Inkubator Przemysłowy nie tylko dla rolników

– Inkubator przemysłowy w miejscu po dawnej cukrowni we Włostowie będzie szansą na rozwój nie tylko dla rolników z powiatu opatowskiego, ale także szansą na rozwój szeroko pojętej przedsiębiorczości – mówi Tomasz Staniek, starosta opatowski.

Wiosną powiat opatowski ogłosił przetarg na budowę hali wraz z infrastrukturą towarzyszącą o powierzchni 4,7 tys metrów kwadratowych. Ofert było kilka. Jedna z firm zaproponowała 19 milionów osiemset tysięcy złotych. Mimo, że najtańsza to i tak przekraczała kwotę, którą na ten cel dysponował powiat.

– Jesteśmy w stanie dołożyć brakujące trzy miliony sześćset tysięcy złotych – zapewnia starosta opatowski.

Po wybudowaniu, hala zostanie wynajęta przedsiębiorcom, którzy będą mogli w niej rozpocząć działalność od ręki, przykładowo suszarnię owoców ekologicznych.

– Obecnie, przedsiębiorca lub rolnik, startując z jakąkolwiek produkcją musi kupić teren, uzbroić, uzyskać pozwolenia i przede wszystkim wybudować. To procesy długotrwałe, kilkuletnie – zauważa Tomasz Staniek. – Wynajmując od powiatu, otrzyma gotowe miejsce do działalności od zaraz. Ktoś zechce wynająć od nas tysiąc, ktoś inny półtora tysiąca metrów kwadratowych – wylicza.

Jak zapewnia starosta, sam pomysł spotkał się bardzo dużą uwagą biznesu. – Jeszcze przed rozpisaniem przetargu, zgłaszały się osoby zainteresowane. Pytały o warunki i dostępny metraż – uzupełnia starosta. I dodaje, że inwestycja jest szansą na rozwój gospodarczy naszego regionu, ale przede wszystkim szansą na powstanie nowych etatów. – Producent nie będzie szukał pracowników daleko, tylko zaprosi miejscowych – uważa starosta.

Inkubator przemysłowy jest pierwszym etapem z trzech, budowy we Włostowie Świętokrzyskiego Centrum Przedsiębiorczości Rolniczej, w skład którego, oprócz hal z zapleczem biurowym, wejdzie Centrum Logistyczne i Manufaktura Spożywcza.

Powiat ppatowski na realizację inkubatora otrzymał dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 15 milionów złotych.  Inkubator będzie przedsięwzięciem typowo komercyjnym. Pieniądze uzyskane z wynajmu zasilą budżet powiatu opatowskiego.

– Nie robimy tego w ciemno. Jesteśmy po analizach i konsultacjach. Wiemy, że taka inwestycja jest u nas potrzebna. W innych regionach kraju podobne rozwiązania funkcjonują z powodzeniem i cieszą się sporym zainteresowaniem biznesu – podkreśla Tomasz Staniek.

Inkubator we Włostowie mógłby rozpocząć działalność z końcem 2023 roku.

Print Friendly, PDF & Email