Podopieczni z domów dziecka Ukrainy rywalizowali na piłkarskich mistrzostwach

Ponad 600 dzieci z domów dziecka z Polski i Ukrainy wybiegło przed tygodniem na murawę stadionu Hutnik Aktywna Warszawa, by cieszyć się grą w piłkę nożną i rywalizować w duchu fair play. Obok XIII Mistrzostw Polski Dzieci z Domów Dziecka, odbyły się również Mistrzostwa Ukrainy, które ze względu na trwającą wojnę zostały rozegrane w Polsce. Wśród uczestników znaleźli się przebywający obecnie w Zakładzie Poprawczym w Ostrowcu Świętokrzyskim podopieczni z ukraińskich domów dziecka. Głównym sponsorem tej wyjątkowej imprezy jest sieć Biedronka.

– Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej to największa w Polsce cykliczna impreza sportowa dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych z całego kraju. Podczas tegorocznej edycji zostały rozegrane również Mistrzostwa Ukrainy .Zapomnijmy o swoich kłopotach, zapomnijmy o problemach, zagrajmy w piłkę, bo piłka nożna to wspaniała gra, która łączy narody i cały świat- mówił Andrzej Lisiak, pomysłodawca Mistrzostw ze Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial”, które zorganizowało to wydarzenie.

Zawody przebiegły w przyjaznej i radosnej atmosferze, jednak w przemowach gości specjalnych nie zabrakło odniesień do wojny w Ukrainie.

– Chciałbym dzisiaj podziękować wszystkim Polakom, że okazujecie nam mocne wsparcie w tych trudnych czasach, które przechodzi mój kraj. Chciałbym życzyć wszystkim polskim dzieciom spokojnego nieba, a ukraińskim dzieciom, które teraz przebywają na terenie Polski, żeby mogły wkrótce wrócić do swojego domu i zastały tam pokój. Dzisiaj są tu z nami także dwie drużyny, które przyjechały z Ukrainy specjalnie na ten turniej i jutro wracają do kraju. Proszę przekażcie w domu, jak gościnna była Polska, jak było tu fajnie, spokojnie i radośnie. Chwała Ukrainie, niech żyje Polska- mówił Maksym Muzyczko, I Sekretarz Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej

Na stadionie pojawił się też selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz, przygotowujący kadrę do meczów z Ligi Narodów.

– Są zwycięzcy, są też pokonani, ale przede wszystkim jest uśmiech na twarzy i z tego się bardzo cieszymy w tym bardzo trudnym momencie, który dzisiaj przeżywają nasi bracia z Ukrainy- mówił Czesław Michniewicz, selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej

W turnieju wzięło udział 36 drużyn z Polski i 27 drużyn z Ukrainy, w których zagrało ponad 600 zawodniczek i zawodników w wieku od 4. do 17. roku życia. W obu mistrzostwach padło łącznie 940 goli.

– Nasi młodzi piłkarze zakończyli swoje piłkarskie boje w gr.A na pierwszym miejscu z bilansem bramek 14:2 i awansowali do fazy pucharowej, gdzie po zaciętej walce przegrali dopiero bój o 1/4 finału- mówi Krzysztof Mikos dyrektor Zakładu Poprawczego. Jak jednak twierdzili chłopcy, najważniejsza dla nich była dobra zabawa, atrakcje poza piłkarskie a przede wszystkim możliwość spotkania dawnych kolegów z placówek wychowawczych oraz zawarcie nowych znajomości. Każdy z chłopców otrzymał od organizatorów wiele atrakcyjnych nagród, m.in. piłki do piłki nożnej, plecaki, kosmetyki, słodycze oraz kilka zestawów klocków Lego. Na koniec imprezy rozegrano mecz pokazowy, w którym dzieci z Ukrainy (w tym nasz podopieczny Maksym Mykytiuk) zagrały z gwiazdami byłej polskiej reprezentacji, m.in. Radosławem Majdanem, Jackiem Krzynówkiem czy Dariuszem Dziekanowskim.

Dzieci wraz z opiekunami dziękują organizatorom oraz podmiotom zaangażowanym w organizację, przede wszystkim Fundacji „Happy Kids”, za możliwość wzięcia udziału w tym radosnym piłkarskim i kulturalnym przedsięwzięciu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.