Ciekawostki dotyczące domków bez pozwolenia na budowę

Prawo budowlane umożliwia stawianie konstrukcji bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Dotyczy to budynków, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2. Wówczas taki projekt należy tylko zgłosić. To oznacza mniej formalności, krótszy czas sfinalizowania inwestycji oraz niższe koszty. Nic dziwnego, że konstrukcje takie powstają, jak grzyby po deszczu. Zwłaszcza teraz, gdy tradycyjna branża budowlana cierpi na brak rąk do pracy, zwiększające się stale koszty materiałów budowlanych, a co za tym idzie, ciągłe opóźnienia w realizowaniu zleceń. O alternatywach rozmawiamy z Przemysławem Balcewiczem, dyrektorem w firmie Eko Architektura, będącej wiodącym producentem domów z drewna.

Czy rzeczywiście wzrost popularności domów bez zezwolenia jest tak duży?

Owszem. Od jakiegoś czasu obserwujemy tendencję wzrostową. W tej chwili nastąpił kolejny skok ilości zamówień. Myślę, że to efekt pandemii i zadyszki branży budowlanej. Okazało się, że brakuje nam przestrzeni. Na dodatek, jak na złość, budowa tradycyjnych inwestycji odwleka się w czasie. Nie ma się co oszukiwać. Domki do 35 m2 są więc idealną opcją na pewne i tanie lokum.

Ile trwa postawienie takiego domu?

W momencie otrzymania zaliczki rozpoczynamy produkcję. Powstają wszystkie elementy składowe nowego domu. Każdy segment musi zostać odpowiednio oznaczony i opisany w instrukcji montażu. Następnie zamówienie musi zostać sprawdzone pod kątem kompletności zestawu. Jeśli wszystko się zgadza, produkt jedzie do klienta. Całość zamyka się w kilku tygodniach. Do tego dochodzi montaż. To jednak już maksymalnie kilka dni. Widać więc wyraźnie, jaką przewagę mamy na tym polu, względem murowanych inwestycji. Jeśli brać pod uwagę czas oczekiwania na postawienie domu, nie mamy sobie równych.

Mowa była o ocieplonych budynkach. Jak to działa?

To proste. W normalnych warunkach większość stawianych przez Eko Architekturę konstrukcji posiada pojedyncze ściany o grubościach 34, 44 lub 58 mm. Domki ocieplone, budynki energooszczędne i nadające się do całorocznego użytkowania domki do 35 m2, posiadają ściany zespolone.

Taka ściana składa się z dwóch, a właściwie trzech warstw. Zewnętrzna i wewnętrzna zawsze ma taką samą grubość. Pomiędzy nimi znajduje się izolacja. Weźmy taki przykład. Ściana drewniana o grubości 34 mm, następnie 100 mm warstwa ocieplająca, potem znów drewniana ściana 34 mm. To daję łączną grubość ściany 168 mm. Dobierając grubość i rodzaj warstwy izolującej, opieramy się na wytycznych klienta, bądź normach dla konkretnego regionu.

Jakie są najważniejsze zalety domów z drewna?

Jesteśmy wiodącym producentem drewnianych konstrukcji. Rozmawiamy z wieloma klientami i od lat zaspokajamy ich potrzeby. Dzięki temu wyrobiliśmy sobie pewien pogląd na to, za co sami klienci kochają drewniane domy.

  • Ekologiczny charakter. Drewno jest surowcem całkowicie odnawialnym. Wykorzystując je, zmniejszamy emisję szkodliwych substancji i ślad węglowy.
  • Drewno posiada znakomite właściwości elektrostatyczne. Zapobiega to tworzeniu się pola, które sprawia, że unosi się kurz. W drewnianych domach się nie kurzy.
  • Łatwość i szybkość montażu. Produkcja gotowych elementów i szybki montaż (który przypomina składanie mebli lub zabawę klockami) to jedna z głównych zalet.
  • Wpływ na zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że olejki eteryczne zawarte w żywicy, działają zbawiennie na drogi oddechowe. My stosujemy właśnie drewno żywiczne, iglaste.
  • Drewno poprawia samopoczucie. Udowodniono, że na sam widok naturalnej struktury i barwy drewna, zmniejszają się napięcia i stany depresyjne.
  • Poczucie sielskości, ciepła. Drewno w naturalny sposób dba o utrzymanie optymalnych warunków, jeśli chodzi o wilgotność i temperaturę. Tworzy cudowny mikroklimat.

Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/maisons-en-bois

Print Friendly, PDF & Email