Świetlica w Wymysłowie dla mieszkańców

To historyczna chwila dla mieszkańców Wymysłowa  w gminie Kunów, na którą lokalna społeczność czekała wiele lat. Dziś uroczyście oddano do użytku  nową świetlicę wiejską, w której już toczy się życie kulturalne i integracyjne. Świetlica sąsiaduje ze szkołą, dzięki czemu uczniowie będą mogli korzystać z jej pomieszczeń w ramach zajęć szkolnych. Obiekt ma powierzchnię ponad 300 m kw i obejmuje dziesięć pomieszczeń, w tym też salę gimnastyczną, sale warsztatowe, kuchnię i sanitariaty. Świetlica  już jest częściowo wyposażona w gry oraz inny sprzęt umożliwiający aktywne i twórcze spędzanie czasu.

W uroczystości uczestniczył włodarz gminy Kunów burmistrz Lech Łodej oraz zaproszeni goście: poseł Andrzej Kryj, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Bek wraz z radnymi – Katarzyną Banasik, Teresą Łucką, Marią Pająk, Barbarą Domagałą i Cezarym Szwajdą, sekretarz gminy Aneta Szloser – Tyczyńska, skarbik Danuta Fijas, dyrektorzy placówek oświatowych – Dorota Opara, Małgorzata Kowalska, Iwona Pomykała, Małgorzata Wolecka, Eliza Jabłońska, Ewelina Żuchowska, Malwina Granat prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła” w Wymysłowie, dyrektor Gminnego Centrum Kultury Paweł Gawron, dyrektor biura senatora Artur Głąb,  wykonawca inwestycji Artur Kowalik, sołtys miejscowości Zenon Zaborski, Ewelina Rachtan przewodnicząca Rady Rodziców, uczniowie szkoły i licznie przybyli  mieszkańcy Wymysłowa, a także kierownicy jednostek gminnych.   

Jak przyznaje burmistrz Kunowa Lech Łodej, poza szkołą  w Wymysłowie nie ma kościoła, remizy, czy też innego ośrodka, który mógłby spełniać funkcję integrującą lokalną społeczność. Do tej pory wszystkie zebrania wiejskie, czy też okolicznościowe imprezy odbywały się na szkolnym, wąskim korytarzu. Od dziś  tego typu wydarzeniom będzie służyć świetlica.

-Powstanie świetlicy poprzedzało wiele spotkań oraz pomysłów. Niegdyś nawet rozważana była możliwość zamknięcia szkoły w Wymysłowie. Szkoła istnieje około 60 lat , rozwija się i jest bardzo potrzebna. W tej miejscowości nie ma innej instytucji, która by integrowała mieszkańców poza szkołą i teraz tą świetlicą. Tu nie ma kościoła, nie ma remizy, nie ma sklepu. Cieszę się, że wreszcie  marzenia mieszkańców spełniły się. Z tego obiektu mogą także korzystać dzieci uczęszczające do szkoły, szczególnie z sali gimnastycznej – mówi burmistrz Lech Łodej.

      Świetlica powstała przy dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości pół miliona złotych, a wartość całego zadania to blisko 1,4 miliona złotych, w tym 900 tysięcy pochodzi z budżetu gminy Kunów.  Jak przyznaje burmistrz L. Łodej, gdyby nie dofinansowania z programów rządowych, które w ciągu ostatnich dwóch lat wyniosły 23 miliony złotych, trudno byłoby gminie z budżetu  wygospodarować środki na świetlicę.

-To pokazuje, że te pieniądze są potrzebne, ale też dobrze wydane. Jestem pełen uznania dla pana burmistrza i społeczności gminy Kunów, bo ta harmonijna współpraca samorządu kunowskiego z przedstawicielami administracji rządowej, parlamentu przynosi naprawdę dobre efekty. 23 miliony to remonty dróg, to inwestycje w termomodernizację budynków, to prace przy kanalizacji, czyli podniesienie standardów życia mieszkańców – mówił poseł Andrzej Kryj.      

-Jest to wielka radość mieszkańców, o czymś świadczy dzisiejsza frekwencja. U niektórych osób do końca nie było wiary w to, że ta świetlica powstanie. Ku uciesze nas wszystkich świetlica powstała.  Do tej szkoły chodzą także dzieci z Ostrowca, mamy kontakt tu z Boksycką. Trzeba też wspomnieć o  innych zadaniach, bardzo potrzebnych jak wykonana ulica Modrzewiowa, oświetlenie, chodniki, których nie było. Za chwilę będziemy wykonywali łącznik z ul. Modrzewiowej do Piasków, chcemy się połączyć z Boksycką. Budujemy odcinek kanalizacji dla nowo osiedlonych mieszkańców. Ta część gminy bardzo się rozwija, z czego jestem dumny – dodaje burmistrz Lech Łodej.                       

Świetlica w Wymysłowie znajdzie się w strukturze placówek Gminnego Centrum Kultury, które  funkcjonuje od stycznia 2023 roku z dyrektorem Pawłem Gawronem.

-W świetlicy będą prowadzone  zajęcia pozaszkolne, warsztaty dla dorosłych w ramach projektu, będą także odbywały się spotkania mieszkańców i okolicznościowe imprezy. Tu też znajdzie swoje miejsce lokalne stowarzyszenie, które też mocno angażowało się w to, aby powstał ten piękny budynek. Mieszkańcy znajdą tu wiele atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu. Rada Rodziców już planuje zajęcia ze sztuk walki dla dzieci, czy też zajęcia taneczne – przyznaje Paweł Gawron, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. 

Poświęcenia nowej świetlicy dokonał ks. kan. Wiesław Skrzypczyk. Uczestnicy uroczystości z podziwem oglądali jej wnętrza. Mieszkańcom nie brakuje pomysłów, które będą mogli realizować w nowym obiekcie.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *