Opatów nie ma powodu do dumy

Opatów znalazł się na czwartym miejscu w Polsce pod względem przekroczenia w powietrzu norm rakotwórczego benzocajpirenu.

-Dopuszczalne normy krajowe w gminie Opatów zostały w roku 2021 przekroczone 10 razy, a normy zalecane przez WHO aż 70 razy – informuje burmistrz Opatowa, Grzegorz Gajewski.

 To kolejny coroczny ranking smogowych miejscowości opracowany przez Polski Alarm Smogowy, który obejmuje dane za rok 2021, publikowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

-Powód do dumy to na pewno nie jest- stwierdza burmistrz. Gmina Opatów robi co może, aby powietrze którym oddychamy było jak najczystsze. W najbliższym czasie pojawi się kolejny ranking periodyku Wspólnota, w którym Opatów znalazł się na 10 miejscu w Polsce wśród miast będących stolicami powiatów pod względem wysokości środków przeznaczonych przez gminę na poprawę jakości powietrza. Inwestujemy aktywnie w termomodernizację naszych gminnych budynków, instalujemy fotowoltaikę, zmieniamy kotłownie węglowe na gazowe.

Burmistrz apeluje do mieszkańców Opatowa o rozsądek.

-Wy też oddychacie tym powietrzem, które wylatuje z waszych kominów. Wy też trujecie i siebie i wasze dzieci. Ogarnijmy się proszę, bo to 4 miejsce w Polsce to wstyd dla Opatowa – czytamy w informacji opublikowanej przez burmistrza.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *