Szpital zagra z WOŚP. Bezpłatne badania dla mieszkańców!

Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz pierwszy aktywnie włączy się w 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  29 stycznia (niedziela) od godziny 9 w punkcie przy wejściu głównym każdy chętny będzie mógł wykonać bezpłatnie badanie przesiewowe na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C.   

-W tej chwili diagnostyka opiera się w 50 procentach na szybkiej i sprawnej diagnostyce laboratoryjnej. Trzy lata pandemii pokazały nam, jak ważne jest posiadanie nowoczesnych urządzeń, które pozwalają na szybkie diagnozowanie chorych. Naszą ambicją jest, aby w szpitalu nie było tylko tak jak do tej pory, tylko abyśmy szli do przodu, zdecydowaliśmy się przy okazji 31. Finału WOŚP na zorganizowanie bezpłatnych, przesiewowych badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C . Nigdy tego typu akcja nie była w Ostrowcu organizowana, a dzięki bardzo dobrej współpracy z Kliniką Chorób Zakaźnych w Kielcach, tylko w ubiegłym roku  udało nam się   przypadkiem czterech pacjentów z do tej pory nierozpoznany WZW C zdiagnozować i przekazać do dalszego leczenia, a z dwójką  z tych pacjentów mamy stały kontakt i są to ludzie wyleczeni. W tej chwili odsetek wyleczenia WZW typu C sięga 97 procent przy tych lekach, które posiadamy. A jest to niebywale podstępna choroba, która przez okres 5 – 10 lat w ogóle może nie dawać żadnych objawów, w związku z czym chory nie wie o tym, że choruje, a w momencie kiedy do nas trafia , niestety może być już chorym z marskością wątroby. Stąd też nasz pomysł na takie badania przesiewowe. Zapraszamy mieszkańców 29 stycznia  (niedziela) od godziny 9– mówi Dariusz Tumulec dyrektor szpitala.

W najbliższą niedzielę na parterze budynku szpitala będzie zorganizowany specjalny  punkt przy głównym  wejściu, gdzie każdy chętny  będzie mógł wykonać badanie. Jak zapewnia dyrektor D. Tumulec,  jest to test szybki, kasetkowy, przesiewowy z kropli krwi.

– Badanie  nie powoduje żadnych powikłań. Wynik będzie znany w ciągu kilku minut. Jeżeli uda nam się  wykryć choćby jeden przypadek WZW C, to będzie to niewątpliwy sukces, dlatego że takiego pacjenta jesteśmy w stanie wyleczyć i potencjalnie uratować mu życie. Stąd myślę, że  taka akcja na początek, a takich akcji będziemy robić więcej – dodaje D. Tumulec.

 Szef ostrowieckiego sztabu WOŚP, radny powiatowy Dariusz Czupryński nie krył zadowolenia z inicjatywy.

-Serce się raduje dzięki takim inicjatywom. Dziękuję za tę akcję, podczas której mieszkańcy będą mogli wykonać badania. Gramy już po raz 31. i dzięki hojności i udziałowi mieszkańców miasta i powiatu ostrowieckiego przez ten czas trafiał do szpitala cenny sprzęt wykorzystywany w diagnostyce. Już za kilka dni sprzęt pozyskany w ramach 30 Finału  WOŚP trafi na Oddział Okulistyki, z którego także będą korzystać pacjenci. W tym roku walczymy z sepsą i zbieramy na nowoczesny sprzęt diagnostyczny, a  hasło 31. Finału to „Żyj zdrowo w zdrowym świecie”  – dodaje  Dariusz Czupryński. 

Do tej pory do ostrowieckiego szpitala trafił sprzęt o wartości  2 211 765, 82 złote. O nową aparaturę wzbogaciły się – Oddział Pediatrii o sprzęt za 213 218, 96 złotych, Oddział Neonatologii sprzęt o wartości  1 353 954, 47 złotych, Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej – 144 871, 49 złotych, Zakład Opiekuńczo – Leczniczy – 213 082,80 złotych oraz Oddział Otolaryngologii  ze sprzętem o wartości 286 638, 10 złotych. Jak potwierdza kierownik oddziału Krzysztof Galara, dzięki WOŚP został przekazany videoendoskop do nosa i noso – gardła umożliwiający przeprowadzenie badania u małych dzieci, a także endoskop wykorzystywany do diagnostyki osób dorosłych.         

W tym roku także w ramach WOŚP odbędzie się bieg „Policz się z cukrzycą” , z którego dochód będzie przekazany na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży, dotkniętych chorobą. Jak podkreśla lekarz diabetolog Małgorzata Bień, to bardzo ważne, aby wciąż mówić o problemie cukrzycy, która stała się pandemią XXI i dotyka coraz młodsze osoby.

-Niegdyś, kiedy był problem z dostępnością do pomp insulinowych, to właśnie dzięki WOŚP było możliwe ich pozyskanie. Dziś takiego problemu  z dostępnością nie ma, lecz każda akcja uświadamiająca ryzyko zachorowania na cukrzycę jest bardzo ważna, tym bardziej, że według prognoz za kilka lat co czwarty człowiek będzie zmagał się z tą chorobą. Jeszcze do niedawna cukrzyca dotyczyła osób dorosłych, obecnie coraz częściej dotyka dzieci, stąd wszystkie inicjatywy promujące aktywność, ruch i zdrowy styl życia jest bardzo istotne – przypomina  lek. Małgorzata Bień.

29 stycznia każdy będzie mógł się przyłączyć do Wielkiego Grania. W szpitalnym holu będzie również wystawiona skarbonka, gdzie chętni będą mogli wrzucać datki, które zostaną przekazane na konto WOŚP..

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *