Co warto wiedzieć o druku i oprawie pracy dyplomowej?

Pisanie pracy dyplomowej nie należy do najprostszych zadań. Cały proces wymaga sporego poświęcenia i inwestycji dużej ilości czasu. Po napisaniu wszystkich rozdziałów, przeprowadzaniu badań naukowych i otrzymaniu pozytywnej opinii od promotora, należy zastanowić się nad właściwym oprawieniem całej pracy. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Rodzaje opraw dyplomowych

Mówiąc o wydruku i oprawie prac dyplomowych, warto zwrócić uwagę na poszczególne rodzaje opraw dyplomowych. Największą popularnością cieszą się oprawy twarde. Stanowią one bardzo dobre zabezpieczenie tego co znajduje się w środku. Twarda oprawa pracy magisterskiej / licencjackiej / inżynierskiej może mieć różne kolory i rozmiary. Wiele zależy od objętości pracy, a także od gramatury papieru, który wykorzystano.

Najbardziej popularne oprawy prac:

  • oprawa twarda;
  • bindowanie pracy dyplomowej (przeźroczysta oprawa, wyposażona w twardy grzbiet);
  • listwa wsuwana;
  • termobindowanie (klejona).
Różowa twarda oprawa pracy
Oprawa miękka

Kolory okładek

Decydując się na drukowanie prac dyplomowych w twardej okładce, należy podjąć decyzję dotyczącą koloru. Do najbardziej podstawowych możliwości należą okładki: bordowe, ciemno zielone, granatowe lub czarne. Można także postawić na mniej oczywiste rozwiązania jak np.  różowa oprawa, biała, szara, jasnoniebieska itd.

Poszczególne drukarnie posiadają własne oferty kolorystyczne. Warto zapoznać się z ofertą drukarni Zebra Druk. Drukarnia posiada 16 kolorów okładek, z możliwością tłoczenia dowolnych napisów.

Jasnoniebieska oprawa
Srebrna oprawa
Szary marmur
Miętowy kolor okładki

Więcej kolorów okładek można zobaczyć na stronie –  https://zebradruk.pl/blog/kolory-opraw-prac-dyplomowych/

Papier do druku

Wydruk pracy licencjackiej powinien być porządny i przejrzysty. Duże znaczenie ma wybór właściwego papieru. Nie powinien on męczyć oczy. Dlatego nie warto decydować się na zbyt połyskujące możliwości, ani śnieżnobiałe kolory. Najlepszym rozwiązaniem jest biały, matowy papier. W niektórych przypadkach stosuje się papier ecru.

Jeśli uczelnia wymaga oddania pracy drukowanej dwustronnie, warto wybrać na tyle gruby papier, aby tekst nie prześwitywał na drugą stronę. Polecamy drukować pracę na paperze 100g / 120g, bo wybierany papier nie powinien zaburzyć jakości elementów graficznych.

Cena pracy dyplomowej

Ceny oprawy pracy dyplomowej różnią się od siebie, zależnie od miejsca, w którym się ją wydrukuje (każda drukarnia ma swój własny cennik), a także od ilości stron, rodzaju wybranego papieru i oprawy. Twarde oprawy są droższe, jednak prezentują się o wiele bardziej atrakcyjnie niż miękkie.

Cennik oprawy pracy dyplomowej:

  • Oprawa kanałowa twarda od 12,90 zł.
  • Oprawa miękka od 5,50 zł.
  • Oprawa klejona od 9,00 zł.

Przed wydrukiem, warto zapytać o przybliżoną cenę, aby nie przepłacić i mieć świadomość możliwych kosztów.

Jak przygotować pracę licencjacką do wydruku?

Przed przystąpieniem do wydruku i oprawy pracy licencjackiej, należy zapoznać się z dokładnymi wymaganiami uczelni. Często ma ona określone życzenia i wymogi, które student musi respektować, a które mogą bezpośrednio wpłynąć na ostateczny wygląd pracy.

Bardzo często studenci muszą złożyć w swojej jednostce dydaktycznej trzy egzemplarze. Jeden dokument trafi do recenzenta, drugi do promotora, a trzeci do Archiwum uczelni. Bardzo często muszą być one oprawione na różne sposoby, typowe dla danej uczelni.

Samo przygotowanie pracy dyplomowej do wydruku nie jest zbyt skomplikowane. Jednym z ważniejszych parametrów jest 3,5 centymetrowy margines, co bezpośrednio wpływa na aspekty wizualne. Numeracja powinna się znajdować u dołu kartki, po lewej stronie.

Drukując pracę w wersji dwustronnej, należy pamiętać o konieczności ustawienia marginesów lustrzanych, a także numeracji zewnętrznej. Jest to bardzo ważne i wpływa bezpośrednio na względy wizualne związane z danym egzemplarzem pracy. Kolejna kwestią, którą warto wziąć pod uwagę jest zadbanie o to, aby strona tytułowa z drugiej strony pozostała pusta. Praca dyplomowa powinna być zapisana w formacie pdf.

Odpowiednie przygotowanie pracy dyplomowej do druku to bardzo ważna kwestia! Po napisaniu wszystkich rozdziałów, należy dopilnować wszystkich wymagań narzuconych przez uczelnię i znaleźć dobrą drukarnię, która profesjonalnie wydrukuje i oprawi pracę.

Print Friendly, PDF & Email