MWiK wdraża nowy system zarządzania siecią. Czas usunięcia awarii zostanie skrócony do minimum

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Ostrowcu Świętokrzyskim w tym roku wdroży zaawansowany system do zarządzania siecią wodociągową. Owe rozwiązanie pozwoli na łatwiejszy dostęp pracownikom do danych, a przede wszystkim optymalizujące pracę sieci wodociągowej. Da też szybszą informację o awarii na sieci, co zminimalizuje czas wycieku.
– W tym roku, oprócz inwestycji wodociągowo -kanalizacyjnych, będą prowadzone prace związane z budową systemu zarządzania siecią wodociągową, w tym opracowany zostanie hydrauliczny model pracy sieci wodociągowej – mówił obejmując funkcję prezes MWiK, Łukasz Madej. Model taki w sposób dynamiczny pomoże w wytypowaniu stref pomiarowych oraz zoptymalizuje pracę sieci pod kątem ciśnienia, co pozwoli ograniczyć występowanie potencjalnych wycieków, jak również mieć będzie wpływ na pracę ujęcia wody i zużycie energii.
Wdrażany przez spółkę system GIS wraz z matematycznym modelem sieci to złożony i rozbudowany zestaw oprogramowania oraz urządzeń do analizowania,
planowania, przeprowadzania symulacji i zarządzania siecią wodociągową w naszym mieście. Po jego wdrożeniu pracownicy, zarówno terenowi, jak i pionu technicznego, otrzymają narzędzie usprawniające realizację ich zadań, łatwiejszy dostęp do danych, a przede wszystkim optymalizujące pracę sieci wodociągowej. Szybsza informacja o awarii na sieci wodociągowej w danym rejonie naszego miasta będzie gwarantem usunięcia jej w krótszym terminie, co zminimalizuje czas wycieku. Tym samym utrudnienia w ruchu i niedogodności dla mieszkańców będą mniejsze.
System GIS to również dostęp do cyfrowej wersji najbardziej aktualnych danych o uzbrojeniu podziemnym innych gestorów sieci, aktualizowany o nowe odcinki sieci wodociągowej i kanalizacyjnej realizowane w ramach inwestycji własnych spółki, jak i Gminy. Każda brygada wyjeżdżająca w teren wyposażona zostanie w urządzenie mobilne (tablet), pozwalające z jednej strony na dostęp do aktualnych zasobów mapowych i informacji o uzbrojeniu podziemnym, z drugiej zaś na zlecanie i rozliczanie pracy przez dyspozytora w momencie otrzymania alarmu o awarii na sieci.
Okres wdrożenia tak rozbudowanego systemu wynoszący 12 miesięcy zgodnie z zapisami w harmonogramie finansowo rzeczowym, wiązać się będzie z montażem kilkudziesięciu urządzeń do pomiaru przepływu i ciśnienia, integracją z systemem informatycznym spółki oraz systemami GPS i SCADA, a przede wszystkim z weryfikacją setek kilometrów sieci wodociągowej na mapie cyfrowej, aby uzyskać jak najdokładniejsze dane do matematycznego modelu sieci, celem tworzenia precyzyjnej symulacji scenariuszy w przyszłości.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “MWiK wdraża nowy system zarządzania siecią. Czas usunięcia awarii zostanie skrócony do minimum

  • 08/02/2023 at 09:16
    Permalink

    Ile sie trzeba bylo nałgac, zeby w koncu uczciwie sprawe zalatwic. Ale hanby urzedniczej wciaz sie jeszcze zmyc nie proboje. Dobrze ze proboje sie uniknac kolejnych. Zgadnijcie co mam na mysli? Wybaczcie ze niepozwalam o tym zapomniec. Wydaje mi sie ze czegos nie zakonczono jak nalezy. Czego zabraklo? Odwagi czy honoru?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *