Z policyjnych raportów

Nietrzeźwy rowerzysta pruł po śniegu na rowerze

W dniu 14 grudnia 2022 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim na ulicy Żabiej, funkcjonariusze ostrowieckiej drogówki zatrzymali 49-latka, który przedzierał się przez zwały śniegu na swoim rowerze. Jak się okazało, mężczyzna miał w swoim organizmie ponad promil alkoholu. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 2.500 złotych.

-Przypominam, że zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadziły m.in. wyższe kary za wykroczenia polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 promila, a 0,5 promila), jak również w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) -mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tym drugim przypadku, jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości, policjant może go ukarać mandatem w wysokości 2.500 złotych.

Pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.

Uwierzyła „wnuczkowi”
W dniu 7 grudnia 2022 r., ok. godz. 15, do 77–latki z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuczka. Poinformował ją, o tym, że wraz z ojcem miał wypadek drogowy i potrzebne są pieniądze na tzw. polubowne załatwienie sprawy.
-Podczas rozmowy dla uwiarygodnienia oszustwa, przestępca przekazał słuchawkę innemu mężczyźnie, który potwierdził opowiedzianą historię –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pokrzywdzona uwierzyła oszustom i zgodziła się na przekazanie pieniędzy w kwocie ponad 32.000 złotych. Po krótkim czasie po odbiór gotówki do jej domu zgłosił się nieznany mężczyzna, któremu seniorka przekazała pieniądze.
Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy policjantów. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.
W stanie upojenia alkoholowego zaproponował policjantowi łapówkę
W dniu 10 grudnia 2022 r., o godz. 9, w Sarnówku, jadący swoim autem w czasie wolnym od służby funkcjonariusz z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ostrowieckiej komendy zwrócił uwagę na kierującego peugeotem, który wyprzedzał inne pojazdy z dużą prędkością, po czym kontynuował jazdę tzw. wężykiem. Po chwili, kiedy peugeot zatrzymał się na parkingu pod sklepem, policjant uniemożliwił mu dalszą jazdę, wyjmując ze stacyjki kluczyki. O całym tym zdarzeniu powiadomił oficera dyżurnego ostrowieckiej policji.
-W czasie oczekiwania na przyjazd patrolu zatrzymany, chcąc uniknąć kary, zaproponował policjantowi kilkutysięczną łapówkę –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Funkcjonariusz odmówił jej przyjęcia, a całą historię opowiedział przybyłym na miejsce mundurowym. Nieodpowiedzialnym kierującym okazał się 38-letni mieszkaniec gminy Sienno. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Dodatkowo w trakcie kontroli wyszło na jaw, że posiadał on aktywny zakaz kierowania pojazdami.
38-latek trafił do policyjnej celi. Za wręczenie korzyści majątkowej policjantowi w zamian za odstąpienie przez niego od czynności służbowych grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Niepotrzebnie zalogowała się do bankowości elektronicznej
W dniu 11 grudnia 2022 r. na jednym z portali ogłoszeniowych 44-latka oferowała do sprzedaży figurki –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do kontaktu podała numer telefonu swojego znajomego, z którym za pośrednictwem internetowego komunikatora skontaktowała się osoba, wyrażająca chęć zakupu wystawionych przez nią rzeczy. W związku z tym, że mężczyzna miał problem z otwieraniem wiadomości od fałszywego klienta i przyjęciem płatności przekazał numer telefonu do 44–latki. Po uzgodnieniu warunków sprzedaży, kobieta otrzymała od zainteresowanego klienta link do firmy kurierskiej, a następnie została przekierowana na stronę „swojego banku”. Sprzedająca, nic nie podejrzewając po wpisaniu hasła i loginu, zalogowała się do bankowości elektronicznej. Chwilę później pokrzywdzona otrzymała sms z banku, iż wpisywane kody nie działają. Ostrowczanka nabrała wówczas podejrzeń, że ma do czynienia z oszustami. Natychmiast ponownie zalogowała się na stronę swojego banku, gdzie zauważyła, że z jej konta zniknęły pieniądze w kwocie 950 złotych.
Przypadek 44-latki Mie jest wyjątkiem. Niemal codziennie do jednostek Policji w całym kraju zgłaszają się osoby, które otrzymały sms-y, e-maile lub wiadomości tekstowe na komunikatorach internetowych z podejrzanym linkiem. Po kliknięciu w niego wyświetlają się strony łudząco podobne do stron bankowych lub stron z płatnościami elektronicznymi. Logowanie powoduje, że przestępcy przejmują dane i w ten sposób uzyskują dostęp do konta bankowego swej ofiary. Natychmiast logują się na jej konto i dokonują przelewów, kradnąc oszczędności. Do tej metody oszustwa, przestępcy coraz częściej wykorzystują najbardziej popularne komunikatory internetowe.
Oto zasady bezpieczeństwa w sieci: Nie otwierajmy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców; Nie otwierajmy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła; Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące; Nigdy nie przesyłajmy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich; Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku;
Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).
Znowu ślisko na droga i ulicach
W związku kolejnymi, intensywnymi z opadami śniegu i trudną sytuacją na drogach policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i przestrzeganie przepisów na drodze. Pod grubą warstwą śniegu zalega zdradliwy lód, który jest groźny dla wszystkich. Na jednym odcinku drogi nawierzchnia może wydawać się twarda, ale za chwilę będzie miękka i o poślizg nie trudno.
-Opady śniegu i śliska nawierzchnia zdecydowanie powinny skłaniać nie tylko do zdjęcia nogi z gazu,. ale także do dużo bardziej rozważnej jazdy. Żadna opona, nawet zimowa, nie poradzi sobie z lodem zalegającym pod świeżą warstwą śniegu. Różnica w drodze hamowania na śniegu między oponami letnimi, a zimowymi, może wynosić aż 31 metrów –mówi policjanci. Współczesne auta wyposażone są w wiele systemów bezpieczeństwa, ale ich skuteczność działania w dużej mierze zależy śliskości nawierzchni oraz od opony, która w całości styka się z powierzchnią drogi i na której opiera się ciężar auta. Dlatego opony w naszym pojeździe powinny być nie tylko dostosowane do pory roku, ale również muszą spełniać wszelkie normy techniczne.
Kolejnym, ważnym elementem, dotyczącym poprawy bezpieczeństwa, jest odpowiednie oświetlenie pojazdu. Gdy nagle zmieniają się warunki atmosferyczne niektórzy zapominają o tym ważnym elemencie. Widoczność jest ograniczona, stąd też kierujący mają obowiązek poruszać się na włączonych światłach mijania. Nie wolno poruszać się na światłach do jazdy dziennej. Przepisy zezwalają na używanie tych świateł podczas normalnej przejrzystości powietrza, bez opadów atmosferycznych czy mgły. Przy słabej widoczności jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ oświetlony jest zazwyczaj tylko przód pojazdu.
Przepis art. 66 Kodeksu prawo o ruchu drogowym stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Wydrapany niewielki skrawek przedniej szyby nie daje takich możliwości. Dodatkowo spadający z naszego pojazdu śnieg czy lód niejednokrotnie ląduje na pojazdach jadących za nami, co może z jednej strony powodować ich uszkodzenie a z drugiej również ograniczać widoczność.
Dwaj bracia rozbójnicy trafia przed oblicze sądu
Na początku października 2022 r. 19-letni ostrowczanin wspólnie ze swoim 15-letnim bratem dokonali rozboju na 18-latku. Ich łupem padła markowa kurtka o wartości 300 złotych. W dniu 9 grudnia 2022 r. na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim zastosował wobec 19-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy. Natomiast nieletnim napastnikiem zajmie się Sąd Rodzinny i Nieletnich.
-Do zdarzenia doszło na początku października 2022 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Mickiewicza –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak wynikało z relacji 18-letniego pokrzywdzonego, jeden z napastników założył mu na głowę worek, po czym przewrócił go na ziemię. W tym czasie drugi z nich, używając przemocy zdjął mu kurtkę, zabrał portfel z pieniędzmi w kwocie 20 złotych, dowód osobisty i kartę bankomatową. Łączną wartość strat pokrzywdzony wycenił na kwotę ponad 300 złotych. Policjanci z Wydziału Kryminalnego ostrowieckiej komendy ustalili sprawców i w dniu 7 grudnia 2022 r. zatrzymali ich. Napastnikami okazali się dwaj bracia w wieku 19 i 15 lat. Starszy ze sprawców trafił do policyjnej celi, natomiast młodszy po czynnościach został zwolniony. Wkrótce ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich. Stróże prawa odzyskali skradzione mienie oraz zabezpieczyli worek, którym posłużyli się przestępcy.
W toku wykonywanych czynności wyszło na jaw, że pokrzywdzony już drugi raz padł ofiarą braci, ponieważ w grudniu 2021 r. dokonali oni na nim podobnego rozboju. Łupem napastników padł wtedy głośnik o wartości 260 złotych. Zgodnie z kodeksem karnym za rozbój grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *