Przed nami Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich

Miejskie Centrum Kultury zaprasza w nadchodzącą niedzielę 18 września 2022 r. do Parku Miejskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim na Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich. Wydarzenie powstało we współpracy z Gminnym Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich w Gminie Bodzechów. Początek o godz.14 (teren zieleni w okolicach molo).

Festiwal jest częścią projektu „Spotkania z Tradycją”. Jego celem jest aktywizacja i wsparcie lokalnych kół, promocja polskich produktów i dziedzictwa kulinarnego oraz wymiana międzypokoleniowa wiedzy, umiejętności i przekazanie tradycji młodszym pokoleniom.

Tego dnia członkowie Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Bodzechów będą prezentować widowisko „Świętokrzyskie Wesele”. Obrzęd weselny był najbardziej rozbudowany ze wszystkich obrzędów rodzinnych. Świadczyć może o tym liczba poszczególnych etapów z nim związanych, takich jak: rainy, zmówiny, spraszanie gości weselnych, ubieranie panny młodej, czynności przed wyjazdem do ślubu, w drodze ze ślubu, mały obiad, przygotowanie przed oczepinami, oczepiny, po oczepinach oraz drugiego dnia wesela. Każde z tych wydarzeń miało własną bogatą symbolikę i układ.

Poza tym w programie Festiwalu znajdują się m. in.: warsztaty artystyczne, występy śpiewacze, pokazy ginących zawodów, prezentacja 12 KGW z Gminy Bodzechów, jarmark produktów i potraw tradycyjnych naszego regionu, seanse filmów traktujących o najważniejszej obrzędowości regionu m.in. „Chleb z masłem”, „Darcie pierza”, „Syropy i nalewki”, „Wieniec żniwny”…Wszystkiemu towarzyszyć będzie wystawa fotografii dokumentująca cykl „Spotkania z Tradycją”. Na zakończenie zagra zespół Drewutnia.

Wydarzenie organizuje Miejskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Gminie Bodzechów. Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich organizowany jest w ramach realizacji projektu Spotkania z Tradycją z programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.