Baza służb drogowych z nowym sprzętem

Za kilka dni sprzęt bazy powiatowych służb drogowych wzbogaci się o ciągnik rolniczy z kosiarką. To kolejny w ostatnim czasie zakup, który będzie stanowił doposażenie bazy w profesjonalne urządzenia służące właściwemu utrzymaniu terenów zielonych w pasach dróg powiatowych.

Na zakup ciągnika przeznaczono z budżetu powiatu ponad pół miliona złotych. Jak informuje Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu, zadanie jest na etapie dostawy ciągnika. Okres ten obejmuje maksymalnie 14 dni. Co oznacza, że w tym czasie, zgodnie z umową sprzęt trafi na bazę. I jak zaznacza naczelnik T. Mroczek, ciągnik od razu zostanie wykorzystany do koszenia poboczy w pasach dróg powiatowych.

Z każdym rokiem powiat ostrowiecki inwestuje w doposażenie służb drogowych. W 2019 roku zakupiono ciągnik Valtra z dodatkowym wyposażeniem piły i kosiarki. Pod koniec 2021 roku baza wzbogaciła się o pługopiaskarkę, o wartości ponad 220 tysięcy, z przeznaczeniem do zimowego utrzymania dróg, a także jednoosiową przyczepę o udźwigu 750 kg do wożenia słupków, tarcz drogowych i innych elementów oznakowania pionowego. Wartość tego sprzętu to 9,5 tysiąca złotych. Doposażono także ciągnik Valtra o kolejne elementy – posypywarkę, pług oraz ładowacz czołowy, o wartości ponad 83 tysiące złotych wraz z osprzętem o wartości ponad 36 tysięcy złotych, również służącym zimowemu utrzymaniu nawierzchni drogowej.

Cały sprzęt oraz narzędzia wykorzystywane przez powiatowe służby drogowe stacjonują w przystosowanych do tego obiektach bazy przy ul. Siennieńskiej. Jeszcze do niedawna znikomy sprzęt, którym wówczas dysponowały służby drogowe, składowany był przy budynku starostwa. Dzięki działaniom podjętym przez zarząd powiatu w 2019 roku obiekty zostały wyremontowane i uporządkowany został przyległy plac, co umożliwia funkcjonowanie profesjonalnej bazy drogowej.

Jak się okazało przyjęty przez zarząd powiatu 3 lata temu kierunek dotyczący stworzenia bazy drogowej z prawdziwego zdarzenia była jak najbardziej słuszny. W ubiegłych kadencjach zadanie utrzymania dróg powierzano na zasadzie umów zewnętrznym wykonawcom. Stąd też nie inwestowano w sprzęt, a powiat nie posiadał właściwych obiektów służących realizacji tego zadania. Czas pandemii spowodował, że wiele firm świadczących usługi drogowe znikło z lokalnej mapy, dla innych podwykonawców działalność ta przestała być opłacalna. Stąd jak podkreśla starosta Marzena Dębniak, jak najbardziej pożądane okazało się zbudowanie od podstaw własnej bazy i sukcesywne doposażenie jej w specjalistyczny sprzęt służący utrzymaniu dróg powiatowych. Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki

-Cieszy mnie, że przywróciliśmy właściwą funkcję obiektów przy ul. Siennieńskiej i sukcesywnie tworzymy od podstaw bazę służb drogowych, dokupując kolejny, profesjonalny sprzęt do utrzymania dróg powiatowych. Zaniedbania w tym zakresie były ogromne. Nie było bazy, ani dobrego sprzętu, by właściwie realizować te zadania. To się zmienia i cieszę się, że udało nam się odbudować i wyposażyć służby drogowe, co przełoży się na jakość utrzymywania dróg i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu ostrowieckiego – zaznacza starosta Marzena Dębniak.

Podjęte przez powiat działania nie tylko usprawniają pracę służb drogowych, ale przede wszystkim poprawiają jakość i efektywność zadań realizowanych przez służby na drogach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.