Zamknij

Nadal nieprawidłowo segregujemy odpady. Czy zapłacimy za śmieci według podwyższonej stawki?

00:02, 20.04.2022 Aktualizacja: 08:35, 26.04.2022
Skomentuj

Nadal nie potrafimy, albo nie chcemy właściwie segregować odpadów. Wszystko wskazuje na to, że może zakończyć się to tym, że za odpady w Ostrowcu Świętokrzyskim zapłacimy według stawki podwyższonej, czyli 48 zł od jednego mieszkańca lub 198 zł od gospodarstwa domowego.

?php>

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Krzemionki" na swych stronach internetowych zamieściła pisma od ostrowieckiego oddziału Remondisu, który stwierdza wprost, że odnotowywane są liczne nieprawidłowości w segregacji odpadów. Sytuacja dotyczy wszystkich ostrowieckich osiedli.

?php>

- W przypadku nieprzestrzegania zasad selektywnej zbiórki odpadów, podmiot odbierający odpady odbierze je, jako niesegregowane (zmieszane) i zgłosi ten fakt do właściwego referatu Urzędu Miejskiego w Ostrowcu Świetokrzyskim odpowiedzialnego za gospodarkę odpadami komunalnymi (...) - czytamy w piśmie. W zarządzanych przez Państwa zasobach  odnotowujemy nieprawidłowości i informujemy o nich Urząd Miasta, przedkładając wyczerpującą dokumentację fotograficzną. We frakcjach selektywnie zbieranych notorycznie znajduje się znaczna ilość zanieczyszczeń, co powoduje, że są one traktowane jako odpady zmieszane. Pojemniki przeznaczone na szkło zawierają np. szkło okienne, porcelanę, ceramikę. Do niebieskich pojemników na papier "lądują" np. opakowania wielomateriałowe oraz opakowania po materiałach budowlanych. Natomiast żółty pojemnik dla `wielu służy do gromadzenia np. plastikowych zabawek czy rozczłonkowanych części samochodowych lub mebli. Zanieczyszczenia znacznie zwiększają masę tzw. balastu posortowniczego, przez co lawinowo rosną koszty kompleksowego przetworzenia wspomnianych frakcji i ostatecznego przekazania opakowań do recyklerów. Niestety, także w odpadach zmieszanych oraz we frakcji "BIO" znaczną część zawartości pojemnika stanowią cenne surowce wtórne. Z tego powodu odpady ulegające biodegradacji bardzo często są klasyfikowane w ZUO "Janik" (instalacje docelową) jako odpady zmieszane, których utylizacja jest kosztowniejsza, przez co szybciej wyczerpuje się budżet gminny, przeznaczony w danym roku na gospodarkę odpadami.

?php>

Jak twierdzi firma Remiondis przyczyn nieprawidłowości należy szukać głównie u źródła. Jej zdaniem wielu mieszkańców wciąż nie rozumie, że ignorowanie przyjętych zasad segregacji odpadów prowadzi nieuchronnie do wzrostu kosztów funkcjonowania systemu i w konsekwencji wyższych opiat dla wszystkich. Zasada odpowiedzialności solidarnej za przewinienia jednostek w zabudowie wielorodzinnej wkrótce znajdzie zastosowanie w praktyce, czego końcowym rezultatem będą drastyczne podwyżki opiat dla wszystkich mieszkańców.

?php>

- Niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów może się wiązać z nałożeniem przez organ podwyższonej opłaty za gospodarowaniem odpadami komunalnymi - przyznaje Mariusz Kałuża, kierownik Referatu Ekologii Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest to jedna z sankcji, którą przewiduje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, konkretnie art. 6ka tej ustawy. Przepis ten przewiduje, że w przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, podmiot odbierający przyjmuje je jako niesegregowane i powiadamia o tym gminę. Następnie organ określa wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiące, w których nie dopełniono obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, stosując wysokość stawki opłaty podwyższonej, która w przypadku Gminy Ostrowiec Świętokrzyski określona została przez Radę Miasta na minimalnym dopuszczalnym poziomie, czyli dwukrotności stawki.

?php>

Trzeba wiedzieć, że na gminy nakładane są rokrocznie coraz wyższe wymagania w zakresie koniecznych do osiągnięcia poziomów recyklingu i ponownego wykorzystania odpadów. W 2022 roku jest to już 25% masy odpadów, ale w kolejnych latach poziomy te wzrastają w sposób drastyczny i wynosić będą w 2023 - 35% a w 2024 roku aż 45%. Wymusza to podjęcie już teraz zintensyfikowanych i wspólnych działań mających na celu uzyskanie możliwie jak najlepszego poziomu segregacji odpadów w Ostrowcu Świętokrzyskim. Urząd Miasta również podejmuje działania kontrolne w tym zakresie.

