Czy samorząd przejmie docelowo gospodarkę odpadami? Pierwszym elementem PSZOK

Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znalazła się wśród inwestycyjnych priorytetów w tegorocznym budżecie samorządu gminnego Ostrowca Świętokrzyskiego. To dość niepozorne zadanie może być przyczynkiem do prawdziwej rewolucji śmieciowej.
– Długo przygotowywaliśmy się do zadania polegającego na realizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, bowiem szukaliśmy na ten cel dofinansowania z najróżniejszych programów – mówi wiceprezydent Dominik Smoliński. Dopiero w czerwcu minionego roku udało się pozyskać środki na poziomie 10,5 mln zł. To zadanie jest na tyle istotne z uwagi na gospodarowanie odpadami. Do końca 2024 roku mamy podpisaną umowę z firmą Remondis, która PSZOK zrealizowała i prowadzi. Od roku 2025 chcielibyśmy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w pełnym zakresie prowadzić sami. A więc nie tylko poprzez możliwość oddawania odpadów przez mieszkańców, ale z możliwością ich zagospodarowania, a docelowo ponownego użycia.
Jak przyznaje wiceprezydent Dominik Smoliński, ostrowiecki samorząd docelowo w przyszłości będzie się starał politykę gospodarowania odpadami prowadzić własnymi podmiotami, bądź na własny rachunek, czyli bez konieczności wyboru podmiotów, które miałyby to zadanie realizować.
– Sama budowa PSZOK nie jest skomplikowana, ale realizacja zadania obejmuje zakup specjalistycznego sprzętu na potrzeby gospodarki odpadami, a także pielęgnacji zieleni- mówi wiceprezydent Dominik Smoliński. W ramach tego postępowania chcemy zakupić m.in. ładowarkę teleskopową, koparko- ładowarkę, kosiarkę z kosiskiem przednim i zasobnikiem, elektryczny samochód dostarczy czy zamiatarkę chodnikową z możliwością pracy całorocznej. Wśród zakupów jest również samochód dostawczy do 3,5 t (zabudowa: skrzynia z plandeką) oraz samochód dostawczy do 3,5 t podwozie z podwójną kabiną – zabudowa nadwozia typu wywrotka i prasa belująca pionowa automatyczna.
Jak słyszymy, wszystkie urządzenia będą służyć Zakładowi Usług Miejskich do realizacji zadań statutowych wynikających z powierzonych przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *