W 2023 roku uruchomionych zostanie 8 nowych linii komunikacyjnych w tym Kielce – Ostrowiec Świętokrzyski i Staszów – Ostrowiec Świętokrzyski

Ponad 7 mln zł dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych otrzymało Województwo Świętokrzyskie na uruchomienie 8 linii komunikacyjnych o charakterze użyteczności publicznej w ramach przewozów pasażerskich. Umowę w tej sprawie z Wojewodą Świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem podpisał dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

– Na uruchomienie linii komunikacyjnych o charakterze użyteczności publicznej przeznaczonych zostanie prawie 8 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych to nieco ponad 7 mln zł. Natomiast Samorząd Województwa zabezpieczył w budżecie na ten cel kwotę 888 tys. zł. – wylicza Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa.  – Nowe połączenia pozwolą na skomunikowanie trudno dostępnych miejsc na terenie województwa świętokrzyskiego, a tym samym przyczynią się do zwiększenia dostępności komunikacji autobusowej dla pasażerów na obszarach, na których komunikacja ta obecnie nie istnieje lub nie funkcjonuje w wymiarze zaspokajającym podstawowe potrzeby mieszkańców naszego regionu – dodaje Tomasz Jamka.

Od 1 stycznia 2023 roku Województwo Świętokrzyskie uruchomi 8 linii komunikacyjnych na trasach:

 1. Kielce – Ostrowiec Świętokrzyski
 2. Kielce – Kazimierza Wielka,
 3. Kielce – Sandomierz,
 4. Staszów – Ostrowiec Świętokrzyski,
 5. Busko-Zdrój – Włoszczowa,
 6. Końskie – Włoszczowa,
 7. Kielce – Włoszczowa,
 8. Busko- Zdrój – Sandomierz.

Linie komunikacyjne, na których świadczone będą usługi przewozowe określone zostały w „Planie zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego Województwa Świętokrzyskiego”. Połączenia realizowane będą przez operatorów publicznego transportu zbiorowego, specjalnie oznaczonymi pojazdami z herbem województwa, będą one także przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami i klimatyzowane.

Wojewoda Świętokrzyskich w ramach funduszu autobusowego zawarł dziś w sumie 57 umów z powiatami i gminami z województwa świętokrzyskiego na łączną kwotę ponad 44 mln zł . Wśród liderów znaleźli się: Powiat Opatowski w porozumieniu z Powiatem Ostrowieckim i Powiatem Kieleckim z kwotą dofinansowania prawie 3 mln zł; Powiat Ostrowiecki w porozumieniu z Powiatem Opatowskim na kwotę ponad 5 mln zł  oraz gmina Pińczów z kwotą dofinansowania prawie 3 mln zł.

Przy podpisaniu umów obecni byli: senator RP Krzysztof Słoń oraz Zbigniew Michnicki, z-ca dyrektora Departamentu Infrastruktury, Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “W 2023 roku uruchomionych zostanie 8 nowych linii komunikacyjnych w tym Kielce – Ostrowiec Świętokrzyski i Staszów – Ostrowiec Świętokrzyski

 • 4 grudnia 2022 at 08:06
  Permalink

  Zamiast kolejnej partyjnej odsłony PR lepiej byłoby poinformować społeczeństwo o tym ile tych dodatkowych kursów zostanie uruchomione i czy codziennie oraz w jakich godzinach.Czy obiecane miliony złotych faktycznie wystarczą na poprawę połączeń busowych bo wkrótce może się okazać że po pół roku jest to stanowczo za mało i trzeba będzie likwidować niektóre kursy – dziś kwota 10mln złotych nie robi większego wrażenia na realizację takiego celu w takiej skali bo ta obecna inflacja „robi swoje”
  Ponawiam apel – najpierw coś realnie zróbcie a dopiero wychwalajcie się nowymi inwestycjami.

  Reply
 • 16 grudnia 2022 at 18:50
  Permalink

  Może państwo uruchomicie kurs z lat minionych z Ostrowca przez Opatów do Kielc i z Kielc przez Opatów do Ostrowca.Robicie wszystko tak jak z automatu bez szerszego przemyślenia.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *