Rozśpiewane Bukowie

W minioną sobotę duch dobrej zabawy połączył nie tylko mieszkańców Bukowia i okolic, ale też zaproszonych gości podczas corocznego Festynu Wsi Świętokrzyskiej, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bukowie i okolic, Koło Gospodyń Wiejskich „Bukowianie” oraz OSP w Bukowiu, pod patronatem burmistrza Miasta i Gminy w Kunowie. Wszystkich powitała miejscowa radna Renata Ćwiklińska, a wśród gości byli: poseł Andrzej Kryj, burmistrz Lech Łodej, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Bek, radne – Barbara Domagała, Maria Pająk i Teresa Łucka, a także Klub Seniora „Metamorfoza” z ostrowieckiego ODS „Malwa” i zaprzyjaźnione Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywne Kobiety” z Wólki Bodzechowskiej.

-Integracja w Bukowiu to już wieloletnia tradycja, która zastałem obejmując urząd. Kultywujemy ją już ósmy rok. Są to zawsze udane imprezy i towarzyszy im bardzo wyjątkowy, sielski, rodzinny klimat. Jest to rolnicza część gminy Kunów, stąd mieszkańcy znają tu trud ciężkiej, rolniczej pracy i potrafią ja docenić, ale także cieszyć się całą duszą z jej owoców. Jestem wdzięczny mieszkańcom, że mogę tę radość z nimi dzielić. Tych imprez będzie sporo w gminie. Lada dzień podobną imprezę mamy w Janiku. Potem nadanie sztandaru OSP w Prawęcinie, w najbliższą niedzielę dożynki w Kunowie, we wrześniu stu lecie OSP w Dołach Biskupich. Myślę, że przez tę pandemię mieszkańcy docenili wartość integracji, potrzeby siebie nawzajem i zwyczajnego bycia razem. Ten trudny czas pokazał, jak ważna jest ta wzajemne obecność – podkreślał burmistrz Lech Łodej.

Ze spotkania z mieszkańcami nie krył radości poseł A. Kryj, który na rzecz Stowarzyszenia przekazał gadżety sejmowe. Festynowi towarzyszyły prezentacje muzyczne i taneczne, a także gry i konkursy oraz pyszności przygotowane przez gospodynie z Bukowia. Nie zabrakło tradycyjnych pierogów, a także nowości – pierogów z kasza gryczana i pieczarkami, kwaszonych ogórków z wiejskim smalcem oraz przepysznych ciast. Atrakcją dla najmłodszych były szaleństwa na dmuchanym zamku oraz gry sprawnościowe. Swoje zdolności wokalne prezentowało KGW Bukowianie z repertuarem znanych utworów ludowych. „KGW Aktywne Kobiety wystąpiło także z ludowa nutą. Klub „Metamorfoza” zaś zaprezentował cygańskie tańce. Dobra zabawa trwała do późnego wieczora, a wszystkich połączyło wspólne śpiewanie nie tylko ludowych utworów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.