Ostrowiec Świętokrzyski potrafi pomagać! Razem dla Ukrainy (zdjęcia)

Ostrowiec Świętokrzyski przyłączył się do wielkiej akcji pomocy mieszkańcom pochłoniętej wojną Ukrainy. Ruszyły zbiórki organizowane przez różne organizacje, fundacje  oraz przez młodzież szkolną. Od czwartku trwa zbiórka w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża przy ul. Siennieńskiej. Stamtąd dzisiejszego poranka wyruszył pierwszy transport na Ukrainę. Bez przerwy pod siedzibę podjeżdżały samochody, a mieszkańcy przywozili wszystko, co może być potrzebne ukraińskim rodzinom.

-Żywność z długim terminem ważności, środki higieniczne, środki opatrunkowe, leki, zgrzewki wody, słodycze dla najmłodszych i zabawki ? wylicza Stanisław Fiolik, prezes Rejonowego Oddziału PCK. -Codziennie kilkanaście osób z PCK i Ostrowieckiej Grupy Ratownictwa z Beatą Barską ? Jagiełło, pracują przez cały czas, przyjmując i segregując przyniesione przez mieszkańców dary. A jest tego naprawdę dużo. Drzwi się nie zamykają. Wszyscy są poruszeni  losem  ludzi na Ukrainie.  Dziś wyrusza pierwszy transport z Ostrowca.

Do PCK przychodziły całe rodziny, w tym też dzieci przynosząc zabawki dla swoich ukraińskich rówieśników. Wszyscy chcą pomóc i dzielić się z tymi, którzy teraz najbardziej potrzebują wsparcia.

Wśród osób, które przekazywały dary spotkałam panią Elenę, która przyniosła dary dla swoich rodaków. Kobieta nie kryła łez. Choć od ponad 20 lat mieszka w Ostrowcu ,na Ukrainie są osoby bliskie jej sercu. Rejon sąsiadujący z Donbasem jest jej rodzinnym miejscem.

-Przez ten cały czas jestem myślami z Ukrainą. Nic nie mogę robić, na niczym innym się skupić. Dla mnie jest to szok. Nie mam tam najbliższej rodziny, ale przyjaciółki z lat szkolnych, którymi miałam kontakt. Oczywiście Rosjanie, jako ludzie  nie są  temu winni, ale jakaś część odpowiedzialność też spoczywa na nich, bo oni wyhodowali takiego diabła. Oni byli lojalni, tolerancyjni, nie chciało im się walczyć jak było jeszcze można. Teraz to już w ogóle nie można, bo opozycja wyjechała, albo siedzi w więzieniach , albo  została zabita. Ale ludzie tam żyją, którzy już wtedy cierpieli, a teraz  będąc cierpieć jeszcze bardziej, bo ta sytuacja na nich też spadnie. Dobrze, że świat zjednoczył się przeciwko Rosji, al e co będzie dalej ?mówi pani Elena.

Pani Elena jest gotowa przyjąć pod swój dach osobę z Ukrainy, która będzie potrzebowała  schronienia. Podobnie jak wiele ostrowieckich rodzin, które już udzielają pomocy przyjmując pod swój dach ludzi uciekających przed wojną.

Spontaniczne akcje objęły niemal całe miasto. Tuż przed południem grupki ludzi z paczkami kierowały się w stronę Centrum Handlowego na os. Słonecznym. To odpowiedź na zorganizowaną akcję przez Fundację Mam z Pauliną Kopeć i Agatą Frejlich, w którą włączyli się spontanicznie wolontariusze, w tym samorządowcy: Kamil Stelmasik i Agnieszka Rogalińska, gdyż liczyła się każda para rąk.

-Akcja zrodziła się w sobotę w sieci i odpowiedź jest natychmiastowa. Tak naprawdę zaczęło się od tego, że wiemy, iż do Ostrowca zmierza osiem osób, którzy będą zakwaterowani w domu na jednym z ostrowieckich osiedli. I na potrzeby tych ludzi została ogłosiliśmy akcję. Jak widać rozrosła się ona do bardzo dużych rozmiarów. Ludzie się zjeżdżają przywożą najróżniejsze rzeczy. Jesteśmy cały czas w kontakcie z PCK, tam są też celowane potrzeby. My póki, co zbieramy wszystko: żywność, środki czystości, materacem, ręczniki, to co może się przydać. Piękny odzew. Jesteśmy niesamowicie solidarni. Ostrowiec potrafi pomagać ? mówił radny miejski  Kamil Stelmasik.

Zbiórki prowadzone są także przez Zespół Szkół Nr 3 (dawny THM), I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu ?Szansa?.

-Powiat ostrowiecki jest przygotowany na pomoc obywatelom Ukrainy. Udostępniamy punkty pomocy medycznej, psychologicznej i prawnej oraz punkt informacyjny. Dziękuję wszystkim ? organizacjom, fundacjom i mieszkańcom, a przed wszystkim młodzieży szkolnej , za organizowanie akcji pomocy. Dziś wszyscy solidaryzujemy się z Ukrainą ? mówiła starosta ostrowiecki, Marzena Dębniak.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Ostrowiec Świętokrzyski potrafi pomagać! Razem dla Ukrainy (zdjęcia)

  • 07/03/2022 at 16:38
    Permalink

    Czy można dawać używane ubrania ,koce czy śpiwory oczywiście uprane

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *