takiej możliwości. Kiedy dostali podwyżkę czynszu, to albo przenieśli swą działalność w inne miejsce, albo ją całkowicie zawiesili.
?php>

Tak na marginesie, pan Zbigniew wyraźnie ucieszył się z naszej wizyty w jego sklepie. -Odkąd przenieśliście redakcję, brakuje mi naszych częstych rozmów. Zresztą, teraz to w wolnej chwili nawet nie wychodzę przed sklep, bo nie ma do kogo buzi otworzyć - mówi nam.

?php>


?php>

Kolejnych kilka pustych lokali dostrzegaliśmy także przy ulicy Kościelnej. Kiedy skręciliśmy w ulicę Górzystą, mogliśmy tylko żałować, że nie ma już tu tego markowego sklepu odzieżowego, w którym można się było zatrzymać w drodze do obleganej niegdyś ?Dekady?. Zresztą, nie ma także już kilku innych punktów usługowych.
?php>

Jaskółką nadziei za to jest więc trwający dość gruntowny remont lokalu użytkowego, znajdującego się w zabudowie usytuowanej przy banku PKO BP. Jak się dowiedzieliśmy, właścicielowi lokalu udało się go wynająć, a po zakresie i jakości prac remontowych widać, że będzie tu jakaś nietuzinkowa działalność. Nadzieję budzi także trwająca budowa przylegającego do górnej połaci rynku obiektu usługowego i handlowego przy ulicy Siennieńskiej. Tę inwestycję prowadzi Grzegorz Mirga i jego firma Mirgastone. Trzymamy kciuki za to, by ta lokalizacja okazała się atrakcyjna i nie było problemów ze znalezieniem przyszłych najemców. W budynku najemcy mają prowadzić różnorodną działalność. Kto wie, czy na jego parterze nie znajdzie siedziby sklep lub lokal gastronomiczny, a na jego piętrze nie urządzą się firmy ze swymi biurami, czy chociażby kancelarie prawne?

?php>


?php>

Nasz spacer po Śródmieściu pozostaje w zderzeniu z tym, co się mówi, że Ostrowiec Świętokrzyski zasługuje na drugi Rynek, który miałby być usytuowany po bazie MZK przy alei Jana Pawła II. Ten w centrum nazywany jest na razie, być może złośliwie, placem bankowym, a przecież wszyscy chcielibyśmy, by był miejscem integracji i spotkań ostrowczan. O ile jednak władze miasta, przy tym profilu właścicielskim kamieniczek w Śródmieściu nie mają wiele do powiedzenia przy urządzaniu życia w Rynku, o tyle będą mieć decydujący wpływ na to, czy w ogóle powstanie drugi Rynek, a jeśli tak, to jaki będzie miał charakter.

(Dariusz Kisiel, Paweł Słowiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PawełPaweł

0 0

Ceny za wynajem lokali są popsute od wielu lat.
W dwóch lokalach o podobnych powierzchniach niekiedy jest różnica 600zl i więcej.
Psują to wynajmujący,którzy robią wszystko aby tylko wynająć, ale co im się dziwić.
Większość biznesów takich,które były czy też są na rynku, wąskiej uliczce czy schodach kościelnych przenosi się do galerii. Na ich miejsce najlepiej,ale to wg mnie najlepiej jakby powstały lokale gastronomiczne. Żeby tak się zadziało miasto musi wymyślić inny koncept rynku taka prawda niestety.

Prawda jest taka że świat idzie do przodu a najemcy jak Pan Zbigniew najchętniej by utrzymali cenę za wynajem lokalu sprzed 15lat. Inflacja robi swoje ,wszyscy mają opłaty więc nie ma co się dziwić że każdy ciągnie w swoją stronę.

22:43, 18.11.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu

Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.

Nowy wymiar...jednak

03:27, 2025-07-03

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.

Hutnik

10:02, 2025-07-02

Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu

Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?

Nauczka

17:58, 2025-07-01

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

Przecież CELSA HO jest cały czas wystawiona na sprzedaż, dziwne jest to że artykuł ukazał się jak akurat prowadzone są rozmowy o podwyżkach

Hutas

16:58, 2025-07-01

0%