Ostrowiecki ekstra 1 mln zł z lokat bankowych

Ostrowiec Świętokrzyski jest jedynym miastem bez kredytów w regionie świętokrzyskim, dlatego też poszedł o krok dalej i postanawia za pomocą lokowania środków na lokatach w bankach zyskać ekstra około 1 mln. złotych.
– Udało nam się w tym trudnym czasie wygospodarować pewne środki, poprzez przesunięcie płatności, aby założyć kilka lokat – mówi prezydent Jarosław Górczyński. Kiedy wiele samorządów płaci odsetki od kredytów, my liczymy na kwotę blisko 1 mln. złotych z lokat założonych w trzech bankach. Ów ekstra pieniądz będzie pochodził od naszych depozytów i winien trafi ć: w kwocie 100 tys. zł. na stypendia dla najzdolniejszych uczniów, 300 tys. na kulturę, kolejne 300 tys. zł na sport, a jeszcze kolejne 300 tys. zł na zdrowie. Liczę, że już niebawem będę chciał zaproponować radnym
taki podział tych środków. 
– Banki przez jakiś czas zrezygnowały z lokat, bowiem WIBOR był zbyt niski, a teraz powracają do tego produktu szukając pieniądza przy szalejącej infl acji – mówi Sławomir Kijak, Skarbnik Miasta. W związku z tym, że jako samorząd mamy nadwyżkę środków, bowiem wiele opłat na nas spoczywających za większe inwestycje musimy uregulować z końcem roku, postanowiliśmy postawić na lokowanie środków po różnych bankach. Zależało nam na dywersyfikacji lokat, stąd mamy lokaty półroczne, dwumiesięczne i miesięczne. Po zakończeniu każdego z tych okresów bank płaci odsetki i szacowany przez nas przychód z tych lokat do końca roku powinien zamknąć się kwotą ok. 1 mln. zł, a nawet może nieco więcej.
Podczas prezentacji „Raportu o stanie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski za 2021 rok” prezydent Jarosław Górczyński porównał kondycję ostrowieckiego samorządu, bez kredytów z innymi. I tak, Kielce mają 1.018.261.608,07 zł zadłużenia przy udziale zadłużenia do dochodów rzędu 65,61%. Starachowice odpowiednio 45.013.605,09 zł (15,58%), Skarżysko -Kamienna 130.980.500,00 zł (59,89%), zaś Stalowa Wola 224.759.000,00 zł (59,51%). 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.