Droga Pojednania na Święty Krzyż (zdjęcia)

Tuż po godzinie 22, po Mszy św. z ostrowieckiej kolegiaty pw. św. Michała Archanioła wyruszyła Ostrowiecka  Ekstremalna Droga Krzyżowa. W tym roku jej  przesłaniem jest Droga Pojednania.

Ponad stu pątników wyruszyło w padającym deszczu. Będą szli przez Chmielów, Biechów, dalej Nosów, Pękosławice, Wojciechowice, Grzegorzowice, Chełmową Górę, i dalej do Starej Słupi, Nowej Słupi i wejściem królewskim na Święty Krzyż do Bazyliki.  Pokonają blisko 40 km. Jednak miarą nie jest długość trasy, lecz to co dokona się w sercu każdego z nich.

Pątnicy idą w milczeniu, samotności. Zmagają się z własnymi trudnościami, kryzysami, które bez wątpienia spotkają ich na tej niełatwej drodze.  To wyjątkowa, niezwykła i piękna droga. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej, z  modlitwą przy przydrożnych kapliczkach i cisza, refleksje, sięganie do zakamarków własnej duszy, własnych przeżyć, zranień, i do tego, z czym człowiek po ludzku nie daje sobie rady, ból, łzy  powodują, że czujemy się bliżej Boga niż kiedykolwiek wcześniej. To niezapomniane i niesamowite doświadczenia EDK, które dają ogromną siłę i są źródłem nadziei na kolejne lata. Dla każdego pątnika, który choć raz uczestniczył w EDK , to niezwykłe chwile obecności Boga, rozmów z Nim i przemyśleń.

W tym roku pątników prowadzi Krzyż z koroną cierniową i gwoździami, wykonany przez Zenona Nowaka. Na bezpieczeństwem uczestników  EDK czuwają ratownicy medyczni z ostrowieckiego hufca ZHP z komendantem Dariuszem Czupryńskim. Poczęstunek dla pątników przy kościele w Grzegorzowicach ufundował Hubert Januszewski, prezes firmy Remondis. Pątnicy około godziny 7 rano dotrą do Bazyliki na Świętym Krzyżu.

Print Friendly, PDF & Email