Szczęście w nieszczęściu

W dniu 2 marca 2023 r. w godzinach wieczornych do 78–latki z Ostrowca Świętokrzyskiego zadzwoniła kobieta, podająca się za jej córkę. W trakcie rozmowy poinformowała seniorkę, że spowodowała wypadek drogowy i aby „zatuszować sprawę” musi zapłacić 200.000 złotych. Dla uwiarygodnienia oszustwa do rozmowy dołączyła druga kobieta podająca się za policjantkę. Pokrzywdzona uwierzyła oszustom i poinformowała rozmówczynie, że może przekazać tylko 90.000 złotych, ponieważ tyle posiada i przeleje je na konto należące do swojej córki, po czym się rozłączyła.

-78-latka wykonała przelew na konto należące do swojej córki –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Następnie po krótkim czasie odebrała telefon od  prawdziwej córki, która zdziwiona była niezapowiedzianym przelewem od matki. Ostatecznie kobiety wyjaśniły sobie powód transakcji i w trakcie rozmowy wyszło na jaw, że kobieta prawie wpadła w sidła cyberprzestępców. Jednakże tak jak powinno mieć to miejsce przelała pieniądze na konto należące do swoje córki, a nie wskazane przez oszustów.

Policjanci apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Oszuści wykorzystują najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i „dobre serce” starszych osób.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *