Spółdzielcy „Krzemionek” mówią dość!

Dantejskie sceny rozgrywały się przed wejściem do Osiedlowego Domu Społecznego „Malwa”, gdzie w minioną sobotę o godz. 10, miała odbyć się pierwsza część Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” wraz z wyborami do Rady Nadzorczej, obejmująca osiedla Patronackie i Stawki.
Spółdzielcy tłumnie przybyli pod ODS „Malwa” już po 9. Z każdą minutą coraz więcej było ludzi. Jednak o godz. 10 wszystkie wejścia do budynku były nadal zamknięte. Na próżno mieszkańcy pukali w szyby głównego wejścia, oczekując otworzenia drzwi. O godz. 10.05 otworzono drzwi boczne. I tu też było ogromne zdziwienie, gdyż wejścia strzegli pracownicy firmy ochroniarskiej, uniemożliwiający wejście mieszkańcom do środka.
-Co jest grane? Czemu nie możemy wejść do budynku? Co tu się dzieje? Chcemy wejść i rozpocząć zebranie – krzyczeli ludzie.
Tymczasem, jak się okazało, Walne Zgromadzenie, zwołane przez zarząd SM „Krzemionki”, miało przyjąć formę głosowania papierowego i decyzją zarządu do budynku wpuszczano po cztery osoby, które otrzymywały kartę do głosowania, oddawały głos i opuszczały pomieszczenie. Mieszkańcy nie zgodzili się z taką formułą odbycia Walnego Zgromadzenia.
-Oczekujemy, że zostaniemy wpuszczeni do budynku i będziemy mogli wziąć udział w normalnym Zgromadzeniu, zgodnie z przepisami i statutem Spółdzielni.
Tak przecież miało być. A dwa dni temu zarząd Spółdzielni opublikował komunikat na stronie internetowej, w którym poinformował mieszkańców, że Zgromadzenie Walne odbędzie się w formie głosowania. Jest to niezgodne z prawem, gdyż obowiązkiem zarządu Spółdzielni jest prawidłowe poinformowanie członków o Walnym Zgromadzeniu, czyli każdy członek powinien w określonym statutem terminie otrzymać informację do swojej skrzynki pocztowej. Nie każdy ma Internet. Wielu mieszkańców dowiedziało się o tym tzw. „pocztą pantoflową”. Jest to nie do przyjęcia. Ponadto taka forma głosowania nie pozwala na zadawanie pytań kandydatom do Rady Nadzorczej. Czujemy się lekceważeni przez zarząd Spółdzielni. A przecież to są nasze pieniądze. To my jesteśmy pracodawcami tych ludzi. – mówiła jedna z mieszkanek.
-Chcemy, aby przestrzegano naszych praw. Chcemy, aby Walne Zgromadzenie odbyło się stacjonarnie, w normalnym przyjętym przepisami trybie, z ustalonym porządkiem obrad, a więc z wyborem prezydium, komisji, możliwością prezentacji kandydatów do Rady Nadzorczej, wolnymi wnioskami itd. Forma proponowana przez zarząd jest łamaniem przepisów Statutu Spółdzielni i niezgodna z Ustawą o Spółdzielniach Mieszkaniowych. Jeśli chcieli tak to zrobić, to powinni odwołać tamto Walne Zgromadzenie i zwołać kolejne właśnie w tej proponowanej formie, a więc głosowanie uchwał na piśmie tak jak było w ubiegłym roku. Nie można dwa dni przed stawiać członków Spółdzielni przed faktem. A tu się tak zadziało. To my członkowie Spółdzielni jesteśmy gospodarzami Walnego Zgromadzenia, nie zarząd. Zarząd jedynie zwołuje Walne Zgromadzenie. Jak zarząd śmie na własnych członków, jeszcze za nasze pieniądze wynajmować ochronę. W głowie się to nie mieści, jak jest łamane prawo Spółdzielcze tutaj – mówiła inna mieszkanka.
-Spółdzielnia jest zarządzana przez osoby niekompetentne, narażające mieszkańców na straty finansowe przez przegrane sprawy w sądzie pracy i odszkodowania. Ponadto mamy utrudniony  ostęp do informacji, za co już pani księgowa poniosła kary finansowe. Jest duże niezadowolenie wśród mieszkańców. Przyszliśmy tu dzisiaj, aby powiedzieć Stop takim działaniom, jakie tutaj u nas są  rowadzone – mówiła kolejna mieszkanka.
-Nie można traktować Spółdzielni jak fortecy. Zarząd jest dla spółdzielców, nie odwrotnie. Spółdzielcy natomiast mają obowiązek pilnować swojego majątku i rozliczać zarząd oraz Radę Nadzorczą z podjętych decyzji. To ludzie, my członkowie Spółdzielni wybieramy Radę Nadzorczą, która powinna nas reprezentować, a ona z kolei wybiera zarząd. Natomiast zarząd, który chowa się za pracownikami ochrony przed członkami spółdzielni zwyczajnie nam jest niepotrzebny -mówił kolejny mieszkaniec.
Zarzutów pod adresem zarządu Spółdzielni było dużo. Z minuty na minutę rosły emocje. A protest przed drzwiami wejściowymi momentami przyjmował bardzo ostre formy. Mieszkańcy domagali się wejścia do budynku. Głośno skandowali, wywołując prezes SM „Krzemionki”, Ewę Żelazowską. Jednak w dalszym ciągu nie było zgody zarządu na wpuszczenie mieszkańców do środka i przeprowadzenie Walnego Zgromadzenia stacjonarnie, w normalnym trybie. Mężczyźni próbowali przedrzeć się przez blokadę ochroniarską. Doszło do przepychanek fizycznych i słownych. Posypały się z obydwu stron wulgaryzmy.
Mieszkańcy wezwali Straż Miejską i Policję. Przybyli mundurowi weszli do środka w celu wyjaśnienia sytuacji. Po dwóch godzinach tłum mieszkańców nadal stał na zewnątrz Domu Kultury. Ludzie tracili cierpliwość i puszczały im nerwy. Niewielkiej części mieszkańców udało się wejść do środka. Jednak nadal sali obrad pilnowała ochrona.
-To się nie mieści w głowie. 15 lat byłam pracownikiem tej Spółdzielni. Przygotowywałam Walne Zgromadzenia Członków. Nigdy czegoś podobnego nie było. Przecież zarząd obowiązują przepisy prawa. Jak można w ten sposób postępować ze spółdzielcami. Trudno mi uwierzyć, że to dzieje się naprawdę – mówiła kolejna mieszkanka.
W wyniku przepychanek trzy osoby skarżyły się na złe samopoczucie. Na miejsce zostały wezwane służby medyczne, które udzieliły im na miejscu pomocy. Do budynku została wpuszczona  delegacja spółdzielców wraz z prawnikiem, która rozpoczęła negocjacje z zarządem Spółdzielni. Po kolejnej godzinie okazało się, że Walnego Zgromadzenia nie będzie. Odczytano oświadczenie zarządu Spółdzielni o odwołaniu Zgromadzenia. Mieszkańcy nie chcieli się na to zgodzić.
Jednak po ponad trzech godzinach bezowocnego stania przed budynkiem, rozgoryczeni ludzie wracali do domów. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” zamieścił na stronie internetowej informację o tym, że sobotnie Walne Zgromadzenie nie zostało przeprowadzone.
– Z uwagi na nieodpowiedzialne zachowanie grupy mieszkańców, którzy uniemożliwili przeprowadzenie Walnego Zgromadzenia Zarząd Spółdzielni informuje, iż z wyżej wskazanej przyczyny zgromadzenie w dniu dzisiejszym tj. 17.09.2022 r. nie zostało przeprowadzone- czytamy. Jednocześnie informujemy, iż zaplanowane na dzień 24.09.2022 r. Zgromadzenie nie zostanie przeprowadzone. O decyzji Zarządu w sprawie organizacji Zgromadzenia zostaną Państwo poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem.
Przypomnijmy, że kilka dni przed datą sobotniego Walnego Zgromadzenia podano do publicznej wiadomości informacje o zmianie sposobu jego przeprowadzenia, co wywołało niezadowolenie sporej grupy spółdzielców.
– Uprzejmie informujemy, iż dokonano zmiany sposobu przeprowadzenia Walnego Zgromadzenia w dniach 17 i 24 września 2022 r. w godz. 10 -13. Zamiast dotychczasowego plenarnego sposobu przeprowadzenia Zgromadzenia, odbędzie się ono w trybie pisemnym- czytamy w komunikacie na stronie internetowej SM Krzemionki. Przedmiot obrad nie ulega zmianie i będzie nim przeprowadzenie głosowania nad uchwałami ujętymi w porządku obrad oraz wybór członków Rady Nadzorczej. Jako Mieszkańcy Spółdzielni, macie Państwo prawo do wyrażenia swojej opinii w temacie zaproponowanych uchwał, jak również prawo do wyboru Waszych reprezentantów do Rady Nadzorczej. Uchwały wskazane w porządku obrad obejmują przegłosowanie corocznego sprawozdania finansowego, sprawozdań z działalności organów Spółdzielni, udzielenia absolutoriów Członkom Zarządu oraz podziału wygenerowanej nadwyżki bilansowej. Przegłosowanie tych uchwał zapewni Spółdzielni możliwość efektywnego funkcjonowania mimo stanu zagrożenia pandemicznego. Ponadto wybranych zostanie 11 członków Rady Nadzorczej na kolejną kadencję. Prosimy Państwa o wzięcie udziału w głosowaniu. Spółdzielnia Mieszkaniowa jest naszym wspólnym dobrem. Dobro Spółdzielni wymaga wzięcia odpowiedzialności za jej sprawne funkcjonowanie. Odpowiedzialność ta przejawia się w korzystaniu z praw Członka Spółdzielni do wzięcia udziału w głosowaniu i wyrażenia swojego zdania. Liczymy na Państwa obecność oraz pozytywne wyrażenie opinii w sprawie proponowanych uchwał. Serdecznie zapraszamy i jednocześnie zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w głosowaniu. 
Jak dalej potoczą się losy Walnego Zgromadzenia oraz Spółdzielni, zależy od jej członków.

