Dlaczego kolory na monitorze różnią się od tych na wydruku? – drukarnia online

Klienci drukarni online bardzo często skarżą się, że kolor wydruku nie spełnia ich oczekiwań i jest zupełnie inny niż na projekcie. Jednak nie biorą pod uwagę kilku istotnych kwestii wpływających na tę rozbieżność. Wyjaśniamy, skąd się bierze i jak jej zapobiec.

Drukarnia online — trudna sztuka przygotowania projektu wydruku

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z różnic między kolorami widocznymi na monitorze a tymi powstałymi w procesie wydruku. Nie wiedzą, ile czynników trzeba wziąć pod uwagę podczas projektowania, aby kolory w 100% odzwierciedlały założenia projektu. Stąd też każda drukarnia online musi mierzyć się z częstymi reklamacjami.

Aby uniknąć tych rozbieżności, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, mieć doświadczenie i odpowiedni sprzęt oraz współpracować z wybraną drukarnią na każdym etapie tworzenia projektu. Warto więc przybliżyć najważniejsze kwestie wpływające na tę różnicę. 

Przyczyny rozbieżności kolorów na monitorze i na wydruku

Profesjonalny grafik tworzący projekt wydruku nie ma łatwego zadania, ponieważ istnieje wiele aspektów, które mogą spowodować, że efekt nie będzie zadowalający. Tym bardziej jest to trudne dla osób bez doświadczenia. Najważniejsze pułapki, jakie na nich czyhają, to:

  • rozbieżność między paletą barw CMYK a RGB — pierwszy profil dotyczy kolorów otrzymanych w druku. Składa się z 4 kolorów: ciemnego żółtego, jaskrawo różowego, żółtego i czarnego. Pozostałe barwy i odcienie powstają w wyniku ich wymieszania. Jednak urządzenia elektroniczne są wyposażone w profil RGB, który do wyświetlenia barw i odcieni używa tylko 3 kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Czerń to brak światła, a biel pełne natężenie wszystkich świateł. Drukarze nie wykorzystują białej farby, ponieważ papier jest w tym kolorze;
  • różnice w monitorach — mogą mieć inne ustawienia fabryczne. Ponadto tańsze nie są odpowiednio wyposażone, aby dobrze odzwierciedlać kolory. Aby je wykalibrować, potrzebna jest matryca PVA lub IPS oraz umiejętności i doświadczenie;
  • różnorodne profile kolorystyczne oprogramowania — musisz dostosować je do używanych przez drukarnię. Większość z nich stosuje profil Fogra. Użycie innego najczęściej kończy się niezadowalającym efektem;
  • różne rodzaje papieru — jego kolor może wpłynąć na wygląd końcowy wydruku. Ponadto widoczne są też różnice między efektami uzyskanymi na arkuszu matowym a tym połyskującym. W pierwszym przypadku barwy będą bardziej intensywne;
  • światło — bierze udział w procesie odbierania kolorów przez ludzkie oko. Stąd wydruk oglądany w różnych miejscach i czasie może wyglądać trochę inaczej.

Wobec ilości tych czynników należy wspomnieć, co można zrobić, aby uniknąć rozbieżności między kolorem w projekcie a barwami gotowego produktu.

Czy drukarnia online pomoże w doborze kolorów na potrzeby druku?

Aby uzyskać odpowiedni efekt druku, trzeba przede wszystkim zaufać pracownikom drukarni online. W razie wątpliwości można się z nimi skontaktować i poprosić o radę. Ponadto profesjonalne zakłady drukarskie oferują usługę tworzenia projektu druku na zamówienie. Warto też poprosić o wydruk próbny.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *