Portal www.swietokrzyskie.szlaki.pttk.pl już działa!

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której zaprezentowano uruchomiony w ostatnich dniach portal turystyczny i aplikację Świętokrzyskie szlaki. Wzięli w niej udział marszałek Andrzej Bętkowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Tomasz Jamka, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Piotr Kisiel oraz prezes Zarządu Głównego PTTK Jerzy Kapłon.
Platforma „Świętokrzyskie szlaki turystyczne” jest rozbudowanym i użytecznym narzędziem dla turystów. Umożliwia przeglądanie szlaków oraz planowanie własnych wycieczek z wykorzystaniem rozbudowanego modułu mapowego. System pokazuje nam dokładny przebieg trasy, profil wysokościowy i prognozę pogody w okolicy. Platforma zwiera również bazę atrakcji turystycznych z opisem i zdjęciami.
Jak podkreśla marszałek Andrzej Bętkowski, uruchomienie platformy jest odpowiedzią na zmiany w nawykach turystów, które wyzwoliła pandemia Covid-19.
– We współpracy z PTTK udało nam się stworzyć multimedialną platformę składającą się z aplikacji i portalu, z której mam nadzieję licznie korzystać będą turyści. Staramy się jako Świętokrzyskie podążać za nowymi trendami technologicznymi w promocji turystyki, czego wyrazem jest prezentowany właśnie system – mówi Andrzej Bętkowski. – Liczne badania potwierdzają, że turyści coraz częściej korzystają z możliwości wypoczynku poza zatłoczonymi centrami turystycznymi korzystając z sieci wytyczonych szlaków turystycznych głównie pieszych, rowerowych i kajakowych. Województwo świętokrzyskie ma w tym zakresie wiele do zaoferowania, co potwierdza choćby rosnąca liczba turystów odwiedzających Świętokrzyski Park Narodowy. Mam nadzieję, że portal i aplikacja zostanie ciepło przyjęta przez turystów i będzie ich wspierać w przemierzaniu pięknych zakątków województwa świętokrzyskiego – dodaje marszałek.
Platforma została przygotowana na zlecenie Województwa Świętokrzyskiego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które od kilku lat wdraża autorski system promocji szlaków turystycznych w internecie.


– Portal www.swietokrzyskie.szlaki.pttk.pl oraz powiązana z nim aplikacja mobilna, jest pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem dedykowanym w całości dla województwa świętokrzyskiego. Z platformy korzystać będą mogli również turyści zagraniczni ponieważ przygotowana została wersja angielskojęzyczna portalu i aplikacji – podkreśla Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
Jak poinformował Piotr Kisiel, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego, na platformie dostępnych jest obecnie 50 świętokrzyskich turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości 1496 kilometrów oraz 22 szlaki rowerowe liczące 943 kilometry. Platforma jest administrowana przez pracowników Oddziału Turystyki UMWŚ, którzy dbają o aktualizację danych w szczególności wprowadzanie danych o nowych szlakach i atrakcjach turystycznych. Wykonawca platformy tj. PTTK zapewnia hosting portalu, utrzymanie aplikacji w sklepach oraz pełne wsparcie techniczne. Aplikacja jest bezpłatna, można ją ściągnąć na telefon ze sklepu z aplikacjami.
Zarówno portal jak i aplikacja będą dalej rozwijane. W bieżącym roku Województwo Świętokrzyskie pozyska inwentaryzację wszystkich znakowanych turystycznych szlaków rowerowych w regionie. Materiały po odpowiedniej obróbce umieszczone zostaną na portalu i w aplikacji.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.