Gustaw Hadyna nie żyje

W wieku 75 lat odszedł Gustaw Hadyna, znakomity artysta, rzeźbiarz.
Gustaw Hadyna na co dzień mieszkał i tworzył w Woli Grójeckiej, gdzie się urodził w 1946 r. W 1977 r. otrzymał dyplom Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Miał za sobą ponad 50 lat pracy twórczej, a także wystawy indywidualne i zbiorowe. Za swoje prace był niejednokrotnie nagradzany.
Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1977 roku. Miał w swoim dorobku sześć wystaw indywidualnych (m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim, Warszawie, Kielcach, Opolu) i udział w pięciu wystawach zbiorowych. Otrzymał wyróżnienie w konkursie ?Człowiek? ? Warszawa (1975) oraz I nagrodę w III Plenerze Rzeźbiarskim w Kielcach (1976). Był dyrektorem BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tworzył pomnikowe popiersia, portrety rzeźbiarskie. Operował skrótem i znakiem. Jego kompozycje sięgały swoimi korzeniami do archetypu. Realistyczna dosłowność spotykała się w nich z symbolem.
Zaprojektował m.in. Pomnik-Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie (wspólnie z Jerzym Fronczykiem) i pomnik poświęcony ?Jędrusiom? w Bogorii. Zrealizował pomnik Batalionów Chłopskich na rynku w Opatowie oraz na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, pomniki Janusza Korczaka w Kielcach, Zawiszy Czarnego w Garbowie, Piotra Ściegiennego w Lublinie, świętego Stanisława z Piotrowinem na fasadzie kościoła w Tarłowie, a także Triadę Temidy na gmachu sądu w Piotrkowie Trybunalskim. Wykonał cykl rzeźbionych portretów wybitnych Polaków: Tadeusza Kościuszki, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Juliusza Słowackiego, Jana Kochanowskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Karola Lipińskiego, Mikołaja Reja, Władysława Hasiora, Władysława Orkana, Wincentego Burka. Rzeźby Gustawa Hadyny zdobią dziedziniec X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
W listopada 2019 roku rzeźbiarz został uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *