Zabezpiecz firmę za pomocą systemów alarmowych!

Rolą nadrzędną w systemie alarmowym będzie wykrywanie natychmiast nieautoryzowanych wejść na teren obiektów firmowych, czy to w konkretnym budynku, biurze. Do tego dochodzi sygnalizowanie różnych innych zdarzeń. Dzisiejsze alarmowe systemy to kompleksowy sposób instalacji, które to składają się z paru elementów. I to właśnie dobór tychże, warunkuje skuteczność działania całej instalacji.
O czym właściwie informują alarmowe systemy? Głównie o włamaniu albo próbie podjęcia takiego działania. Alarm można zintegrować z czujnikami gazu i dymu, gdy jest pożar albo nieszczelna instalacja gazowa, system wyśle konkretny komunikat. Centrala systemowa może wysyłać powiadomienia do służb – policja czy straż pożarna, a także do  właściciela biura. To rozwiązanie pozwala na eliminację wielu nieszczęśliwych wypadków, z kolei sama instalacja będzie też podnosiła poziom bezpieczeństwa pracowników.

Podstawowe elementy oraz zasady działania systemu alarmowego

W standardzie system alarmowy to parę elementów, można je swobodnie rozbudowywać. Choć trzeba się tu przyjrzeć ewentualnym zagrożeniom. Poza tym często jest tak, że ludzie z niewiedzy stawiają na niepotrzebne rozwiązania.  System jest tym skuteczniejszy im lepiej dobierzemy czujnik – w szczególności czujki ruchowe. One aktywują alarm, gdy ktoś wejdzie w ich pole widzenia. W jaki sposób zabezpieczyć się jeszcze przed faktem?

Tu pomocne będą  czujniki – magnetyczne i wibracyjne, które montowane są przy oknach i drzwiach. Wykrywają niebezpieczeństwo jeszcze przed faktycznym włamaniem. Elementy dodatkowe w systemie alarmowym to mogą być na przykład czujki dymu lub gazowe, które reagują od razu gdy pojawi się zagrożenie.
Warto wspomnieć, że centrala to ważny element, bo to ona odpowiada za przetwarzanie zdarzeń w zabezpieczanym miejscu. Zadanie centrali to wysyłanie komunikatów do odpowiednich organów – jak policja czy straż. Przeważnie to tekstowy komunikat, choć tak naprawdę nie jest o regułą.
Ostatni na liście, równie ważny element – sygnalizatory alarmowe typu zewnętrznego oraz wewnętrznego. Ich zadanie to sygnalizacja konkretnych zdarzeń. Przeważnie to akustyczne/dźwiękowe komunikaty lub optyczne – na przykład ostre światło w trybie migającym, które będzie utrudniało komfortowe poruszanie się intruzowi. Wewnętrzne sygnalizatory mają obudowy, które pomagają estetycznie doapsować temat do wnęrza oraz wystroju biura.

Skuteczność alarmu – od czego zależy?

Tak naprawdę tu trzeba wziąć pod uwagę dwa czynniki. Najpierw chodzi o dobór komponentów, w drugiej kolejności o staranność i profesjonalizm w wykonaniu całej instalacji. Ważne jest w tym miejscu wykonanie odpowiednich projektów i wywiad, który pozwoli na zdefiniowanie potencjalnych zagrożeń. A następnie – podjęcie działań eliminujących je. Prewencja obecność sygnalizatorów mogą już stanowić zniechęcenie dla intruza. Trzeba też tu jednak pamiętać, ze nawet sprzęt najbardziej nowoczesny i świetnie zrobiony, nie da nam bezpieczeństwa na stuprocentowym poziomie.

Artykuł dostarczył sklep Montersi.pl oferujący telewizję przemysłową, automatykę do bram, szlabany, wideodomofon Hikvision, elementy inteligentnego budynku i wiele więcej!

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.