Projektowanie wnętrz z architektem – czy warto i jakie daje korzyści?

Coraz więcej osób, przeprowadzając remont lub wykańczając mieszkanie, zamiast robić to na własną rękę, decyduje się na usługi specjalistów. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są korzyści ze współpracy z architektem wnętrz i czy to – także w mieście takim jak Ostrowiec Świętokrzyski – w ogóle się opłaca?

W czym może pomóc projektant wnętrz i kiedy zdecydować się na jego usługi?

Dla inwestora aranżacje wnętrz to dodatkowe wydatki. Warto to podkreślić, bo renowacja mieszkania czy jego budowa oraz urządzenie, to często bardzo duże sumy i liczy się każda złotówka. Mimo to nie brakuje chętnych na usługi projektantów wnętrz.

Głównym powodem jest coraz większa świadomość korzyści, jakie niosą ze sobą profesjonalnie przygotowane projekty wnętrz. Kiedy przyjrzeć się bliżej plusom współpracy z architektem lub dekoratorem wnętrz okazuje się, że jest to opłacalne, a do tego może wręcz przynieść pewne oszczędności. I nie chodzi tu tylko o to, że dobrze zaaranżowanie mieszkanie zyskuje na wartości.

Od razu wypada podkreślić, że w projektowaniu wnętrz nie ma znaczenia to, czy mieszka się w dużej aglomeracji jak Warszawa, czy w mniejszym ośrodku jak Ostrowiec Świętokrzyski. Zawsze chodzi o to, aby stworzyć przestrzeń, która w pełni odpowiada potrzebom domowników. Architekt wnętrz wie zaś w jaki sposób to zrobić.

I tu tkwi największa zaleta współpracy z projektantem – pewność, że wnętrze będzie dopasowane do oczekiwań i stylu życia klienta. Architekt dopilnuje, aby projekt był – jak to się czasem mówi – „szyty na miarę”. Albo mówiąc mniej górnolotnie, opracuje aranżację w taki sposób, by była wygodna, funkcjonalna, stylistycznie spójna, a zarazem zgodna z tym, czego pragnie jej użytkownik.

Można się oczywiście zdecydować na samodzielne urządzanie nieruchomości, ale bez sprecyzowanej wizji, doświadczenia i wiedzy w temacie aranżacji, działanie to będzie czasochłonne. Może też drogo kosztować, zwłaszcza jeśli popełni się błędy projektowe. Wydatki, które są wynikiem pomyłki, są zaś najbardziej bolesne. Współpraca z projektantem pozwala takich wpadek uniknąć, a więc wpływa zarazem na niższe koszty inwestycji.

Niezwykle istotne jest to, że projektant dysponuje rozległą wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu może sprawnie poruszać się na rynku. – Nowoczesna aranżacja wnętrz to szerokie spektrum możliwości i nie lada wyzwaniem jest nie pogubić się i wybrać optymalne rozwiązanie. Architekci wnętrz muszą być na bieżąco z trendami, nowymi technologiami, jednak sztuka polega na tym, by podchodzić do nich rozważnie, wybierać nie sezonowe nowinki, a stawiać na te, które przetrwają próbę czasu – zauważa pani Karolina Borowiec z SOHO Studio projektowanie wnętrz.

Aranżacja wnętrz z profesjonalistą

Decyzja o wyborze projektanta powinna być przemyślana. Należy szukać takiego specjalisty, z którym inwestor znajduje nić porozumienia i którego aranżacje wnętrz przypadają mu do gustu. Dzięki temu współpraca lepiej się układa i prowadzi do lepszych efektów, a projekt bardziej odpowiada oczekiwaniom przyszłych lokatorów.

Najczęściej współpraca zaczyna się od przeprowadzenia konsultacji, które pozwalają obu stronom zapoznać się ze sobą oraz omówić szczegóły zlecenia. W ich trakcie projektant przeprowadza z potencjalnym klientem rozmowę, która pozwala mu opracować budżet, sprecyzować zakres i harmonogram prac, określić standard wykończenia oraz wycenić usługę. Tak jest także w biurze projektowym SOHO Studio Karolin Borowiec. Jeśli inwestor wyrazi zainteresowanie ofertą, architekt może przystąpić do kolejnych etapów prac.

Zakres działań projektanta będzie się różnił zależnie od tego, na co umówił się z klientem. Inwestor może zlecić tylko przygotowanie projektu koncepcyjnego, ale może również poprosić o kompleksową pomoc, włącznie z realizacją projektu „pod klucz” w ramach nadzoru autorskiego. Podstawą jest jednak projekt koncepcyjny, który obejmuje przeprowadzenie inwentaryzacji obiektu, dokumentacji fotograficznej, a także przygotowanie układu funkcjonalnego oraz wizualizacji pomieszczeń. Zazwyczaj klient otrzymuje kilka wariantów aranżacyjnych, spośród których może wybrać najbardziej odpowiadającą mu opcję.

Warto brać pod uwagę, że architekt wnętrz może pomóc załatwić ewentualne formalności związane z wykończeniem wnętrza. W razie potrzeby wesprze w realizacji projektu, zarówno w kwestii doboru i zamówienia materiałów wykończeniowych, jak i organizacji ekipy remontowej. Specjalista ma przy tym odpowiednią wiedzę techniczną, kreatywność, wyczucie stylu i kontakty, dzięki którym łatwiej mu poruszać się po rynku i tworzyć idealne wnętrza. Dla inwestora oznacza to mniej stresu i większy komfort. Współpraca z projektantem to oszczędność czasu i pieniędzy. Fachowy projektant gwarantuje jakość aranżacji, a także jej precyzyjną i spójną wizję. Wszystko to sprawia, że współpraca z architektem wnętrz to dla wielu osób faktycznie dobre rozwiązanie.

Print Friendly, PDF & Email