Izba Pamięci Ks. Infułata Marcina Popiela

Została już otwarta i poświęcona Izba Pamięci ks. Marcina Popiela. Stało się to w 30. rocznicę śmierci niezapomnianego kapłana i w dniu jego imienin.
Poświęcono też zrewitalizowany przez gminę plac kościelny, nowe schody i parkingi.
Izba Pamięci została urządzona w pomieszczeniu dawnego Domu Ludowego przy Placu im. Marcina Popiela. Można wejść do niej prosto z placu, po schodkach, na którym jak przypomniał ks.Jacek Beksiński, ks. Marcin Popiel często siedział i spoglądał na Szewnę oraz w oddali na miasto. Ksiądz infułat zawsze marzył o otwartej plebanii, do której o każdej porze przyjść może każdy, zarówno w sprawach duchowych jak i z życiowymi problemami.


Do niewielkiego pomieszczenia przeniesiono pamiątki po ks.Marcinie: jego książki, pisma, fotografi e. Są tam również meble i przedmioty codziennego użytku z jego dawnego pokoju. Bez problemu wszystko zmieściło się w małym pomieszczeniu, bowiem tych osobistych rzeczy ksiądz Marcin miał niewiele: łóżko z wyglądu wojskowe, stolik, krzesło. To wszystko. Tak jak bogate było życie duchowe księdza i jego dokonania, tak niewiele potrzebował do życia w sensie materialnym. Żył bardzo skromnie. Wszystkie rzeczy jakie dostawał, rozdawał potrzebującym. Warto podkreślić, że już w 2005 roku w odnowionej wówczas Wikarówce została urządzona Izba Pamięci ks. infułata. Pamiątki i przedmioty codziennego użytku, zostały z tego miejsca przeniesione do nowej izby przy placu.
Po montażu słowno-muzycznym w wykonaniu dzieci z przedszkola prowadzonego przez siostry i ich rodziców,została odprawiona Msza święta. Następnie ks. dr Tomasz Cuber poświęcił Izbę Pamięci ks. Marcina Popiela, nowe schody do kościoła, zmodernizowany plac i otoczeniezabytkowego zespołu kościelnegow Szewnie. Poświęcił też nowe parkingi.W uroczystości wzięli udział gospodarzegminy, liczna grupa parafian,przyjezdni,którzy mieli szczęście spotkać na drodze życiowej ks. Marcina.Nie zabrakło ks. Jacka Beksińskiego, który był szczególnie związany duchowo z ks. Marcinem Popielem.
Proboszcz parafii szewieńskiej ks. dr Tomasz Cuber liczy, że zabytkowy zespół kościelny w Szewnie i nowa Izba Pamięci ks. Marcina Popiela, zaistnieją na mapie miejsc, do których warto przyjechać. Na ręce Jerzego Murzyna, wójta gminy Bodzechów, ks. dr. Tomasz Cuber, złożył podziękowania dla wszystkich pracowników urzędu gminy za zrealizowanie projektu rewitalizacjiplacu Marcina Popiela i otoczeniazespołu kościelnego.Dzięki staraniom parafi an został też wykonany nowy ołtarz obok kościoła.
Uczestnicy uroczystości złożyli, w dniu imienin ks. Marcina, kwiaty na jego grobie. Wszyscy mają nadzieję na rozpoczęcie procesu Sługi Bożego i beatyfikację wieloletniego proboszcza kościoła w Szewnie. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *