Decyzją prokuratora prezydent odsunięty od wykonywania obowiązków

Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński, decyzją Prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach w związku z toczącym się śledztwem został zawieszony z dniem 28 marca 2023 roku w pełnieniu obowiązków. Ponadto prokurator zastosował wobec Jarosława Górczyńskiego poręczanie majątkowe w wysokości 200 tysięcy złotych, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu oraz dozór Policji. Na postanowienie prokuratora w tym zakresie przysługuje zażalenie do sądu.

Oświadczenia Adwokat Beaty Woch i Sekretarz Miasta z dnia z dnia 28.03.2023 roku

Informuję, że w stosunku do wydanego przez Prokuraturę w dniu 27 marca 2023r.  postanowienia o zastosowaniu środków zapobiegawczych wobec Pana Prezydenta Jarosława Górczyńskiego, zawierającego między innymi środek w postaci zawieszenia w wykonywaniu obowiązków służbowych Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, zostanie złożone zażalenie. Postanowienie Prokuratury oparte zostało na tożsamych, a zweryfikowanych już negatywnie przez Sąd, podstawach i argumentacji jak wcześniej kierowany przez Prokuraturę wniosek o zastosowanie wobec Pana Prezydenta tymczasowego aresztowania. Przypomnieć należy, że zarówno Sąd Rejonowy, jak i Sąd Okręgowy w Katowicach, rozpoznający zażalenie Prokuratury na nieuwzględnienie wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztu, odmówił zasadności kierowanych wniosków oraz nie zastosował żadnych środków zapobiegawczych w stosunku do osoby Jarosława Górczyńskiego. Wyjaśnić należy, że w przeciwieństwie do tymczasowego aresztowania, które stosować może wyłącznie Sąd, środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym może zastosować sam Prokurator, co właśnie uczynił nie zyskując akceptacji Sądu co do wniosku o areszt. Z tego względu obecna decyzja Prokuratury co do zastosowania środków wolnościowych, oparta na zdyskredytowanych już uprzednio podstawach, zostanie poddana weryfikacji przez niezawisły Sąd.

Adwokat Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego Beata Woch


Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w przypadku przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji prezydenta miasta spowodowanej zawieszeniem w czynnościach służbowych, jego zadania i kompetencje przejmuje pierwszy zastępca. W związku z tym zadania i kompetencje Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w okresie zawieszenia w czynnościach służbowych wykonuje  I Wiceprezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Pan Artur Łakomiec.  

Sekretarz Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Anna Niedbała

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Decyzją prokuratora prezydent odsunięty od wykonywania obowiązków

 • 29 marca 2023 at 08:33
  Permalink

  Podłe i szowinistyczne to.

  Reply
 • 30 marca 2023 at 13:49
  Permalink

  straszne jeśli okradał mieszkańców, a mizdrzył się do nich na festynach

  Reply
 • 30 marca 2023 at 16:29
  Permalink

  Dalej wybierajcie tych samych, jak miasto bylo Czerwone tak, po 90 roku siedzą Ci sami, zrobią wam festyn, 66 rewitalizację Gutwinu(chyba teraz będą płetwy dokładać kijankom za unijna kasę), druga Rawkę wam zrobią…. Siedzą w spółkach w całej Polsce i tak się to kręci. Jaki podmiot zagraniczny tu zainwestował (chyba tylko ten dunczyk z paulinowa)? Młodzi spieprzają gdzie pieprz rośnie. Za chwilę 90 biedronkę otworzą, na rosochach zmienia nazwę marketu na inną i znów podatek nie będzie placony(tak się dzieje już od czasów BILLA). Ktoś jeszcze pamięta ten market? A później piszecie, żalicie się ze miasto umiera. Albo a co ja mogę… Zmienić na młodych, bezpartyjnych, bez ukladow(choć to trudne bo już się trochę zatruli ta korupcja i syfem od starszych).

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *