Na co zwracać uwagę przy wyborze bindownicy?

Wybór bindownicy może być trudnym zadaniem dla wielu osób. Na rynku dostępnych jest sporo modeli, a musisz znaleźć taki, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom. W tym artykule postaramy się pomóc ci dokonać właściwego wyboru, opisując to, na co zwrócić uwagę przy wyborze bindownicy.

Bindownice służą do oprawy dokumentów i książek. Należą do nich podajniki, trymery, obcinarki i klejarki. Dobra bindownica powinna mieć wszystkie te części zintegrowane w jednym urządzeniu. Pamiętaj, że wybór wytrzymałej bindownicy będzie trafionym na lata i pozwoli na efektywne korzystanie z urządzenia.

Rodzaje bindownic

Istnieją dwa główne typy bindownic: ręczne i elektryczne. Z ręcznych może korzystać każdy, kto ma podstawową wiedzę o tym, jak działają i jak je prawidłowo obsługiwać. Modele elektryczne są znacznie bardziej skomplikowane niż ręczne, ponieważ wymagają zasilania elektrycznego, co może być niewygodne, jeśli chcesz bindować dokumenty poza domem lub biurem.

Powinieneś również rozważyć, czy potrzebujesz automatycznej bindownicy, czy nie. Automatyczne modele mogą wydawać się łatwiejsze w użyciu niż ręczne, ale są droższe i wymagają więcej czasu na prawidłowe ustawienie (trzeba wkładać do nich strony pojedynczo). Jeśli jednak potrzebujesz kilku kopii dokumentów, warto zainwestować w automatyczny model.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wybierając maszynę do wiązania, należy pamiętać o kilku czynnikach. Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, czy potrzebujesz modelu ręcznego, czy automatycznego. Automatyczna bindownica jest droższa, ale oszczędza czas i wysiłek. Z drugiej strony modele ręczne są tańsze i lżejsze.

Funkcje

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bindownic, a każdy z nich ma swój własny, unikalny zestaw cech. Niektóre maszyny są wyposażone w dodatkowe funkcje, które mogą być przydatne w Twojej konkretnej sytuacji. Oto niektóre z najczęstszych funkcji:

  • Wiązanie drutowe. Wiązanie drutowe jest często używane w prezentacjach lub raportach, ponieważ łatwo jest usunąć strony z segregatora i złożyć je w razie potrzeby. Ta funkcja ułatwia również dodawanie lub usuwanie stron z projektu, gdy przechodzi on przez różne etapy produkcji.
  • Oprawianie zszywkowe. Zszywki są bardzo popularne w dokumentach biznesowych, ponieważ są niedrogie i łatwe w użyciu. Zszywki można wkładać ręcznie, a niektóre maszyny mają funkcję automatycznego zszywania, dzięki czemu jest to jeszcze łatwiejsze.
  • Oprawianie grzebieniowe. Oprawianie grzebieniowe jest powszechnie używane w środowiskach biurowych, ponieważ jest szybkie i łatwe w użyciu – wystarczy wsunąć dokument do grzebienia i pociągnąć. Oprawa grzebieniowa może również pomieścić do 100 stron jednocześnie, co czyni ją doskonałym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz drukować dokumenty na żądanie (takie jak faktury).

Szybkość, wydajność i cena

Pomyśl też o szybkości i wydajności maszyny. Niektóre maszyny mogą bindować setki dokumentów na godzinę, podczas gdy inne działają znacznie wolniej. Wybierz maszynę, która nadąża za Twoimi potrzebami w zakresie oprawy. Na koniec rozważ cenę maszyny. Ceny maszyn introligatorskich wahają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy, więc wybierz taką, która pasuje do Twojego budżetu.

Print Friendly, PDF & Email