Ferie w muzuem

OFERTA ZAJĘĆ MUZEALNYCH W OKRESIE FERII ZIMOWYCH

30 stycznia – 11 lutego 2023

 Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza do skorzystania z propozycji zajęć muzealno-warsztatowych przygotowanych przez oddziały muzeum według harmonogramu:

 Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki (Sudół 135a), godzina 11.00:

30.01 (poniedziałek) – Spotkanie z neolitycznym górnikiem

01.02 (środa) – Światowy Dzień Mokradeł

06.02 (poniedziałek) – Pradziejowe zabawki i zabawy

8.02. (środa) – Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

11.02 (sobota) – Sobota w muzeum – Dzień Mincerza

 Kontakt i zapisy: 41 260 55 51 // sekretariat@krzemionki.info

Koszt –15 zł/osoba

Czas trwania zajęć – ok. 1,5 h

 Pałac Wielopolskich w Częstocicach (ul. Świętokrzyska 37), godzina 11.00:

31.01 (wtorek) – Tajemnice Ukrainy przed wiekami. Quest muzealny

2.02 (czwartek) – Magiczny czas karnawału

4.02 (sobota) Sobota w muzeum – Audiodeskrypcja, czyli muzeum opowiedziane

7.02 (wtorek) – Pałac Wielopolskich w Częstocicach „okiem architekta”

9.02 (czwartek) – Piękno w stylu art déco

 Kontakt i zapisy: 41 265 36 51 // sekretariat@muzeumostrowiec.pl

Koszt –15 zł/osoba

Czas trwania zajęć – ok. 1,5 h

 ***

 W przypadku grup zorganizowanych istnieje możliwość rezerwacji innego, dogodnego terminu lub wyboru tematu ze stałej oferty zajęć muzealnych dostępnych na stronie www.muzeumostrowiec.pl.

Szczegółowy harmonogram i opis warsztatów (dostępny również na stronie www.muzeumostrowiec.pl):

 PONIEDZIAŁEK – 30 stycznia, godz. 11.00 — Spotkanie z neolitycznym górnikiem

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

 Podczas spotkania cofniemy się w czasie do młodszej epoki kamienia i spróbujemy zmierzyć się z trudami życia neolitycznego górnika. Zgłębimy tajniki wykorzystania i obróbki skór. Postaramy się też samodzielnie wykonać użyteczne przedmioty z tego surowca.

***

WTOREK – 31 stycznia godz. 11.00 — Tajemnice Ukrainy przed wiekami. Quest muzealny

Pałac Wielopolskich w Częstocicach

 Wystawa „Ukraina przed wiekami” przygotowana we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Krakowie przedstawia zabytki odkryte na ziemiach współczesnej Ukrainy gromadzone przez krakowskie muzeum od połowy XIX w. do II wojny światowej. Kryje też wiele tajemnic, które odkryjemy wspólnie rozwiązując muzealny quest! Działając indywidualnie lub drużynowo rozwiążemy wszystkie zagadki umieszczone w przestrzeni wystawy i przekonamy się, jakie skarby kryje pradawna Ukraina.

***

ŚRODA – 1 lutego, godz. 11.00  — Światowy Dzień Mokradeł

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

 Niepokojące pustkowie czy pełen życia ekosystem? Mokradła to ważny element krajobrazu, który wciąż pozostaje tajemniczy i niedoceniany. Na zajęciach dowiemy się czemu trzeba chronić bagna oraz jak zapisały się w kulturze. Spróbujemy wcielić się w prawdziwego badacza, dlatego… przyjdź, dotknij, ubrudź się!

***

CZWARTEK – 2 lutego, godz. 11.00  — Magiczny czas karnawału

Pałac Wielopolskich w Częstocicach

 Między Świętami Bożego Narodzenia a Wielkanocą obchodzimy karnawał – niezwykły czas zabaw i radości. Towarzyszą mu bale maskowe, tańce, pyszne jedzenie, ale także ciekawe historie i symbolika, którą warto poznać. Ilustracją do naszej opowieści będą archiwalne zdjęcia karnawałowych balów i zabaw, również tych odbywających się w Pałacu Wielopolskich. Integralną częścią zajęć będą warsztaty z ozdabiania masek karnawałowych w stylu weneckim.

***

SOBOTA – 4 lutego, godz. 11.00 — Audiodeskrypcja, czyli muzeum opowiedziane (Sobota w muzeum)

Pałac Wielopolskich w Częstocicach

Audiodeskrypcja pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym na odbiór sztuki wizualnej, np. malarstwa, czy gry aktorskiej, dlatego jest skutecznie stosowana m.in. w muzeach, kinie czy teatrze. O tym, na czym polega audiodeskrypcja, jak ją tworzyć i stosować oraz jak inaczej możemy udostępnić kulturę tym, dla których nie jest łatwo dostępna opowiemy podczas zajęć z cyklu „Sobota w muzeum”. Warsztaty dla wielu będą pierwszą próbą stworzenia audiodeskrypcji, a przy tym ciekawym wyzwaniem językowym oraz gimnastyką wyobraźni i kreatywności.

***

PONIEDZIAŁEK – 6 lutego, godz. 11.00  — Pradziejowe zabawy i zabawki

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

 Jak wyglądało życie dzieci w pradziejach? Czy bawiły się zabawkami? Na te pytania odpowiemy podczas zajęć o dawnych zabawach i zabawkach. Postaramy się samodzielnie wykonać zabawkę – dobra zabawa gwarantowana.

***

WTOREK – 7 lutego, godz. 11.00 – Pałac Wielopolskich w Częstocicach „okiem architekta”

Pałac Wielopolskich w Częstocicach

 Motywem przewodnim proponowanych zajęć będzie fascynująca architektura Pałacu Wielopolskich w Częstocicach i jego eklektyzm, polegający na łączeniu ze sobą w jednej budowli elementów pochodzących z  różnych, często odległych od siebie stylów architektonicznych. Warsztaty pozwolą utrwalić zdobyte informacje dzięki zadaniom z elementami konstruktywnej rywalizacji i doskonaleniu pracy zespołowej.

***

ŚRODA – 8 lutego, godz. 11.00 — Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

 Las to dom dla wielu zwierząt. Dary natury są niezwykle cenne dla jego mieszkańców. Jak radzą sobie sarny, jelenie czy łosie, kiedy zapada zima? Co służy za ich pożywienie, co znajdują w paśnikach i po co ta sól na drzewach? Odpowiedzi na te pytania poszukamy wspólnie podczas zajęć przygotowanych z okazji Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej.

***

CZWARTEK – 9 lutego, godz. 11.00 — Piękno w stylu art déco

Pałac Wielopolskich w Częstocicach

 Wszystkich, którzy chcą i lubią tworzyć, zapraszamy na warsztaty związane z wystawą czasową „Ćmielowska porcelana w stylu art déco – 1920-1945”. Na wystawie ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Muzeum Narodowego w Kielcach oraz prywatnych kolekcjonerów pokazujemy piękne przedmioty i ich historie. Opowiadamy też o inspiracjach twórców oraz o idei, która stała za stworzeniem tego stylu w sztuce. Po zwiedzaniu wystawy każdy uczestnik będzie mógł poczuć się jak dekorator – ozdabiając naczynie z ćmielowskiej porcelany.

***

SOBOTA – 11 lutego, godz. 11.00 — Dzień Mincerza (Sobota w muzeum)

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

 Mincerz to rzemieślnik trudniący się produkcją monet, który swoje święto obchodzi 10 lutego. Podczas zajęć opowiemy o tym, jak wyglądały najstarsze monety i czym płacono w pradziejach. Na pamiątkę wybijemy własne pamiątkowe monety.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *