Z policyjnych raportów. Z promilami i narkotykami za kierownicą, kolejne internetowe oszustwo

Prowadził Volkswagena, mając 3 promile i dożywotni zakaz

W nocy 6 grudnia 2022 r., w Sobótce, policjanci z ożarowskiego komisariatu skontrolowali osobowego volkswagena. Za kierownicą tego pojazdu siedział 46-latek z gminy Wojciechowice.

-Badanie alkomatem wykazało, że mieszkaniec gminy Wojciechowice miał w organizmie 3 promile alkoholu –mówi młodszy aspirant Katarzyna Czesna Wójcik,. oficer prasowy KPP w Opatowie. Jak się jednak okazało, nie powinien on w ogóle wsiadać za kierownice auta, ponieważ miał także dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Finał tej sprawy będzie miał miejsce w sądzie. 46–latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Promile i narkotyki

W dniu 2 grudnia 2022 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim na ulicy Szewieńskiej, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego ostrowieckiej komendy zatrzymali 26-latka kierującego autem marki Mercedes. Ostrowczanin posiadał aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami, a przy sobie także porcję suszu roślinnego i białego proszku. Wstępne badanie wykazało, że była to marihuana i amfetamina.

-Zgodnie z art. 244 Kodeksu karnego za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów 26-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dodatkowo policjanci podejrzewając, że prowadził on samochód będąc pod wpływem narkotyków przeprowadzili test, który dał wyniki pozytywny. Jego krew funkcjonariusze zabezpieczyli do dalszych badań laboratoryjnych. Mężczyzna usłyszał już zarzut posiadania narkotyków.

W dniu 3 grudnia 2022 r., o godz. 8.30, w Wólce Bodzechowskiej, zatrzymany do kontroli drogowej 34-letni mieszkaniec gminy Ćmielów, kierujący pojazdem marki BMW, miał blisko jeden promil alkoholu w organizmie. Zatrzymany o godz. 13.45, w Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Siennieńskiej, inny kierujący bmw miał czynny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. Z kolei o godz.18.30, 26-latek kierujący oplem, na rondzie ul. Kolonia Robotnicza pojechał na wprost i zderzył się dostawczym pojazdem marki Renault, po czym uderzył w ogrodzenie posesji. Kierowca opla oddalił się z miejsca zdarzenia, jednakże po krótkiej chwili został zatrzymanych przez policjantów z drogówki. 32-letni mieszkaniec gminy Sanok odmówił poddania się badaniu na trzeźwość, dlatego została pobrana mu krew do badań.

W nocy 3 grudnia 2022 r., o godz. 3.30, w miejscowości Bodzechów na ul. Fabrycznej, 37-letni kierujący pojazdem marki Honda nie dostosoawał prędkości do warunków panujących na drodze, wypadł z zakrętu i zawisł na torowisku kolejowym. Jak się okazało mieszkaniec gminy Bodzechów podróżował swoim autem mając ponad promil alkoholu w organizmie.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.

Oszukana na BLIK-a

W dniu 29 listopada 2022 r., kilka minut po godz. 14, 34-letnia mieszkanka gminy Kunów powiadomiła policjantów, że padła ofiarą oszustów.

-Jak wynikało z relacji zgłaszającej za pomocą komunikatora społecznościowego skontaktowała się z nią osoba podająca się za jej szwagra –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z treści wiadomości wynikało, że mężczyzna potrzebował pomocy finansowej i poprosił kobietę o wygenerowanie kodu BLIK, by móc opłacić zakupy. Niczego nie podejrzewająca 34-latka wygenerowała kod, po czym zatwierdziła operacje na kwotę 450 złotych na swoim rachunku bankowym. Po chwili, kiedy znów otrzymała podobną wiadomość, nabrała podejrzeń, że ma do czynienia z cyberprzestępcami i natychmiast skontaktowała się z członkiem rodziny, który zaprzeczył, aby miał prosić ją o jakąkolwiek pomoc finansową.

Policjanci po raz nie wiadomo który zwracają się z apelem o rozwagę w posługiwaniu się nowoczesnymi urządzeniami do dokonywaniu operacji finansowych. Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, czy za prośbą o pomoc finansową nie kryje się jakiś oszust. Warto osobiście spotkać się ze znajomym lub zadzwonić i porozmawiać, czy naprawdę potrzebne są mu pieniądze. Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je. Nie otwierajmy też e-maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

Nietrzeźwi nadal jadą

W dniu 27 listopada 2022 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim na ulicy Ostrowieckiej,  policjanci zatrzymali 58-letniego rowerzystę. Ostrowczanin kierował swoim jednośladem w stanie po użyciu alkoholu. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 1.000 złotych.

W dniu 26 listopada 2022 r., w miejskości Magonie, stróże prawa zatrzymali do kontroli drogowej 66-letniego rowerzystę. Mieszkaniec gminy Bodzechów zdecydował się wsiąść na swój jednoślad mając promil alkoholu. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 2.500 złotych.

-Tego samego dnia w Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Traugutta, mundurowi podjęli interwencję wobec 47-letni kierowcy volkswagena. Od mieszkańca gminy Bodzechów wyczuwalna była silna woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało u niego blisko 4 promile alkoholu. Za jazdę w stanie nietrzeźwości 47-latkowi grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i kilkuletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

W dniu 25 listopada 2022 r., kilka minut po godz. 9, w Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Armii Krajowej, 35-letni ostrowczanin prowadził pojazd marki Volkswagen pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.  Zgodnie z art. 244 Kodeksu karnego, za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Podkomisarz Ewelina Wrzesień przypomina o tym, że w nowym taryfikatorze, obowiązującym od 1 stycznia 2022 r., znalazły się m.in. wyższe kary za wykroczenia polegające na kierowaniu po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila). Z kolei jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), zostanie ukarany mandatem w wysokości 2.500 zł.

Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg. Dlatego też dla nietrzeźwych kierowców, także rowerzystów, nie może być żadnej tolerancji.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *