Ciekawe walki podczas XXVII Turnieju Bokserskiego im. Bronisława Kubickiego. Boks w Ostrowcu, to coś więcej, niż sport

W 2022 roku minęła 42. rocznica śmierci Bronisława Kubickiego, czołowego pięściarza i szkoleniowca KSZO, którego prochy spoczywają na cmentarzu w Szewnie, gdzie tradycyjnie, zanim rozpoczęły się pięściarskie zmagania, działacze KSZO złożyli wiązankę kwiatów na jego grobie. W tym roku XVII Turniej Bokserski im. Bronisława Kubickiego miał międzynarodowy wymiar. Do Ostrowca bowiem zjechali pięściarze z Ukrainy. Toteż podczas ceremonii otwarcia turnieju z udziałem starosty Marzeny Dębniak i prezydenta Jarosława Górczyńskiego wysłuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Grupę „mocnych” ukraińskich pięściarzy przywiózł do Ostrowca były nasz pięściarz, Witold Domaradzki.

Oczywiście, interesowała nas forma pięściarzy KSZO, na co dzień podopiecznych  trenerów Eugeniusza Ciocha, Wojciecha Surowca, Piotra Wańdocha i Damiana Faleckiego. Byliśmy pod wrażeniem, jakie postępy czynią tacy nasi najmłodsi zawodnicy, jak Katarzyna Górnisiewicz, Kamil Szczygieł, Nikola Skowron, Maja Korzeniecka, Franciszek Gawot, Aleks Czarnecki, Filip Potocki, Bartosz Klepacz, Oskar Kapusta. Bacznie spoglądaliśmy na dyspozycję ciężko trenujących ostatnio naszych seniorów- Daniela Surowca i Kamila Surowca- a to z racji zbliżających się mistrzostw Polski. Trudno oprzeć się tezie, że nasi szkoleniowcy wykonują kawał dobrej roboty i nic dziwnego, że hala treningowa pęka w szwach, bo boks chce trenować coraz więcej dzieci i młodzieży.

Najlepszą zawodniczką turnieju wybrana została ostrowczanka, młodziczka Katarzyna Górnisiewicz, a najlepszym zawodnikiem Emilian Dudajek z Boxing Radom, walczący w wadze do 54 kg aktualny wicemistrz Polski. Nagrodę dla najlepszego zawodnika wagi półciężkiej, tej samej, w której walczył Bronisław Kubick, odebrał pięściarz KSZO, Bartosz Klepacz.  W klasyfikacji drużynowej KSZO wyprzedził Paco Lublin i Team Boxing Radom. Na ostrowieckim ringu nie zabrakło także zawodników z takich klubów, jak Hetman Zamość, Ring Busko-Zdrój, Garda Kielce, Warsaw Boxing Team, Rushh Kielce, Skalnik Wiśniówka,

Bronisław Kubicki – ten znakomity i nieodżałowany pięściarz pojawił się w KSZO już przed wojną. Był wieloletnim szkoleniowcem Klubu, był także czynnym zawodnikiem występującym w wadze półciężkiej. Boksował najpierw w Związkowcu, Stali, a następnie w KSZO. Stoczył ponad 150 walk w większości zakończonych zwycięstwem. Wielokrotnie zdobywał tytuły mistrzowskie okręgu częstochowskiego i lubelskiego. W klasyfikacji krajowej zajmował czołowe lokaty w swojej kategorii wagowej. Zawodowo był wieloletnim pracownikiem walcowni Huty Ostrowiec.

Czyż można się więc dziwić, że i w tym roku nie zabrakło w minioną sobotę w ostrowieckiej hali byłych działaczy i zawodników, słowem bliskich Bronisławowi Kubickiemu. Byli wśród nich m.in. Stanisław Szwed, Jerzy Zajączkowski, Józef Frączek, Tadeusz Niezgoda, Andrzej Opala, Jerzy Lewandowski, Leszek Nowakowski, Andrzej Kozioł, bracia Remigiusz i Zdzisław Haraburdowie, Tadeusz Bimek, Stanisław Rzechowicz, a także przyjaciel sekcji pięściarskiej artysta plastyk Tadeusz Kurek.

Przy okazji wysnuwamy kolejną tezę, że boks w Ostrowcu to nie tylko dyscyplina sportowa z pięknymi kartami historii, ale niezwykła tradycja, swoiste DNA miasta. Od 27 lat działacze sekcji bokserskiej KSZO organizują turniej poświęcony pamięci tego wybitnego trenera i wychowawcy. Turniej im. Bronisława Kubickiego na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych w Ostrowcu i do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem kibiców. Memoriał im Bronisława Kubickiego jest najstarszą cykliczne organizowaną imprezą  sportową w naszym mieście.

Sponsorami tegorocznego XXVII Turnieju im. Bronisława Kubickiego byli: Gmina Ostrowiec Świętokrzyski, Powiat Ostrowiecki, Piekarnia Skalski- Grzegorz Skalski, Ciesielnia- Mirosław Nowocień, Agencja Rozwoju Lokalnego – Agnieszka Rogalińska, Sklep Sportowy Activ Zone – Radosław Miśkiewicz, Sklep Sportowy – Centrum Sport – Kamil Kutryba, Spartan – Daniel Strojny, Fundacja Uśmiech, Dariusz Wierzbiński  – Euro Star, Miejskie Centrum Kultury – Marek Cichosz, Jacek Kowalczyk, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Pog- Studio- Piotr Grzeszczyk, RCU –Ubezpieczenia –  Marek Giemza.

-W szczególności chcielibyśmy  podziękować pracownikom Miejskiego Centrum Kultury i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz osobom,  które były bezpośrednio zaangażowane w organizację tego wydarzenia sportowego: Karolinie Nowak, Łukaszowi Norowskiemu, Małgorzacie Bucior, Arkadiuszowi Binensztokowi, Damianowi Skowronowi, Irenie Kowalczyk- Kwiecień, Danucie Barańskiej oraz Dariuszowi Czupryńskiemu – mówi prezes, Łukasz Dybiec.

Supervisorem turnieju był Arkadiusz Binensztok, delegatem sportowym Przemysław Szwagierczak, lekarzem Danuta Barańska, a walki prowadzili w ringu i punktowali: Maria Bartkowiak, Sławomir Łaniecki, Franciszek Jaszczyszyn i Grzegorz Płaza.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *