Czy połączenie witaminy D z witaminą K jest konieczne?

Witamina D oraz witamina K są dość często ze sobą łączone w suplementach diety. Stąd też wiele osób zastanawia się nad tym, czy jest to połączenie konieczne, a sama witamina D jest już niewystarczająca? Oczywiście jak często bywa w tego rodzaju sytuacjach – wszystko zależy od konkretnej sytuacji, jednak jedną rzecz można sprostować już na samym początku. Suplementacja samej witaminy D jest jak najbardziej skuteczna i wciąż szeroko zalecana. Jeśli jednocześnie nie przyjmuje się witaminy K, nie oznacza to słabszej skuteczności, a jedynie może być to spowodowane tym, że w naszej sytuacji jest to zbędne – jeśli suplementację witaminą D przepisał lekarz. Jeśli nie, warto skonsultować to z lekarzem, a także wykonać badania, które będą najlepszą odpowiedzią na to, czy połączenie suplementacji witamin D i K jest konieczne w konkretnej sytuacji.

Działanie witaminy D oraz witaminy K

Bardzo często łączenie w składzie jednego suplementu, np. dwóch witamin, jest spowodowane tym, że np. niedobory obu substancji występują najczęściej wspólnie, ich działanie się wzajemnie uzupełnia itp. Tak też jest w przypadku witaminy D oraz K. Ich cechą wspólną, jak się okazuje jest pozytywny wpływ na stan układu kostnego, ponieważ obie witaminy biorą udział w tzw. metabolizmie tkanki kostnej. 

Chociaż warto zaznaczyć, że tak jak w przypadku witaminy D, tak dla witaminy K nie ma jeszcze tak szerokich rekomendacji jej suplementacji. Oczywiście obie witaminy posiadają wiele innych właściwości, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Co jednak najbardziej istotne, przyjmowanie jednocześnie witaminy D oraz witaminy K, nie wyklucza się. 

Obie są rozpuszczalne w tłuszczach i ich wspólne stosowanie nie osłabia działania lub przyswajania żadnej z nich. Warto zatem znaleźć wartościowe połączenie tego typu witamin, które będzie posiadało dobre składy. Ciekawą ofertę w tym aspekcie posiada sklep SFD i warto się jej przyjrzeć w poszukiwaniu najlepszego suplementu diety dla siebie.

Jakie cechy wspólne posiadają

witaminy D i K?

Metabolizm tkanki kostnej został już ogólnie wspomniany, jednak warto przyjrzeć się temu działaniu dokładniej. Obie witaminy mają m.in. potwierdzone działanie w leczeniu i zapobieganiu osteoporozy. To głównie z tego powodu obie witaminy są ze sobą łączone. Natomiast w innych, poza kostnych działaniach, tylko witamina D posiada potwierdzone właściwości, a witamina K jest obecnie pod tym kątem szeroko badana.

W przypadku niedoborów, witamina D jest zalecana do suplementacji szeroko, ponieważ wynikają one ze stylu życia oraz szerokości geograficznej. Natomiast obecnie niedobory witaminy K obserwuje się dość rzadko, a jeśli już występują to są one związane z problemami występującymi w jelitach w stanach pochorobowych lub u osób przyjmujących silne leki, które narażają florę jelitową na zniszczenia.

Zatem to głównie pozytywne działanie na układ kostny człowieka, jest przyczyną często łączenia witaminy D z witaminą K. Nie należy jednak zapominać także o innych witaminach oraz ich działaniu na różnego rodzaju układy w organizmie. To powoduje, że warto badać się pod kątem różnych witamin i minerałów, a gdy występują niedobory – zdecydować się na zbilansowanie diety, a w razie konieczność rozpoczęcie suplementacji, w której sklep SFD może okazać nieocenioną pomoc, posiadając szeroką ofertę różnego rodzaju suplementów diety oraz odżywek.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *