Akademia Pełna Zdrowia dla mieszkańców (zdjęcia)

W miniony czwartek zainaugurowano Profilaktyczny Program „Akademia Pełna Zdrowia” realizowany przez powiat ostrowiecki. To już jego piąta edycja, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. Akademię Pełną Zdrowia rozpoczynają zajęcia ruchowe w ramach stałego bloku „Czas na aktywność”. Zajęcia będą odbywały się w trzech grupach, dwa razy w tygodniu w gościnnych murach Zespołu Szkół Nr 1 im. M. Kopernika. W inauguracji zajęć  uczestniczyli starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, członek zarządu powiatu Agnieszka Rogalińska, naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Spraw Społecznych Mariusz Łata oraz Katarzyna Kowalska koordynator Programu i dyrektor ZS Nr 1 Małgorzata Węglewicz.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 200 osób. Tegoroczna inauguracja została połączona z prelekcją dotyczącą właściwego odżywiania, którą zaprezentowała Edyta Jamróz, nauczyciel ZS Nr 1. Uczestnicy także wysłuchali prelekcji na temat ekologiki, przedstawionej przez nauczyciela szkoły  Ewę Adamczyk oraz dowiedzieli się jak sprawdzać zanieczyszczenie powietrza w prezentacji nauczyciela Agnieszki Kwiatkowskiej. Finałem spotkania była degustacja potraw przygotowanych przez klasy gastronomiczne ZS Nr 1 pod kierunkiem nauczyciela Małgorzaty Dryjas. Uczestnicy mogli spróbować przepysznych potraw między innymi roladek z tortilli z szynką i roladek wegetariańskich, koreczków owocowych i wytrawnych, pasty serowej z łososiem i ciecierzycą oraz ciasteczek owsianych i trufli fasolowych. Uczniowie ZS Nr 1 swoimi dziełami kulinarnymi zaspokoili nawet najbardziej wymagające gusta.

Starosta Marzena Dębniak zachęcała mieszkańców do korzystania z propozycji Programu Profilaktyki Akademia Pełna Zdrowia , który obejmuje bezpłatne badania i konsultacje lekarskie, warsztaty edukacyjne oraz zajęcia rekreacyjne odbywające się w trzech pozostałych blokach: „Czas zadbać o zdrowie”, „Czas na edukację” i „Czas na relaks w ciszy”. Program dedykowany jest wszystkim grupom wiekowym – dzieciom, młodzieży i dorosłym, w tym seniorom, a jego propozycje są odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, na które wskazywali podczas spotkań z przedstawicielami samorządu powiatowego. Stąd w tegorocznej edycji mieszkańcy będą mogli skorzystać z pakietu kardiologicznego, neurologicznego, czy chirurgicznego. Będzie też mammografia dla kobiet, w tym pań 70 + , wykluczonych przez NFZ, cytologia, a także pakiet urologiczny dla mężczyzn, w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty. Najmłodsi mieszkańcy powiatu będą mogli skorzystać z badań w kierunku wad postawy i USG jamy brzusznej. Wszystkie propozycje w ramach Programu Profilaktyki są bezpłatne. Powiat ostrowiecki  przeznaczył na ich realizację w budżecie 180 tysięcy złotych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *