Klasykami objadą zabytki techniki powiatu

Już w nadchodzący weekend, a dokładniej w sobotę, na ulicach miejscowości naszego powiatu, możemy natrafić na pojazdy zabytkowe, które uczestniczyć będą w „XI Świętokrzyskim Karburatorze”- rajdzie zorganizowanym przez Klub Przyjaciół Pojazdów Dawnych SINGIEL. W tym roku pomysłodawcy chcą odtworzyć trasę z pierwszej edycji imprezy  pod hasłem „Śladami zabytków techniki”.

Całość oficjalnie rozpoczyna się w piątek 1 lipca br. o godz.18 na Stadionie Leśnym w Ćmielowie i będzie miała charakter czysto biesiadny. Natomiast w sobotę o godz. 9 wystartuje rajd, którego trasa będzie wiodła przez: Rudę Kościelną (gorzelnia), Krzemionki, Nietulisko (ruiny walcowni- około godz.12.45, tam mieszkańcy będą mogli spotkać się z uczestnikami rajdu), Cukrownię Częstocice. O godz. 15.30 na Rynku w Ćmielowie zaplanowano wystawę pojazdów biorących udział w rajdzie skąd uczestnicy o 16.45 udadzą się do Żywego Muzeum Porcelany AS Ćmielów. O godz.18 w sobotę zacznie się spotkanie na Stadionie Leśnym, gdzie zaplanowano konkursy, koncerty (zagra m.in. Aberracja). Wszyscy, którzy natrafią na uczestników zlotów, a będą chcieli wejść do samochodu, czy usiąść na motocyklu winni o zgodę spytać właściciela.

– Mimo, iż nie było mnie w SINGLU od ponad siedmiu lat, to byłem pomysłodawcą powstania stowarzyszenia i jednym z twórców „Świętokrzyskiego Karburatora” – opowiada nam Paweł Bajerczak. Pierwsza jego edycja odbyła się w Bałtowie. Wtedy też ruszyliśmy pierwszą trasą tematyczną, prowadzącą „Śladami zabytków techniki”, którą będziemy się starali odtworzyć w tym roku. Przed jedenastu laty pokazywaliśmy m.in. Starą Hutę, a teraz postanowiliśmy zastąpić ją Izbą Pamięci Cukrownictwa.

Jak słyszymy Klub Przyjaciół Pojazdów Dawnych SINGIEL skupia obecnie ponad dwadzieścia osób.

– Ludzie, którzy tworzą Klub SINGIEL są bardzo różni i to chyba dobrze, bowiem ważne jest to co nas łączy, czyli miłość do zabytkowych pojazdów- opowiada. Mamy różne poglądy polityczne, inne doświadczenia życiowe, co innego robimy na co dzień.  Jednak wszyscy mamy pojazdy zabytkowe, klasyczne, mające minimum 25- lat. Choć w obecnych przepisach to dopiero po „trzydziestce” mówi się o zabytku. Jak na razie na tegoroczny zlot zgłosiło się kilkunastu uczestników, ale mamy świadomość, że najwięcej osób pojawia się w dniach już trwającej imprezy.

Sercem tegorocznego „Świętokrzyskiego Karburatora” jest Ćmielów, choć impreza w innych latach najczęściej odbywała się w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– To po trosze dzieło przypadku, który mnie jednak bardzo cieszy, bowiem sam pochodzę z Gminy Ćmielów- mówi Paweł Bajerczak. Kiedyś ówczesne władze nie były zainteresowane propozycjami organizacji tak różnych imprez, obecnie chętniej tu można umiejscowić swe aktywności.

Organizatorzy wydarzenia dziękują za pomoc Burmistrz Ćmielowa, Joannie Susce, która objęła patronat honorowy nad wydarzeniem. Ponadto na ćmielowskim Rynku przygotowany będzie poczęstunek dla uczestników rajdu, który zapewnia Gmina Ćmielów, zaś za nagłośnienie imprezy odpowiada Dom Kultury w Ćmielowie. Ważna była też pomoc burmistrza Gminy Kunów Lecha Łodeja. Tutaj podziękowania należą się m.in. za poczęstunek dla uczestników rajdu. Zaangażowane w wydarzenie będą też: Stowarzyszenie Nietulisko Duże nad Świśliną, Koło Gospodyń Wiejskich w Nietulisku Dużym, Ochotnicza Straż Pożarna w Nietulisku Dużym. 

Więcej szczegółów dotyczących „XI Świętokrzyskiego Karburatora” w tym regulamin imprezy można znaleźć na facebookowym profilu Klubu Przyjaciół Pojazdów Dawnych SINGIEL.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *