Jak stworzyć spójną kopię zapasową maszyn wirtualnych?

Wirtualizacja od dawna już nie jest zarezerwowana dla środowisk biznesowych wysokiej klasy. Zwiększająca się moc obliczeniowa dotyczy także sprzętów klientów indywidualnych. Obecnie, niezależnie od wielkości i branży, każda firma może skorzystać z wielu atutów środowisk wirtualnych. Płynne działanie aplikacji i usług zapewnia wykonanie kopii zapasowej. Jak ją wykonać w przypadku maszyn wirtualnych?

Spójność ? najważniejsza cecha kopii zapasowej

Czym jest spójność danych? W jej zakres wchodzi dokładność, aktualność, użyteczność oraz integralność danych pomiędzy całym systemem operacyjnym a aplikacjami.

Spójność danych to fundamentalna cecha tworzenia kopii zapasowej. Jest ona bardzo istotna szczególnie w systemach bankowych, w których jednocześnie wykonuje się miliony transakcji.

Kopia zapasowa i jej poziomy spójności

Najstarszym i zarazem pierwszym typem jest niespójna kopia zapasowa. Przypomina ona zwykłe kopiowanie plików, ich powielanie np. na dysku twardym, pamięci USB czy urządzeniu NAS. Kiedy w trakcie wykonywania kopii dojdzie do uszkodzenia lub zmiany pliku, będzie ona niespójna ? różna od oryginału.

Kopia zapasowa typu migawkowego zawiera dane zapisane w tej samej chwili. Jej działanie można porównać do błyskawicznej migawki wszystkich plików z dysku. Metoda ta nie jest jednak doskonała. Jeśli chcielibyśmy przywrócić system z tej kopii, byłby on jak po twardym resecie, co mogłoby być szkodliwe dla niektórych baz danych.

Spójna kopia na poziomie plików to kolejny etap, który gwarantuje identyczność kopii. W poprzednim etapie (migawkowym) pliki były zapisywane bez nowych aktualizacji. W tym przypadku są one aktualne.

Ostatni poziom to kopia zapasowa spójna pod względem transakcyjnym. Zawiera ona wszystkie informacje z danej chwili i ukończone transakcje. Wyzwaniem na tym poziomie jest uzyskanie kopii w trakcie działania systemu. Jego zatrzymanie mogłoby spowodować straty finansowe firmy.

Skuteczny backup danych dla firm

Backup danych dla firm od INEA to najskuteczniejsza metoda ochrony ważnych danych przed uszkodzeniem lub całkowitą utratą. Usługa umożliwia wdrożenie złotej reguły backupu 3-2-1 i gwarantuje zabezpieczenie przed kradzieżą, cyberatakami czy zdarzeniami losowymi. Zakłada ona stworzenie trzech kopii zapasowych danych, przechowywanie ich na przynajmniej dwóch różnych nośnikach, w tym na jednym poza siedzibą firmy. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zachować ciągłość działania i nie ryzykuje utraty reputacji.

INEA backup danych dla firm umożliwia tworzenie kopii nie tylko maszyn wirtualnych, lecz także serwerów, stacji roboczych, urządzeń mobilnych oraz serwerów pocztowych i wielu innych. INEA zapewnia profesjonalną obsługę wykonywaną przez specjalistów IT, którzy zajmą się wykonywaniem spójnej kopii zapasowej.

Niezwykle istotne jest także to, że backup danych dla firm od INEA spełnia restrykcyjne wymogi RODO i GIODO. To także duża oszczędność dla biznesu, ponieważ outsourcing IT nie wymaga tworzenia własnej infrastruktury i zatrudniania specjalistów. Z tego rozwiązania mogą skorzystać prężnie rozwijające się małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.

Print Friendly, PDF & Email