Będzie u nas Młodzieżowa Rada Miasta

Jednym z działań w ramach programu „Ostrowiec Świętokrzyski – miasta OdNowa” korzystającego z dofinansowania o wartości 2 974 766 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG, lokalny samorząd powoła Młodzieżową Radę Miasta.

– Cieszę się, że mogę zainaugurować prace, których finalnym efektem ma być utworzenie Młodzieżowej Rady Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim – mówi prezydent Jarosław Gorczyński. Im bardziej przygotujemy naszych młodych obywateli do przejmowania w przyszłości sterów w życiu: społecznym, gospodarczym, politycznym czy kulturalnym, tym bezpieczniejsza będzie nasza jesień życia. Dlatego chcemy z przedstawicielami naszej młodzieży mieć możliwość dyskusji, w którym kierunku powinny iść działania naszego samorządu. Mieliśmy przykłady skate parku czy Rawki od Nowa, gdzie dużo głosów przesłali ludzie młodzi i te inwestycje powstały. Młodzież ciągle podkreśla to, że brakuje miejsc na kulturalne spotkania, gdzie można się zrelaksować i wypocząć.

– Warto było czekać na powołanie Młodzieżowej Rady Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, bowiem tym razem jest to proces bardzo dobrze przygotowany – uważa Katarzyna Cukierska, prezes Stowarzyszenia Przestrzeń Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych. Nie chodziło nam o to, żeby tylko ogłosić wybory. Planujemy w każdej szkole publicznej i niepublicznej zorganizować warsztaty obywatelskie. W wyniku tych warsztatów na pewno wyłonią się pierwsi kandydaci do rady. Następnie zostaną zorganizowane cztery debaty oxfordzkie.

Późną wiosną przyszłego roku ogłoszone zostaną wybory do Młodzieżowej Rady Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– Staramy się już kolejną kadencję zasiać w ludziach młodych chęć zabrania głosu we własnej sprawie – mówi Maciej Kwiatkowski, wiceprzewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Liczę, że i w Ostrowcu Świętokrzyskim uda się stworzyć młodzieżową radę złożoną z najbardziej aktywnych osób.

Celem projektu jest poprawa życia mieszkańców w różnym wieku poprzez osiągnięcie różnorakich zmian w rozwoju społeczno -gospodarczym miasta, oraz w sferze lokalnej administracji publicznej.

Nie jest to jedyny projekt skierowany ostatnimi czasy do młodszej części społeczności Ostrowca Świętokrzyskiego. Takim jest chociażby przygotowywany Ostrowiecki Integrator Edukacji i Przedsiębiorczych skupiający się na pomocy dla młodych ludzi w podjęciu decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej i wsparcie w pierwszym okresie prowadzenia tej działalności.

Jarosław Górczyński, prezydent miasta: –Młodzieżowa Rada Miasta będzie liczyła około 23 osób. Stanowić ją będą uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych oraz reprezentanci szkół ponadpodstawowych z terenu miasta. Im bardziej przygotujemy naszych młodych obywateli do przejmowania w przyszłości sterów w życiu: społecznym,  gospodarczym, politycznym czy kulturalnym tym bezpieczniejsza będzie nasza przyszłość.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.