Print Friendly, PDF & Email

5 thoughts on “Spółdzielcy „Krzemionek” mówią dość!

 • 20 września 2022 at 04:06
  Permalink

  U nas nie do pomyślenia. W tym roku mieliśmy już dwa zebrania a w październiku będzie trzecie, bo sytuacja jest trudna i przechodzimy całkowitą wymianę na kotłowni. Mieszkańcy mają prawo o wszystkim wiedzieć na bieżąco

  Reply
 • 20 września 2022 at 08:12
  Permalink

  Podobnie dzieje się w wielu spółdzielniach w kraju. Zarządy próbują unikać odpowiedzialności za swoje działania niezgodne z interesami mieszkańców a przecież działają za ich pieniądze.
  Zamykają się w swoich gabinetach jak w okopach korzystając z różnych sposobów żeby nie odpowiadac na pytania swoich pracodawców. Wybory pocztowe, głosowania papierowe i takie zgromadzenia to sposób na obejście obowiązujących przepisów dających jeszcze jakieś prawa do kontroli tych prywatnych folwarków Prezesów i Rad nadzorczych jakimi stają się Spółdzielnie Mieszkaniowe…

  Reply
 • 21 września 2022 at 09:36
  Permalink

  Czy mnie ta sytuacja dziwi? Nie. Pokazuje tylko tyle, że nic się nie zmieniło. Pozytyw tego zdarzenia jest taki, że ludzie – spółdzielcy nie chcą tylko płacić, chcą wiedzieć za co i komu. Są aktywni. Brawo. Zarządy Spółdzielni to gospodarze. Gospodarz, który nie dba o gospodarstwo winien być zmieniony. Tyle i aż tyle. Trzymam kciuki za dobre wybory.

  Reply
 • 21 września 2022 at 10:38
  Permalink

  Uważam że w zaistniałej sytuacji nie przestrzegania statutu spółdzielni zarząd powinien zostać zawieszony. Nie wiem czy to jest właściwe adres ale chyba jest jakiś organ założycielski na przykład prezydent miasta i on to powinien zrobić , wprowadzić komisarza który zgodnie z prawem doprowadził do walnego zgromadzenia przeprowadził wybory do rady nadzorczej spółdzielni.

  Reply
 • 22 września 2022 at 09:07
  Permalink

  Niezły przekręt. A Statut to już nie obowiązuje?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.