O wyzwaniach i życiu z Janem Melą (zdjęcia)

Szczególny charakter i dużą publiczność miała kolejna odsłona cyklu Miejskiego Centrum Kultury: „Pasja do Podróży czy Podróż do Pasji?”. Tym razem gościem był podróżnik i działacz społeczny Jan Mela. To najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów w jednym roku (miał 15 lat), a zarazem pierwsza osoba z niepełnosprawnością, która tego dokonała.

Jego historię znają wszyscy. Gdy Jan Mela miał 16 lat schował się przed deszczem w stacji transformatorowej. Poraziło go natężenie piętnastu tysięcy woltów, a w efekcie tego wypadku amputowano mu przedramię i nogę poniżej kolana. Wówczas w  głowie Marka Kamińskiego powstał pomysł by zabrać Jana na biegun północny. Jan Mela miał coś do udowodnienia sobie i innym, a w jego życiu pojawił się cel, który dodał sens jego życiu. Jeszcze w tym samym roku co miał wypadek zdobył oba bieguny, a w kolejnych latach odbył następne wyprawy.

To właśnie opowieści o tym zdarzeniu wypełnia sporą część spotkania w Ostrowieckim Browarze Kultury.

– Każde doświadczenie jest po coś i czegoś nas uczy- uważa Jan Mela. Parafrazując Czesława Miłosza cierpienie wyzwala w nas pokłady takiej siły, z której istnienia nie zdawaliśmy sobie sprawy. Nie jest prawdą, że cierpienie każdego człowieka uszlachetnia (…) ale daje przestrzeń odkrycia czegoś w sobie. (…) Odnosząc się do mojej podróży na biegun zawsze dla mnie ważniejsza była droga, którą pokonam, niż cel, który mogę osiągnąć.

Kto nie uczestniczył w spotkaniu z Janem Melą w Ostrowcu Świętokrzyskim może zapoznać się z jego zapisem na facebookowym profilu Miejskiego Centrum Kultury.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.