Pomagają, bo warto!

Grudniowemu salonikowi dyskusyjnemu, który odbywa się pod hasłem: ?Nie dla nałogów ? tak dla pasji? towarzyszyła idea wolontariatu.
Wśród gości były wolontariuszki z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z opiekunem Anną Gęburą, które mówiły o swoich działaniach realizowanych w ramach pomocy wolontariackiej. W dyskusji uczestniczyli uczniowie ostrowieckich szkół, a przysłuchiwał się jej Antoni Maciejko z Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego.
O wolontariacie, jako czynniku chroniącym, mówiła Katarzyna Sobczyk z Agencji Rozwoju Lokalnego.

Agnieszka Rogalińska, prezes Agencji Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim: -Grudzień to wyjątkowy czas, kiedy otwieramy swoje serca i chcemy dzielić się z innymi. Na co dzień również mamy wiele okazji ku temu, aby okazywać gesty życzliwości i włączać się w akcje służące ludziom potrzebującym wsparcia. Dlatego gorąco zachęcam, aby pomagać, bo naprawdę warto!

-Wolontariat można postrzegać także jako czynnik chroniący, aby nawiązywać przyjaźnie, kontakt z osobami, które podzielają nasze pasje, nasze zainteresowania . To jest coś, co bardzo łączy młodych ludzi. Czasy naznaczone pandemią są trudne, gdyż wiążą się z ograniczeniami. Natomiast wiemy o tym, że dla nas ludzi, jest bardzo ważny kontakt z drugą osobą, gdzie jest możliwość porozmawiania, wymiany doświadczeń, zwierzenia się, z tego co jest dla nas trudne, a choćby kwestia dotyku ? podania ręki. Teraz nam tego brakuje. A wiemy, że to co się dzieje kiedy jesteśmy razem, to jest nie do przecenienia. Dlatego takie okazje są bardzo ważne, stąd pomimo limitów, jakie wprowadziliśmy, chcemy, aby był to salonik bezpośredni, a nie online, aby pewna grupa ludzi, mieszkańców mogła się ze sobą spotkać ? mówiła Katarzyna Sobczyk, koordynator działania z Agencji Rozwoju Lokalnego.
-Wolontariat to zjawisko ponadczasowe, w naszej szkole działa od wielu lat, lecz tak intensywnie to od 3 lat. Kiedy zostałam nauczycielem ?Samochodówki?, rozkręciliśmy też Koło Aktywności Młodzieży i jest ono związane z wolontariatem, wtedy też zaczęliśmy działać na dużą skalę. Były nasze akacje z Fundacją DKMS, Rak and Roll, Bieg W Piżamach na rzecz maluchów z onkologii oraz wiele innych akcji, które przez cały rok staramy się cyklicznie powtarzać. Mam 430 uczniów i tak naprawdę każdy jest wolontariuszem, jeśli tylko ma na to ochotę.
Uczniowie wymieniają się w różnych akcjach. Zapraszamy zawsze wszystkich, do każdej akcji i wystarczą chęci – mówiła Anna Gębura z CKZiU.
Wolontariuszki, Amelia Sobczyńska i Natalia Biernat, uczennice CKZiU dzieliły się z rówieśnikami swoimi doświadczeniami.
-Praca wolontariacka daje nam ogromną satysfakcję i sprawia wiele radości. Cieszymy się, że możemy pomagać i uczestniczyć w różnego rodzaju akcjach. Wiemy, jak bardzo jest to ważne, gdyż szpik, czy krew to dary, które mamy za darmo, a dzieląc się nimi, możemy komuś uratować życie ? mówiły Amelia Sobczyńska i Natalia Biernat.
Zwieńczeniem saloniku była dyskusja oraz tematyczny konkurs z nagrodami.

Print Friendly, PDF & Email