Powiat Ostrowiecki z rekordową ilością połączeń autobusowych

Powiat ostrowiecki skutecznie pozyskuje środki i likwiduje „białe plamy” komunikacyjne. Już od Nowego Roku 2023 zostanie uruchomione aż  38 linii autobusowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy sąsiednich gmin. I jest to rekordowa ilość w porównaniu z innymi powiatami województwa świętokrzyskiego.   Wartość zadania to blisko 5,2 miliona złotych. Na ten cel zarząd  powiatu pozyskał dofinansowanie w wysokości ponad 4,6 miliona złotych z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Wkład własny powiat ostrowiecki dokłada solidarnie na poziomie  50 procent w porozumieniu z samorządami gmin w wysokości po blisko 270 tysięcy złotych. 

 Najwięcej, bo 16 linii zostanie uruchomionych w gminie Waśniów, 12 nowych linii w gminie  Bodzechów,  5 linii w gminie Ćmielów  i 5 linii w gminie Kunów. Jak podkreślała podczas sesji starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, to konieczne zadanie dedykowane mieszkańcom powiatu ostrowieckiego, którzy są zagrożeni wykluczeniem komunikacyjnym. Jak mówiła starosta, ustalanie tras przewozu odbywa się w porozumieniu z włodarzami gmin, którzy najlepiej znają potrzeby mieszkańców  w tym zakresie. Małgorzata Bień, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu zaznaczyła rolę tego zadania, które ułatwia przemieszczanie się ludzi.

-To bardzo duża pomoc, szczególnie dla ludzi starszych i samotnych, w tym pacjentów, którzy muszą dojechać do przychodni, do apteki, a nie mają  własnego samochodu, ani też kogoś bliskiego kto mógłby ich zawieźć i maja z tym duży problem. Mam kontakt z pacjentami, którzy korzystają z tych usług i jest to dla nich ogromne wsparcie, dlatego też w ich imieniu wyrażam podziękowanie pani staroście i całemu  zarządowi powiatu za to, że sięga po środki z tego programu  i skutecznie go realizuje – mówiła radna Małgorzata Bień.

Powiat ostrowiecki po raz kolejny jest organizatorem przewozów pasażerskich i z każdym rokiem jest ich coraz więcej, co potwierdza także potrzebę realizacji tych usług dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Stosowną umowę na dofinansowanie do zadania w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach kilka dni temu podpisał wicestarosta Andrzej Jabłoński. Nowe linie autobusowe będą dostępne dla mieszkańców już  w styczniu 2023 roku.

Marzena Dębniak starosta ostrowiecki: Powiat ostrowiecki jest liderem w województwie świętokrzyskim przewozów pasażerskich, a dla  wszystkich powiatów warunki przystąpienia do tzw. „funduszu autobusowego” są takie same. Dla wielu mieszkańców brak komunikacji to duży problem, stąd w partnerstwie  z samorządami gmin, staramy się te trudności likwidować i cieszy mnie, że coraz więcej osób będzie mogło z tego transportu skorzystać.     

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *