Już za tydzień premiera pierwszego autobusu Solaris dla Ostrowca

Podczas prezentacji spółek miejskich na Dniach Ostrowca w nadchodzący weekend, ostrowczanie będą mogli uczestniczyć w premierze autobusu w barwach pomarańczowo- czarnych, jaki Gmina Ostrowiec Świętokrzyski zakupiła w ramach projektu: „Ekologiczny Transport Miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 -2020. Będzie to pierwszy z sześciu hybrydowych autobusów firmy Solaris. Z początkiem września dotrą kolejne. Do końca roku winny nas już cieszyć także dziewięć autobusów niskoemisyjnych w oraz osiem elektrycznych firmy MAN.

– Cały czas jesteśmy w kontakcie z producentami zarówno z firmy MAN, jak i Solaris, bowiem to dość skomplikowane przedsięwzięcie – mówi prezes zarządu MZK w Ostrowcu Świętokrzyskim, Jarosław Kateusz. W minionym tygodniu widzieliśmy już część gotowych autobusów w starachowickim MAN. Tutaj zostało jedynie domontowanie systemów karty miejskiej, a także tablic kierunkowych. Salarisy są już przygotowane niemal w 100%.

Baza już gotowa

Znakiem rozpoznawczym nowej jakości transportu miejskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, obok nowoczesnego taboru w barwach pomarańczowo- czarnych będzie zlokalizowana w sąsiedztwie Celsy Huty Ostrowiec baza operatora transportu publicznego.

– Baza operatora transportu publicznego została już przekazana przez wykonawcę – mówi prezes Jarosław Kateusz. Współuczestniczyliśmy w odbiorach wraz z pracownikami wydziałów Urzędu Miasta. W minionym tygodniu odbywał się jeszcze montaż serwerowni do systemu karty miejskiej, a także odbiory techniczne nowoczesnej myjni.

Nowa baza operatora transportu publicznego składa się z głównego budynku biurowego, a także z hal stanowiących zaplecze techniczne oraz myjni . W budynku biurowym znajduje się przestrzeń dla pasażerów, która ma spełniać rolę hali dworcowej, tak też znalazła się dyspozytornia, kasa, a także cała część administracyjna. Powstały dwie hale 30-metrowe, z przejezdnymi kanałami, oraz dwie hale 12 -metrowe, jak również hale do wymiany opon. Całość uzupełnia nowoczesna myjnia.

– Warsztat jest wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia- mówi prezes Jarosław Kateusz. Z kolei system zastosowany w myjni jest bliźniaczy z tym, którym dysponuje ZTM Warszawa.

Na terenie bazy znajdzie się 45 miejsc postojowych dla autobusów. Teren bazy będzie niedostępny dla osób postronnych. W sąsiedztwie bazy znajdzie się przestrzeń park & ride.

– Tutaj połowa parkingu będzie ogólnodostępna, zaś druga część zostanie dla dyspozycji pracowników i obsługi MZK – słyszymy.

Co czeka na pasażerów?

Nowe autobusy, czy baza to tylko niektóre z nowości, które czekają na użytkowników transportu publicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– Pasażer otrzyma zupełnie nowy system informacji – mówi prezes MZK. Na terenie miasta stanie sześć dwustronnych wyświetlaczy LED, na których można będzie na żywo śledzić wiadomości dotycząca przyjazdu autobusów. Staną one na: Alei Jana Pawła II przy supermarkecie, ul. Polna, Rynek, ul. Sienkiewicza, ul. Iłżecka i Starokunowska. W każdym z nowych autobusów pojawi się komputer pokładowy, moduł zapowiedzi głosowych, dwa kasowniki do obsługi biletów tradycyjnych i karty miejskiej oraz po jednym kasowniku z mikropłatnościami i obsługą e-biletu. Pojazdy zyskają po trzy tablice informacyjne na zewnątrz autobusu, oraz po jednej tablicy wewnętrznej w technologii LCD. W przestrzeni pasażerskiej znajdą się ładowarki USB oraz monitoring.

Przypomnijmy, że wszystkie działania Gmina Ostrowiec Świętokrzyski realizuje w ramach projektów: „Ekologiczny Transport Miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim etap I i II” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 -2020 oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Ekologiczny Transport Miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim etap III”.

OKK czyli Ostrowiecka Karta Komunikacyjna

W ramach projektu zostanie wdrożony systemu karty miejskiej. Będzie to nowoczesny bilet elektronicznego w formie plastikowej karty, na którym znajdzie się wizerunek miasta oraz dane osobowe jego posiadacza. Na terenie Ostrowca, pojawią się urządzenia umożliwiające jego doładowanie. Na początek w ramach projektu zostanie przygotowane ponad 15 tys. takich kart.

Jarosław Górczyński, prezydent miasta

Transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim się zmienia. Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta na Dni Ostrowca, gdzie w niedzielę, 28 sierpnia, w ramach prezentacji instytucji gminnych, na stoisku MZK, będzie można zapoznać się z elementami wdrażanego systemu i nowoczesnym autobusem.

Print Friendly, PDF & Email