?php>

- Nasze działania mają na razie wymiar prewencyjny - słyszymy w Urzędzie Miasta. W przypadku stwierdzenia niewłaściwej segregacji odpadów oznakowujemy pojemnik naklejką informacyjną. Nie zapominamy jednocześnie o edukacji, która ma tu kluczowe znaczenie dlatego w najbliższych dniach przekażemy zarządcom nieruchomości tablice informacyjne o zasadach właściwej segregacji odpadów i ograniczania ich ilości. Tablice te zostaną zamontowane w miejscach gromadzenia odpadów. Warto podkreślić, że wszystkie miejsca gromadzenia odpadów w Ostrowcu Świętokrzyskim zostały wyposażone w pojemniki do selektywnego zbierania odpadów. Pojemniki te są w odpowiednich kolorach, czytelnie oznaczone rodzajem odpadów na które są przeznaczone i dodatkowo informacją typu "wrzucamy/ nie wrzucamy". Właściciele domów jednorodzinnych bezpłatnie otrzymują worki do selektywnego zbierania odpadów komunalnych, a miasto bezpłatnie uruchomiło wyszukiwarkę odpadów pod adresem www.segreguj.um.ostrowiec.pl oraz aplikację BLISKO poświęconą gospodarce odpadami komunalnymi.  Wszystko to połączone z terminowym odbiorem odpadów sprawia, że obiektywnie patrząc mieszkańcy mają zapewnione wszelkie możliwe narzędzia do właściwej segregacji odpadów. Nie występują problemy, które to uniemożliwiają lub usprawiedliwiają brak segregacji odpadów. Nie zamierzamy karać mieszkańców za jednorazowe czy incydentalne przypadki niewłaściwej segregacji odpadów, ale w sytuacji gdy pomimo uprzednich informacji o stwierdzonych nieprawidłowościach, na danej nieruchomości odpady będą nagminnie segregowane w sposób niewłaściwy, zmuszeni będziemy sięgać po sankcje przewidziane w ustawie. Kontroli wykonywanej przez nas jak i wykonawcę odbierającego odpady komunalne będą także podlegać pojemniki na odpady niesegregowane (zmieszane). Fakt, że ta frakcja odpadów została nazwana przez ustawodawcę jako niesegregowane nie oznacza, że możemy tam wrzucać wszystkie odpady. Pojemnik ten przeznaczony jest wyłącznie na odpady, które pozostały po uprzednim wysegregowaniu pozostałych frakcji. Stwierdzenie w trakcie kontroli w pojemniku na odpady niesegregowane odpadów, które powinny być gromadzone selektywnie w pojemnikach na papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło oraz odpady ulegające biodegradacji, jednoznacznie traktowane będzie jako brak segregacji odpadów. Jesteśmy zdeterminowani, aby uświadomić i przekonać mieszkańców do tego, że segregacja odpadów nie jest przykrym obowiązkiem narzuconym im przez przepisy prawa, ale jest to wyraz świadomości i naszej społecznej odpowiedzialności, a przy tym prostą codzienną czynnością.

(Paweł Słowiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

mieszkaniecmieszkaniec

0 0

A może firma Remondis w mediach wyjaśni ggdzie mamy wyrzucać posegregowane śmieci gdy pojemniki są przepełnione bo firma odbiera je nie wystarczająco często? I na podstawie czego stwierdzono że śmieci nie są segregowane prawidłowo? Pudełka po pizzy? A może owo pudełko było zatłuszczone i kwalifikuje się do pojemnika na odpady zmieszane. Podobnie można inne przykłady podać, tylko czy osoba kontrolująca zadała sobie tyle trudu aby konkretny odpad przeanalizować czy był zabrudzony?

15:09, 21.04.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu

Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?

Nauczka

17:58, 2025-07-01

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

Przecież CELSA HO jest cały czas wystawiona na sprzedaż, dziwne jest to że artykuł ukazał się jak akurat prowadzone są rozmowy o podwyżkach

Hutas

16:58, 2025-07-01

Grzegorz Wrzesień prezesem Polskiego Związku Kickboxing

Znam Grzeska i jest to super facet. Gratulacje ♥️

Mmm

15:54, 2025-07-01

Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu

Czy ktoś panuje nad tą ostrowicką kliką?🤣🤣🤣

Krzysztof

14:59, 2025-07-01

0%