Rusza budowa wodociągu w Maksymilianowie

Po niedawnym oddaniu nowej przepompowni, przyszedł czas na kolejny etap inwestycji w Maksymilianowie,  zapowiadanych przez wójta gminy Huberta Żądło.   Przed południem w Urzędzie Gminy w Bałtowie podpisano umowę z wykonawcą na budowę sieci wodociągowej. To kolejny, ważny krok w kierunku przygotowania działek pod zabudowę jednorodzinną w tej urokliwej, otoczonej lasem miejscowości.

  Wydarzeniu towarzyszyli poseł Andrzej Kryj, w imieniu senatora – szef biura Artur Głąb, przewodniczący Rady Gminy Henryk Cichocki oraz prezes firmy wykonawczej „Ekoinstal -Czesław Głazek i skarbnik gminy Paweł Kudas. Wartość zadania to nieco ponad 633 tysiące, a środki pochodzą ze wsparcia rządowego. Jak zaznaczał wójt Hubert Żądło, gmina nie dokłada do tej inwestycji nawet przysłowiowej „złotówki”. 

     -Nie byłoby tego przetargu, gdyby nie kolejne środki rządowe. Środki na budowę tego wodociągu pochodzą z dwóch źródeł. Pierwsze źródło   to Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. 1,5 roku temu otrzymaliśmy 550 tysięcy dofinansowania na to zadanie. Wtedy jeszcze  nie mieliśmy projektu. Jednak przystąpiliśmy szybko do działania  i przez 1,5 roku udało się wykonać projekt tego zadania. Uzyskaliśmy pozwolenie na budowę oraz wszelką, inną niezbędną dokumentację do jej realizacji. Po rozmowach z wykonawcą otrzymaliśmy zapewnienie, że większa część tego zdania zostanie wykonana do końca tego roku. Dodatkowe źródło finansowania to 300 tysięcy, które uzyskaliśmy z „Polskiego Ładu” na wodociągowanie i skanalizowanie gminy. Było to 1,2 miliona, w rozbiciu na 900 tysięcy, gdzie środki te zostały zagospodarowane na budowę kanalizacji w miejscowości Okół. Pozostałe 300 tysięcy przeznaczyliśmy na wodociągowanie Maksymilianowa. Pozostaje nam jeszcze wolna kwota ponad 200 tysięcy i te środki także zostaną przeznaczone na dalsze wodociągowanie  naszej gminy. Oferowana wartość zadania przez wykonawcę jest o połowę tańsza od najdroższej oferty, więc i tu gmina ma dużą oszczędność.  Chcę podziękować panu posłowi  Andrzejowi Kryjowi  i przekazać także  podziękowania panu senatorowi Jarosławowi Rusieckiemu, a za pośrednictwem naszych parlamentarzystów także  panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, za otrzymane środki.  W historii gminy Bałtów takich środków nigdy nie było. Łącznie to już jest ponad 30 milionów, jakie gmina Bałtów otrzymała, za co serdecznie dziękuję – mówił podczas spotkania wójt Hubert Żądło.

Poseł Andrzej Kryj również podkreślił udział środków rządowych w oczekiwanych inwestycjach przez mniejsze samorządy. 

  -Bardzo ważne, że ta sieć wodociągowa będzie  budowana w terenie przygotowanym pod przyszłe budownictwo mieszkaniowe. To istotne w sytuacji, gdy gminy chciałyby przyciągać nowych mieszkańców, ale brakuje terenów uzbrojonych, terenów gdzie będzie można wydzielać działki budowlane. To stanowi perspektywę na przyszłość. Rząd pana premiera Morawieckiego dostrzega takie potrzeby i kieruje  bardzo duże środki do gminy Bałtów, ale też do innych gmin powiatów województwa świętokrzyskiego i całej Polski. To wsparcie jest ogromne. Jednak z jednej strony mamy sytuację, gdzie narzekają włodarze, że jest im bardzo trudno zarządzać gminami, a z drugiej strony mówią, że tak dobrego czasu, jak ostatnie lata, nie było. Wójt gminy Hubert Żądło jest osobą, która potrafi docenić, że te środki trafiają do gminy, ale nigdy nie narzeka, że jest źle. I to jest bardzo ważne, aby  przekaz był taki,  w którym pokazujemy realnie to, co udaje się zrobić. Te potrzeby, które wskazują władze samorządowe są stopniowo realizowane i wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkańców – mówił poseł Andrzej  Kryj.

 O potrzebie inwestycji w infrastrukturę pod zabudowę jednorodzinną  mówi też szef biura senatora J. Rusieckiego, Artur Głąb, który gratulował samorządowi skuteczności działań.  

 O znaczeniu realizowanych zadań w miejscowości Maksymilianów mówił też przewodniczący Rady Gminy Henryk Cichocki, który podkreślił rolę dobrej i zgodnej współpracy z radnymi, którzy dostrzegają potrzeby mieszkańców, a także akceptują kierunki rozwoju gminy proponowane przez wójta Huberta Żądło. 

Podpisanie umowy z wykonawcą potwierdziło przekazanie placu budowy. Prace w Maksymilianowie rusza lada dzień. Jednak, jak zapowiada wójt Hubert Żądło to nie koniec zadań inwestycyjnych w tej miejscowości. Już teraz planowana jest wymiana starego wodociągu przebiegającego przez Maksymilianów – Polesie. Warto dodać, że ta część jest jedną z najstarszych sieci wodociągowych w gminie, stąd jak przyznaje wójt,  jej wymiana jest konieczna.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *