Nowa wystawa w galerii Fotografii MCK. Twarze kobiet na zdjęciach Magdaleny Rej

Już w najbliższy piątego 1 kwietnia o godzinie 17  w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury będzie mieć miejsce wernisaż wystawy Magdaleny Rej – ?Zwielokrotnienie?. Fotografie, które będzie można zobaczyć to efekt poszukiwania inspiracji i próby wyrażania siebie.

– Ludzka twarz fascynuje wielu artystów, nie tylko ze względu na jej piękno, ale i fakt, że wyraża ona nasze emocje i myśli, nasze doświadczenia życiowe i role odgrywane w społeczeństwie- mówi autorka Magdalena Rej. Porównuje się ją czasem z mapą drogową naszego życia. Przyglądając się twarzom próbujemy poznać innego człowieka, a także ? poprzez porównanie zmierzyć się z własną tożsamością. Popularność autoportretów również wynika z tej potrzeby autorefleksji, określenia swojego ja w stosunku do ?innego?, na którego patrzymy z zewnątrz, nawet, gdy bywa to nasze własne lustrzane odbicie.

Jak twierdzi autorka wystawy najbardziej inspiruje ją fotograficzna twórczość Cindy Sherman. Amerykańska artystka, komponując kadry z nieistniejących filmów, wcielała się w różne postaci, tworząc cykl stereotypowych przedstawień kobiet w amerykańskich filmach klasy B. Prowadzi ona tu swoją własną grę z rolami społecznymi, przypisywanymi kobietom w patriarchalnym społeczeństwie Ameryki lat 50?tych i 60?tych, upodabniając się do nich i w pewnym sensie je parodiując.

– W swoim projekcie poszłam właśnie śladami Cindy Sherman i spróbowałam przyglądnąć się obrazowi kobiet, przedstawianych w polskich i zagranicznych filmach- mówi autorka. Starałam się sięgnąć do szerokiego i zróżnicowanego spektrum filmowych bohaterek, stąd w mojej pracy prezentuję kobiety z bardzo różnych środowisk i epok, przedstawionych także odmiennymi środkami filmowymi. Odmiennie od Sherman, wzorowałam się tu na prawdziwych filmach i kreacjach aktorskich. Choć w swoich fotografiach starałam się możliwie wiernie upodobnić do wybranych postaci, nie traktowałam swojej roli, jako biernego powielania filmowych schematów. Było to dla mnie doświadczenie umożliwiające podjęcie dialogu nie tylko z bohaterkami filmowymi, ale i z samą sobą. Poświęcając dużo uwagi charakteryzacji, doborowi rekwizytów i aktorskiemu wcielaniu się w postaci, starałam się stworzyć portrety psychologiczne moich bohaterek, oddając całe bogactwo świata ich doznań i emocji. Doświadczenie to stało się równocześnie odkrywaniem nowych zakątków mojej tożsamości i zachętą do poszukiwania własnych środków wyrazu w sztuce fotografii? ? Magdalena Rej, autorka wystawy.

Magdalena Rej jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2017 roku obroniła dyplom artystyczny w pracowni dr hab. prof. UR Jana Maciucha oraz dr Krzysztofa Pisarka pt. ?Twarz zwielokrotniona ? w poszukiwaniu nowej narracji? otrzymując tytuł magistra sztuki. Uzyskała również Dyplom Uznania Rektora dla jednego z najlepszych absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2017 roku pracuje w Sandomierskim Centrum Kultury na stanowisku grafika komputerowego a od 2020 roku w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu. Zajmuje się grafiką projektową i fotografią. Obecnie kontynuuje projekt fotograficzny rozpoczęty w ramach pracy magisterskiej. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Na wernisaż wstęp wolny.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *