Zawalił się dach na młynie Saskich

W dniu 22 grudnia 2022 r. zawalił się pod wypływem zalegającego śniegu dach na dawnym, nieczynnym już młynie Saskich w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nie było tu żadnej ratowniczej akcji z udziałem strażaków, bo to była katastrofa budowlana. Nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Na temat jej przyczyn wypowie się zapewne nadzór budowlany.

Mł. bryg. Barbara Majdak przypomina właścicielom oraz administratorom budynków o obowiązku usuwania zalegającego śniegu z dachów oraz sopli.

-Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe, sportowe czy magazyny, ale też na budynki gospodarcze, czy też domy prywatne –mówi pani rzecznik.  Śnieg często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700 -800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych.

Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *