Zamknij

Są Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 -2027. Jakimi inwestycjami zainteresowany jest Ostrowiec Świętokrzyski?

06:55, 21.02.2023 Aktualizacja: 06:56, 21.02.2023
Skomentuj

Rusza nowy program regionalny pn. Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 -2027. Przypomnijmy, że po dwóch latach pracy nad dokumentem i trwającymi od marca 2022 negocjacjach z Komisją Europejską ów program został przyjęty 7 grudnia ubiegłego roku. Na jakie środki może liczyć Ostrowiec Świętokrzyski w ramach nowego rozdania?
?php>

W jedności siła
?php>

Od dłuższego czasu jednym z najczęściej przewijających się stwierdzeń związanych z pozyskiwaniem środków jest Miejski Obszar Funkcjonalny Miasta Północy. Porozumienie 17 gmin ma na celu skuteczniejsze i kompleksowe sięganie po fundusze unijne.
?php>

- Miejski Obszar Funkcjonalne Miasta Północy przygotowuje obecnie strategię zintegrowanych inwestycji terytorialnych, nad którym pracuje lider porozumienia, czyli Gmina Skarżysko Kamienna - mówi wiceprezydent Dominik Smoliński. W przeciągu najbliższych 2-3 tygodni rozpocznie się etap konsultacji. W ramach tego zadania wydzielamy duży projekt obejmujący wszystkie 17 gmin tworzących MOF. Jego łączna kwota wynosić będzie ponad 150 milionów złotych, z oczekiwaną wartością  dofinansowania na poziomie 116 milionów zł. Dofinansowanie trafi do poszczególnych samorządów, jeżeli projekt przejdzie etap konkursowy, w zależności od ilości mieszkańców w danej gminie.
?php>

Miasto Ostrowiec Świętokrzyski liczy na kwotę 25 -26 milionów złotych. W ramach dużego projektu, który nosi nazwę "Szlak turystyki postindustrialnej - Żelazne Doliny" zaplanowane są różne działania we wszystkich gminach związane przede wszystkim z ruchem turystycznym, ale nie tylko.
?php>

- Jako Gmina Ostrowiec Świętokrzyski planujemy m.in. modernizację Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin - mówi wiceprezydent Dominik Smoliński. Obecnie w fazie końcowej opracowywania jest program funkcjonalno -użytkowy niezbędny do opracowania dokumentacji projektowej oraz realizacji zadania.
?php>

Pierwszy konkurs w ramach Funduszy Europejskich dla Województwa Świętokrzyskiego dla obszarów funkcjonalnych planowany jest na III -IV kwartał 2023 roku. Najpierw MOF musi opracować strategię, która powinna być uzgodniona i zaopiniowana przez Świętokrzyski Urząd Marszałkowski.
?php>

- Ta procedura jest o tyle niespotykana, że najpierw gminy MOF muszą tę strategię uchwalić, a dopiero później zostaje ona przekazana do zaopiniowania do instytucji zarządzającej - wyjaśnia wiceprezydent
?php>

Strategię musi zaopiniować również Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a to z tego względu, że zostaną wydzielone dwa projekty dla Ostrowca Świętokrzyskiego w zakresie mobilności miejskiej i adaptacji do zmian klimatu Zadania te będą realizowane, o ile uzyskają wsparcie, z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej.

?php>

?php>

Dominik Smoliński, wiceprezydent miasta: -W ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy wydzielamy duży projekt obejmujący wszystkie 17 gmin go tworzących. Jego łączna kwota wynosić będzie ponad 150 milionów złotych, z oczekiwaną wartością dofinansowania unijnego na poziomie 130 milionów zł.

?php>

?php>

O co będziemy jeszcze aplikować?
?php>

W strategii pojawią się też projekty przewidziane do realizacji za pomocą innych środków unijnych przeznaczonych dla województwa świętokrzyskiego, jak również środków krajowych.
?php>

- Są to przede wszystkim zagadnienia związane z Europejskim Funduszem Społecznym i szeroko pojętą edukacją -stwierdza wiceprezydent. Postawimy na naukę takich przedmiotów, jak matematyka czy języki obce. Ujmiemy w zadaniu też specjalistyczne wyposażenie pracowni. Chcemy, aby Centrum Rozwoju Lokalnego bezpośrednio współpracowało ze szkołami podstawowymi będąc podmiotem, który będzie koordynował działania i projekty edukacyjne. Z dofinansowania w ramach EFS będzie również mógł skorzystać Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z uwzględnieniem np. tworzenia mieszkań chronionych i wspomaganych organizowania lokalnej społeczności. W ramach Funduszu EuropejskiegoRozwoju Regionalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim mają być realizowane zadania związane m.in. z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej.
?php>

- Z uwagi na zapisy FES 2021 -2027 będziemy mogli ubiegać się o zwrotne pożyczki z możliwością umorzenia do 50% co do wartości całego zadania - słyszymy. Planujemy również przedsięwzięcia związane z rewitalizacją chociaż w tym przypadku na całe województwo zagwarantowano kwotę jedynie ponad 20 milionów euro na ten cel.Co do mobilności miejskiej OstrowiecŚwiętokrzyski chce skupić się na rozwoju dynamicznej informacji pasażerskiej, budowie ścieżek rowerowych, przebudowie przystanków i związaną z tym wymianą wiat przystankowych,jak również wyznaczaniem stref parkowania.
?php>

Będziemy również wnioskować o realizację projektów związanych z zielono - niebieską infrastrukturą, czego przykładem może być przebudowa i modernizacja Rynku, jak również przebudowa Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin. Co do działań rewitalizacyjnych jesteśmy przygotowani z kilkoma projektami związanymi chociażby z przebudową Centrum Aktywności Obywatelskiej czy przebudową części podziemnej Ostrowieckiego Browaru Kultury, ale także modernizacją budynków komunalnych. Licząc na jeszcze unijne środki mamy też gotowe zadania związane z oświetleniem miejskim, gdzie chcielibyśmy wymienić ponad 3.000 źródeł oświetlenia ulicznego. Będziemy również planowali zwiększenie odzyskiwania energii w budynkach użyteczności publicznej, gdzie obok instalacji fotowoltaicznych obecnie budowanych, będziemy się starali wprowadzać też pompy ciepła.
?php>

Trzeba wiedzieć, że fundusze europejskie zakontraktowano w Programie Regionalnym Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 w wysokości 1 mld 456 mln EUR, w tym na: projekty "twarde", infrastrukturalne współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 1 mld 51 mln EUR, projekty "miękkie", społeczne współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+): prawie 405 mln EUR. Środki unijne wdrażane w latach 2021 -2027 w ramach programu regionalnego skierowane będą przede wszystkim na rozwój przedsiębiorczości i infrastruktury, poprawią czystość wód i powietrza oraz służyć będą przedsięwzięciom społecznym i edukacyjnym. Program regionalny został podzielony na dwanaście priorytetów (sześć - EFRR, cztery - EFS+ oraz dwa związane z pomocą techniczną), które są odpowiedzią na najważniejsze potrzeby regionu i jego mieszkańców.

(Paweł Słowiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Kierownik muniekKierownik muniek

0 0

Ile razy będziecie upiększać ten Gutwin? Ja wiem ze kasa się należy i trzeba ją wy korzystać ale myślę że znalazłoby się parę innych rzeczy. A tak na marginesie... Co z dworcem kolejowym? Bo za chwilę nie będzie już co remontować... Kogoś bym bym za to( za wiadomo co powiesił)

11:53, 22.02.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu

Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.

Nowy wymiar...jednak

03:27, 2025-07-03

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.

Hutnik

10:02, 2025-07-02

Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu

Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?

Nauczka

17:58, 2025-07-01

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

Przecież CELSA HO jest cały czas wystawiona na sprzedaż, dziwne jest to że artykuł ukazał się jak akurat prowadzone są rozmowy o podwyżkach

Hutas

16:58, 2025-07-01

0%