Bezpłatne badania cytologiczne dla mieszkanek powiatu ostrowieckiego i opatowskiego

Na bezpłatne badania cytologiczne zaprasza mieszkanki  powiatu ostrowieckiego i opatowskiego Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Bezpłatną cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym będzie można wykonać w mobilnej pracowni diagnostycznej – cytomammobusie ŚCO, który w dniach 11-28 kwietnia przyjedzie do Kunowa, Waśniowa, Bodzechowa, Ćmielowa, Tarłowa, Bałtowa i Ostrowca Świętokrzyskiego.

Co to jest cytologia?

Cytologia to najskuteczniejsze badanie przesiewowe w profilaktyce raka szyjki macicy. Polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy i umożliwia wykrycie stanu przednowotworowego w czasie, kiedy kobieta nie ma żadnych niepokojących objawów. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie 10 minut. W Świętokrzyskim Centrum Onkologiioraz w mobilnych punktach diagnostycznych ŚCO (cytomammobusie i cytobusie) wykonywane są dwa rodzaje cytologii podczas jednego badania: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek. Każda kobieta w wieku pomiędzy 25 a 59 rokiem życia powinna regularnie co 3 lata wykonywać bezpłatną cytologię w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Jak się przygotować do badania?

  • wykonuj cytologię najwcześniej 4 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej;
  • na 4 dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji (płukania pochwy);
  • co najmniej na 48 godzin przed badaniem nie odbywaj stosunków płciowych;
  • na 48 godzin przed badaniem cytologicznym nie poddawaj się badaniu ginekologicznemu ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy;
  • w przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (świadczą o tym np. upławy), wykonaj cytologię po wyleczeniu się;
  • w dniu badania zabierz ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Jak przebiega badanie cytologiczne?

Cytologia jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym. Badanie jest wykonywane przez położną, która przy pomocy jednorazowego, sterylnego zestawu (wziernika założonego do pochwy oraz miękkiej szczoteczki) pobiera wymaz z szyjki macicy. Pobrane w ten sposób komórki nabłonka szyjki macicy są poddawane specjalistycznej ocenie. Dzięki cytologii można wykryć stany przednowotworowe i określić, czy kobieta znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Cytologia trwa tylko 5 minut, sprawdź sama https://www.onkol.kielce.pl/pl/aktualnosci/cytologia-w-5-minut

Bezpłatnie, bez skierowania, w pobliżu miejsca zamieszkania

Z bezpłatnej cytologii mogą korzystać bez skierowania kobiety między 25 a 59 rokiem życia, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym(dwa badania podczas jednej wizyty) będzie można wykonać bezpłatnie w cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, który będzie dyżurował w:

11-12 kwietnia – w Kunowie (na parkingu za Urzędem Miasta i Gminy)

13 kwietnia – w Waśniowie (na parkingu przy Ochotniczej Straży Pożarnej)

17-18 kwietnia – w Bodzechowie (przy Ośrodku Zdrowia, ul. Szkolna 7)

19-20 kwietnia – w Ćmielowie (parking przy Urzędzie Miasta i Gminy, ul. Ostrowiecka 40)

21 kwietnia – w Tarłowie (parking przy Gminnej Bibliotece, ul. Kleparz 1)

24 kwietnia – Bałtów (parking przy Urzędzie Gminy)

25-28 kwietnia – Ostrowiec Św. (na Rynku)

Rejestracja na badania w cytomammobusie ŚCO pod nr tel. 661 911 300.

Cytologia z bezpłatnym dowozem na badanie do ŚCO

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zachęca również pracodawców z województwa świętokrzyskiego do korzystania z bezpłatnego dowozu pań na profilaktyczną cytologię – badanie prowadzone w ramach programów profilaktyki onkologicznej. Aby zamówić bezpłatny transport na badania, wystarczy zadzwonić do ŚCO: 41 36 74 036. Uwaga! Ułatwienia w dostępie do profilaktyki będą realizowane tylko do czerwca 2023.

ŚCO kieruje swoje zaproszenie do pracodawców, jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, czyli wszędzie tam, gdzie pracują i działają kobiety. Wystarczy zebrać minimum 10 – osobową grupę pań, chcących skorzystać z badań w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy i zadzwonić do ŚCO pod nr telefonu: 41 36 74 036 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00).Po badaniach bus z ŚCO odwozi panie z powrotem do zakładu pracy.

– Pandemia dramatycznie obniżyła zgłaszalność kobiet na badania w ramach programów profilaktyki onkologicznej – mówi dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.

W 2019 r. z badania cytologicznego w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy skorzystało ponad 22% uprawnionych do tej diagnostyki mieszkanek województwa świętokrzyskiego. W 2022 r. zgłaszalność w Świętokrzyskim spadła do 15,01%.

– Niestety, słaba zgłaszalność na badania profilaktyczne skutkuje tym, że zgłaszają się do nas pacjentki w wysokim stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. Takie dramatyczne zaniedbania profilaktyki to niepotrzebne tragedie i długie, okaleczające leczenie. Dlatego apelujemy do pracodawców, władz samorządowych, społeczników o zatroszczenie się o zdrowie kobiet w ich otoczeniu. Wyjazd na badanie profilaktyczne można zaplanować i bardzo sprawnie przeprowadzić, bez żadnych komplikacji dla pracodawcy – dodaje dr Leszek Smorąg.

  • Zadzwoń i zarejestruj się na cytologię (konwencjonalną i płynną) w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, ul. Stefana Artwińskiego 3, tel.: 609 99 00 33.
  • Zamów bezpłatny dowóz na cytologię (konwencjonalną i płynną) do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Zgłoszenie grup na badania pod nr tel. 41 36 74 036.

Projekt „Profilaktyka raka szyjki macicy  – subregion północny” RPSW.08.02.02-26-0002/20 jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *