Ostrowiecka komenda policji w nowym miejscu?

Niewykluczone, że Komenda Powiatowa Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim przeniesie się do nowej lokalizacji. O takiej ewentualności podczas sesji Rady Miasta poinformował prezydent Jarosław Górczyński.

Kiedy prezentując „Raport o stanie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski za 2021” doszło do omawiania Projektu „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim”, który jest realizowany w partnerstwie z Powiatem Ostrowieckim, a przypomnijmy, że obejmuje m.in. przebudowę niezbędnej infrastruktury w rejonie powstającej w I etapie przedsięwzięcia, czyli nowej bazy komunikacji miejskiej, prezydent Jarosław Górczyński wspomniał o ewentualnym nowym przedsięwzięciu w tym miejscu.

– Mam przyjemność prowadzenia wielu rozmów z przedstawicielami policji zarówno tej naszej powiatowej, ale i wojewódzkiej, jak również na szczeblu krajowym w kwestii i nie wykluczam dobrej inwestycji w tym obszarze- mówił prezydent Jarosław Górczyński podczas sesji Rady Miasta.

Postanowiliśmy dalej iść tym tropem i oto co się dowiedzieliśmy.

– Lokalny samorząd przedstawił propozycję przejęcia działki, na której mogłaby powstać nowa siedziba Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.  Obecnie badane jest, czy nieruchomość nadaje się do realizacji przedmiotowej inwestycji – mówi nadkom. Kamil Tokarski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach.

Nowa lokalizacja miałaby obejmować obszar w sąsiedztwie nowej bazy MZK przy ulicy Jana Samsonowicza i „Celsy Huty Ostrowiec”. Tymczasem chyba nikomu z ostrowczan nie wydaje się możliwy scenariusz, w którym Komenda Powiatowa Policji mogłaby się wyprowadzić z dotychczasowej lokalizacji w budynku przy Alei 3 Maja.

Budynek ten, prezentowany na fotografii wykonanej kilkadziesiąt lat temu przez naszego fotoreportera Dobrosława Kostkowskiego. ma niezwykle ciekawą historię. Najprawdopodobniej powstał na początku XX wieku z projektu Stefana Schyllera. Dowodem na to, że budynek wybudowano właśnie według pomysłu Stefana Schyllera jest jego styl, któremu hołdował architekt, a także stan zachowanej dokumentacji i wykaz jego teczek projektowych, w którym pod jedną z pozycji zapisano, jako „Dom Ludowy”. Budynek w stylu eklektycznym, funkcjonujący na początku jako Dom Bankowy Józefa Pfeffera, w czasie I wojny światowej stał się siedzibą żandarmerii austriackiej. Po odzyskaniu niepodległości, a konkretnie w 1928 roku stał się z kolei siedzibą sądu. Natomiast w czasie okupacji Niemcy urządzili w nim siedzibę policji i żandarmerii, ochrony kolei oraz areszt. W okresie międzywojennym aleja z budynkiem i sąsiednimi obiektami była często odwiedzanym miejscem. Niejako po sąsiedzku w budynku, w którym obecnie znajduje się Oddział PTTK, w latach trzydziestych XX wieku funkcjonowało kino „Palace”.

My już dziś jesteśmy ciekawi, czy faktycznie policja ostrowiecka przeniesie się do nowej lokalizacji, a jeśli tak, to jaka działalność będzie prowadzona w dawnym Domu Bankowym Józefa Pfeffera?

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Ostrowiecka komenda policji w nowym miejscu?

  • 15 czerwca 2022 at 19:16
    Permalink

    Nie jest to głupi pomysł, ten budynek już dawno powinien być udostępniony dla mieszkańców. Osobiście uważam go za jeden z najładniejszych w naszym mieście. Równie piękny jest urząd miasta a konkretnie ta biała elewacja na przeciwko placu św Floriana. Ale z drugiej strony dostępność mieszkańców do jednostki policji się ograniczy, władze musza to przemyśleć lub zrobić jakaś dyżurkę w centrum miasta.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.