Ostrowczanie Kresowianom. Trwa akcja zbiórki świątecznych darów

Po raz szósty w Ostrowcu Świętokrzyskim Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci organizuje zbiórkę żywności dla Polaków na Kresach. Akcja pod nazwą ?Rodacy Bohaterom? organizowana jest od lat przez Stowarzyszenie Odra Niemen z Wrocławia. Inicjatywę kilka lat temu podjęło również stowarzyszenie ostrowieckie. Jak co roku jego członkowie dzięki uprzejmości ks. Jana Sarwy pełnią dyżury w Domu Parafialnym Michael. W tym roku dyżurują tam w każdą sobotę grudnia od godz. 10 do 12.

Rodacy Bohaterom to program stworzony w 2010 roku przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, dzięki spotkaniu z płk. Weroniką Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Członkowie stowarzyszenia zaczynali od zbiorki darów na święta pod nazwą ?Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach?. Obecnie Rodacy Bohaterom to obok zbiórki darów dla weteranów, także szeroki obszar edukacji historycznej, dbanie o polskie kwatery na Kresach, współpraca ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami. Od 2020 roku stałym partnerem projektu jest Federacja Patriotyczna. Przez 10 lat działalności udało się zebrać 32827 paczek pamięci, w których znalazło się 410247 kilogramów zebranych darów. Opieką zostało wspartych 1120 bohaterów.

Ostrowieccy Patrioci serdecznie zapraszają do współpracy wszystkie ostrowieckie szkoły i instytucje oraz mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic. Zebrane przez nich dary będą segregowane do wzorcowych paczek. Każda z nich ważyć będzie 11 kg i znajdą się w niej: kakao, kawa sypana lub rozpuszczalna, herbata, owoce w puszce, konserwy mięsne lub rybne, kasza, ryż, olej, warzywa w puszce, czekolada, ciastka, słodycze. Można także przekazywać środki na konto akcji: PKO BP nr 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308 z dopiskiem Rodacy-Bohaterom.

Warto pamiętać, że do paczek można dołączać także kartki świąteczne. Zbiórka jest niezwykle ważnym wydarzeniem, gdyż poprzedza Święta Bożego Narodzenia i pozwala pokazać rodakom na Kresach, że pomimo zmiany granic naszego kraju, Polacy cały czas o nich pamiętają.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *